PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Beskyd slavil 60. let

Valašský soubor písní a tanců Beskyd ze Zubří letos oslavil 60 let svého působení.
Valašský soubor písní a tanců Beskyd ze Zubří letos oslavil 60 let svého působení nejen na Valašsku, ale i v zahraničí. Založen byl pod jménem Valašský krúžek, poté přejmenován na Javorník a až napotřetí se mu dostalo jména, které nosí dodnes - BESKYD.
K tomuto výročí jsme připravili galavečer, kterým jsme chtěli všem předvést, co jsme za tu dobu dokázali.
60.
Po náročných přípravách nadešel den D - 21.říjen 2005. Jelikož jsme očekávali, že o naše vystoupení bude zájem, hlavnímu galavečeru předcházela veřejná generální zkouška s účastí diváků. Už tady bylo vidět, že celá námaha stála za to.
A galavečer - kdo tam byl, odcházel určitě spokojen. Téměř 2 hodiny tance a zpěvu měly spád a diváci se rozhodně nenudili.
Po úvodu, který společnou písničkou zahájili Karolínka Holčáková a Honzík Dvořák, své umění předvedl Malý Beskyd s pásmem "Na pastvě". Potom je vystřídala přípravka souboru Beskyd s pásmy "Dívčí metlový" a "Zbojnické". Jejich výkon nenechal nikoho na pochybách, zda bude mít Beskyd dostatek tanečníků a tanečnic do budoucna.
60.
60.
Následovala písnička "Ej, horečko černá" v podání Marušky Křenkové (možná ji ještě většina z Vás má v paměti pod jménem Majerová).
A pak se začalo vzpomínat - bývalí tanečníci souboru si připravili pásma "Fojtovský" a "Valašský", a podle některých názorů by mohli klidně vystupovat na leckterém festivalu. Kdo umí - umí. Manželé Hrachovcovi, opravdová legenda souboru, zatancovali svůj tradiční tanec "Zatáčaný". K tanci je vedle cimbálové muziky Beskyd doprovázel zpěvem Jan Vynikal. Pan Hrachovec byl členem souboru vlastně od jeho založení a spolu s manželkou věnovali souboru opravdu kus svého života.
60.
Na řadu přišly také bývalé muzikantky - paní Drahomíra Klimková a Eva Gazdíková, které nejprve doprovodily Marušku Křenkovou v písničce "Oj, letěla bílá hus". Následovala písnička "Ej, ráno, ráno", zazpívaná Maruškou a Janem Vynikalem. Své vystoupení uzavřela paní Klimková skladbou "Slavíček", kde nenechala nikoho na pochybách o kvalitě své hry na housle.
60.
Konečně jsme se ke slovu dostali my, členové dospělé složky Beskydu. Nejprve jsme předvedli něco nového - pásmo "Na lúce". A po písničce "Škoda je Mezříča", zazpívané Janem Vynikalem, jsme zatancovali divácky atraktivního "Ševce", který pobavil jak nás tanečníky, tak celé obecenstvo.
60.
Následovaly písničky "Keby ma mamka" a "V Strážnickej šerhovni", které zazpívala Zuzana Ondřejová. Posledním pásmem byla opět novinka, nazvaná "Neco spoza vrška". I tato část se nám velmi povedla a určitě se stane pevnou součástí našeho repertoáru.
A pak už zbýval jen závěr. Až na samotném konci mohli diváci vidět, kolik že se na večeru podílelo "děcek" a co bylo zvláště povzbuzující je to, že velká většina byla mladých nadějí. Všichni jsme se rozloučili písničkou "My sme děcka ze Zubřího".
60.
Následovaly gratulace zástupců německého města Rosdorf, Zlínského kraje, města Zubří, FOSu, ValFOSu, Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a samozřejmě mnoha ostatních folklórních souborů. Zvláštní poděkování od všech Beskyďáků patřilo také dlouholetému vedoucímu souboru panu Josefu Gajdošovi. Děkujeme všem touto cestou za vyjádření jejich sympatií s naším souborem.
Ještě je třeba zmínit, že tanečníci byli velmi dobře podporováni cimbálovou muzikou Beskyd a celým večerem sympaticky prováděly Radka Dvořáková a Zuzana Ondřejová.
60.
Po vypjatých pátečních okamžicích jsme se mohli více uvolnit a pobavit v sobotu večer, kdy jsme zorganizovali Přátelské posezení členů Beskydu - těch současných i těch bývalých. Naše pozvání přijali i zástupci Městského úřadu Zubří a přátelé z Rosdorfu - našeho partnerského města z Německa. Ani tady nechyběla cimbálovka Beskydu a pro zpestření měl svou hudební produkci i Josef Navrátil.
Sobotní večer nám do jisté míry vynahradil to, že v pátek jsme veškeré své síly napnuli k pobavení druhých a teď jsme se mohli pobavit i my sami. A myslíme si, že se nám to povedlo.

Za soubor Beskyd Zuzana Zázvorková, vspt.beskyd@post.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 31.10.2005 v 12:38 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA