PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Ostravica v Srbsku-Černé Hoře

Soubor lidových písní a tanců Ostravica
Tak já začnu od lesa. Spousta výjezdů našich souborů do světa vzniká většinou klasickými způsoby. Například Vás na festivalech osloví soubor z jiné země a pozve na festival, který zmíněný soubor pořádá. Nebo si na internetu najdete sami místo, kde by jste chtěli prezentovat Váš region a vlastním úsilím dojdete či nedojdete k cíli. Pak jsou tady osobní vztahy a vazby, které Vám pomohou být tím správným "vybraným" souborem. Ale existuje i zákon náhody. No a já se k jedné takové náhodě celkem ráda přiznám.
Zcela náhodou dostal jeden pán z jedné firmy od velvyslance ČR v Srbsku za úkol, pozvat do této zajímavé země folklórní soubor z České republiky. Náhodou ten pán přijel do našeho města a náhodou si koupil místní zpravodaj a přečetl si článek o Souboru lidových písní a tanců Ostravica. No a pak jsme se setkali a vše domluvili a na konci těchto náhod byly 4 krásné dny v Bělehradu, Kragujevci, Loznici a okolí.
Soubor Ostravica v Srbsku, 2005
Soubor Ostravica v Srbsku, 2005
Vystupovali jsme v Bělehradě společně s místním souborem Lola a v Kragujevaci s jejich Abraševičem. V lázních Banjako Viljača jsme předvedli samostatný program. Nejvíce jsme se těšili do Tršiče, kde probíhal v poslední den našeho pobytu už 71.Vukov Sabor, což je velká regionální akce v krásném přírodním prostředí. Otevřený amfiteátr s dřevěnými domečky a lavičkami pro 5 tisíc diváků v travnatém svahu nás však přivítal deštivým počasím. Po třech slunečných dnech tak přišlo trochu zklamání, protože do Tršiče jsme se těšili nejvíce. Přesto budeme na Srbsko vzpomínat jako na pohostinnou zemi, kde jsme měli možnost během krátké návštěvy poznat příjemné lidi, rozdílný život v různých městech, trochu historie, pár místních souborů a muzik.
Nezbývá než poděkovat panu velvyslanci Ivanu Jestřábovi za osobní pozvání i záštitu nad celou akcí, hlavnímu organizátorovi panu René Šigutovi a jeho firmě za výbornou organizaci a ochrannou ruku a Jeleně a Romanovi za to, že byli s námi naladěni na stejnou strunu.

Monika Škanderová, monika.skanderova@tiscali.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 27.09.2005 v 10:01 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA