PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Jedousov [ Město nebo obec ]

Jedousov
Jedousov
Původní tvar jména Jedousov zněl Dědúsov, tedy Dědousův dvůr. Slovo dědous mělo hanlivý přídech, něco jako morous. Setkáváme se tu s příjmením jakéhosi rytíře. Víte, že dědičnost a neměnnost příjmení byla uzákoněna až v roce 1780? Do té doby zvláště nejchudší lidé (třeba bezzemci) žádná příjmení neměli, a tak jim bylo kvůli evidenci osob uděleno.
Příjmení vznikala od 14. do 18. století a nejdříve se objevují u šlechty, pak u měšťanů a posléze i u svobodných sedláků. Začala se používat vlastně proto, že bylo potřeba odlišit osoby stejného křestního jména v obci. Mohly být odlišeny podle vlastností (Veselý, Pokorný) nebo podle místa původu (Zálabský - ze zálabí), podle místa bydliště (Šimek pod Skalou) nebo třeba podle řemesel (Platnýř, Hrnčíř).
V souvislosti se štěpánovskou tvrzí je v polovině 16. století doložena i obec Jedousov. Jedousov ve své historii totiž náležel ke statku štěpánovskému a s ním byl později připojen k choltickému panství.
V 19. století zde žil buditel českých lidí na Cholticku Václav Morávek. Tento vzdělaný rolník, nadšený pro českou věc, rozuměl i zpěvu a hudbě. V kostele hrával na varhany. Měl mnoho funkcí, mimo jiné byl 33 let Jedousovským místním starostou a kupříkladu také členem c. k. školní rady. Měl zásluhu na postavení kaple Panny Marie v Jedousově v roce 1890 a inicioval i založení hasičského sboru v roce 1900, jemuž pak předsedal. Byl to nesmírně aktivní člověk a dostal mimo jiné i pochvalný dekret, v němž je mu vzdáván dík za loajálnost a vlasteneckou obětavost v době války roku 1866 a v němž je oslovován: Vaše blahorodí.
Od roku 1902 se stal Jedousov po odtržení od Choltic samostatnou politickou obcí. Ještě po první světové válce žilo v obci téměř 400 obyvatel. V květnu 1945 byl v Terezíně zastřelen při poslední popravě, která se tam konala, místní občan Čestmír Strouhal.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Obecní úřad Jedousov
Jedousov
535 01 Přelouč
Česko (CZ)

Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy.

PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
Jedousov
Náves v Jedousově

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do

NA ÚZEMÍ OBCE EVIDUJEME

DALŠÍ INFORMACE: http://www.jedousov.cz

Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Lea Turynová (MAS ŽR) org. 127, 29.11.2022 v 12:12 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA