PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

IX. Mezinárodní folklorní festival "PLZEŇ 2005"

Plzeň, 16. - 19. června 2005. Tisková zpráva
Mezinárodní folklorní festival Plzeň
logo festivalu
Rekordních 19 folklorních souborů přivítá letos již IX. ročník Mezinárodního folklorního festivalu v Západočeské metropoli. Letošní festival probíhá v roce 710. výročí založení Města Plzně a 15. výročí vzniku Folklorního sdružení České republiky. Festival se od svého založení plzeňským Souborem písní a tanců Jiskra v roce 1997 stal vyhledávaným místem setkávání stovek milovníků folkloru a lidového umění. Každým rokem v Plzni v měsíci červnu vítá lidové muzikanty, tanečníky a zpěváky z celé České republiky i zahraničí včetně hostů z exotických míst světa. K těm bude v letošním roce bezpochyby patřit vynikající africký soubor IYASA ze Zimbabwe.
První účastníky festivalu přivítají na návsi Obce Vrčeň již ve čtvrtek 16. čevna v 17,00 hodin. V pátek následují vystoupení v plzeňské ZOO (16,00 hodin) a na Náměstí Republiky (18,30 v rámci Historického víkendu).
Hlavní festivalové programy se uskuteční na scéně "U Branky". V pátek v 19 hodin to bude společný pořad "V dobrém jsme se v Plzni sešli...", ve kterém se představí většina účastníků. Na této scéně pokračuje program v sobotu v 10,30 hodin představením "Plzeňská věž převyšuje kopce...", věnovaným 710. výročí založení Města Plzně. Po slavnostním historickém a krojovaném průvodu městem (zahájení ve 14,00 hodin) následuje v 15,00 hodin pořad "Plzeňská folklorní zastavení", věnovaný partnerským městům a oblastem Města Plzně a Plzeňského kraje. Sobotní program uzavře "Večerní muzikantské dostaveníčko", pořad lidových muzik a zpěváků, který je připraven na 19,00 hodin.
Nedělní dopoledne bude patřit dětem. S tvrzením "Nebudem pořád tak maličký..." vystoupí dětské soubory a zpěváčci na scéně "U Branky" v 10,30 hodin. Celý festival uzavře "GALAPROGRAM MFF PLZEŇ 2005" v Kině Eden ve 14,00 hodin.
Pro návštěvníky festivalu je připraven také bohatý doprovodný program. V prostoru před Brankou zaujme ve dnech 18. - 19.6. Staročeský jarmark s ukázkami lidových řemesel. Již 12.6. ve 14 hodin se koná ve velkém hudebním studiu Českého rozhlasu Plzeň koncert Orchestru lidových nástrojů Slovenského rozhlasu. Český rozhlas Plzeň bude přinášet informace o festivalu v pořadu "Špalíček lidových písní" ve dnech 10., 13., 15. a 17.6. vždy od 19,03 hodin.
Na IX. MFF Plzeň 2005 se představí soubory: JISKRA, Plzeň, JISKRA 1958, Plzeň, MLADINA, Plzeň, MLADINKA, Plzeň, SKANZEN ŠKODA, Plzeň, METELÁČEK I. a II., Plzeň, ÚSLAVÁČEK, Starý Plzenec, MÁJEČEK, Nýřany, SLUNÍČKO, Rokycany, LEDECKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA, PÍSEČAN, Písek, RATIŠKOVSKÁ DOLINA, Ratíškovice + Cimbálová muzika DÚBRAVA, Dubňany, KYJOVÁNEK II., Kyjov, LIMBORA, Praha (slovenský folklor), Gauverband Oberpfalz der Heimat- und Volkstrachtenvereine e. V., Regensuburg (Německo) , L’EGLANTINO DO LEMOUZI, Limoges (Francie), LE MASCHERE DI RATAPLAM, Bergamo (Itálie), SAINT FRANCIS PIPE BAND, Glasgow (Skotsko) a IYASA (Bulawayo, Zimbabwe - Afrika).
Mezinárodní folklorní festival Plzeň
Hlavními pořadateli festivalu jsou Plzeňský kraj, Město Plzeň, Nadace 700 let města Plzně, Soubor písní a tanců Jiskra Plzeň, Folklorní sdružení České republiky, Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond kultury České republiky, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Český rozhlas Plzeň.
Záštitu nad festivalem přijali hejtman Plzeňského kraje MUDr. Petr Zimmermann a primátor Města Plzně Ing. Miroslav Kalous. Festival probíhá díky podpoře programu "Občanská volba" Plzeňského Prazdroje, a.s.
Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, ACR Alfa - agentura propagace ČR, Rádio Proglas, Mediatel - Zlaté stránky a Dětská tisková agentura. Mediální spolupráce Haló noviny.
Vedle uvedených spolupořadatelů a partnerů festival dále podporují OSA - Ochranný svaz autorský, Obec Vrčeň, Megas - P, s.r.o., Dioss Nýřany a další.

Podle podkladů Mgr. Michaely Vondráčkové zpracoval Jiří Pokorný,7.6. 2005

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 2 názory)

11.06.2005 v 19:26Hana Laubrová

Kde bude závěrečný koncert? V kině Eden nebo v kině Elektra?


09.06.2005 v 21:52Pepa

Hlavně ať se zase nepo.... počasí.


Zveřejněno 07.06.2005 v 23:55 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA