PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

7. Třebíčské bramborobraní

TŘEBÍČSKÉ BRAMBOROBRANÍ 17. září 2005 v Třebíči
Karlovo náměstí v Třebíči ožije v sobotu 17. září 2005 již sedmým ročníkem Třebíčského bramborobraní, jehož pořadatelem je KVIZ Třebíč. Folklórní festival, který se stal tradicí, přivítá sedm souborů. Vystoupení souborů začne v 10.00 hod. slavnostním představením účinkujících skupin. Hlavní program začne ve 14.00 hod.
Třebíčský region budou zastupovat soubory Bajdyšek a Bajdyš. Dále se představí soubory: Vysočan Hlinsko, FS Gymnázia L‘. Štúra Trenčín Trenčan, Ženský sbor Slováckého souboru Kyjov a Valašský soubor písní a tanců LIPTA Liptál. Hostem festivalu bude brněnská folklorní skupina Brněnští GAJDOŠI, která vystoupí na závěr festivalu.
Na Karlově náměstí, kde budou soubory vystupovat, je zároveň pořádán jarmark lidových řemesel, na kterém tvůrci budou prezentovat svoje výrobky ( síťování, keramika, paličkování, řezbářské práce atd. ). Návštěvníci festivalu se mohou těšit na stylové občerstvení jako jsou bramboráky, hranolky aj. Třebíčští radní budou podávat tradiční bramborovou polévku. Pro nejmenší budou připraveny hry a soutěže.

J. Hortová KVIZ Třebíč
Kulturni, vzdelavaci a informacni zarizeni Trebic
www.kviztrebic.cz, tel.568610027

Představení folklórních souborů na Třebíčské bramborobraní , sobota 17. září 2005, Karlovo náměstí
Trenčan
Slovenský soubor Trenčan vznikl v roce 1949 a patří mezi nejstarší folklórní skupiny na Slovensku. Jeho členové jsou studenti Gymnázia Ľ. Štúra a studenti středních škol v Trenčíně . Práci v souboru se věnují ve svém volném čase. Dodnes se v souboru vystřídalo více než 1200 členů, kteří si zde vytvořili vztah k lidovému umění a mnozí pak pokračovali v této činnosti ve vysokoškolských folklórních souborech. Během nepřetržité činnosti soubor absolvoval více jak 2070 představení a na 66 zahraničních zájezdech reprezentoval svoji vlast v 24 zemích Evropy, Asie a Afriky. Pro své vystoupení v Třebíči si tanečníci vybrali typické tance z okolí Trenčína jako jsou sedlácké tance z Kubry, chlapecké hry Pri košiari, dívčí kola a dívčí pěvecká skupina zazpívá písně z okolí Trenčína. Diváci se mohou těšit na svižné vystoupení, doprovázené vynikající cimbálovou muzikou. Uměleckou vedoucí souboru je Eleonóra Kubalová a primášem cimbálové muziky je Miroslav Hulín.
Třebíč
Trenčan - (na fotografii na Adámkových folklorních slavnostech)
Vysočan Hlinsko
Stálí návštěvníci Třebíčského bramborobraní si zajisté vybaví při vyslovení jména Vysočan vynikající horácký soubor z Jihlavy, jehož hlavního představitele - Mílu Brtníka, jsme potřikrát přivítali na třebíčském pódiu. Tentokrát do Třebíče přijede stejnojmenný soubor z Hlinska.
Počátky souboru Vysočan sahají do roku 1981. Soubor ve spolupráci s městem Hlinskem pořádá od roku 1996 každoročně "Adámkovy folklórní slavnosti". Od roku 1990 vystupuje na mezinárodních festivalech např. ve Španělsku, Turecku a Polsku. Do repertoáru patří především folklór z oblasti "Polabí" (Hlinecko, Nasavrcko). Diváky určitě zaujme vtipnou choreografií a krásnými kroji.
Lipta Liptál
Po delší době opět v Třebíči přivítáme soubor z Valašska. Lipta z Liptálu je nejstarší národopisnou skupinou z této oblasti. V letošním roce slaví 75. výročí. Ve svém repertoáru předvádí autentický folklor. Mezi nejkrásnější patří vířivé a mužské sólové tance. Soubor pracuje ve čtyřech skupinách ( 50 dospělých a 50 dětí ) a uskutečňuje ročně desítky vystoupení doma i v zahraničí. Soubor pracuje pod vedením pana Ladislava Michálka.
Ženský sbor Slováckého souboru Kyjov
Novinkou na letošním Třebíčském bramborobraní bude ženský sbor z Kyjova, který v krátkých vstupech zpestří program tanečníků a muzikantů. Autentické kroje nejen z Kyjova umocní zážitek z typických slováckých halekaček, trávnic a žertovných písní. Diváci se mohou pobavit ucelenými pásmy Pradlenky a Jarmark.
Bajdyš a Bajdyšek
Domácí soubor Bajdyš pod vedením Pavly Wolfové slavil v loňském roce 20. výročí svého vzniku. Většinu repertoáru souboru tvoří tance z horáckého regionu, ale jsou zde zařazeny i témata ze Slovenska ( Zemplín, Myjava, Šariš). Bajdyš se úspěšně účastní tanečních soutěží a je pravidelným hostem na různých folklórních festivalech i na mezinárodní úrovni. V posledních letech je pravidelným účastníkem mezinárodního festivalu Europeáda, na kterém se každoročně prezentují více jak dvě stovky souborů z celé Evropy. Na Třebíčském bramborobraní diváci shlédnou nejnovější choreografie z Horácka s žertovnou tématikou a mohou se těšit na svižné tance z Myjavy. Děti souborů Bajdyšek 1 a 2 vystoupí s pásmy Švestky a Na tom našem dvoře a předvedou tance z Kopanic a Myjavy.
Třebíč
Bajdyšek
Třebíč
Záběr z předchozího ročníku Třebíčského bramborobraní.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Třebíč
Zveřejněno 01.09.2005

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA