PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

60 let VSPT Beskyd Zubří

Oslava a vydání bulletinu "60. výročí VSPT Beskyd"
21. a 22. října 2005 se v Zubří u Rožnova p. R. vzpomínalo 60. výročí vzniku folklorní činnosti v Zubří. Jako v každé obci se našli nadšenci, kteří se snažili zachovat lidové tradice, tak i v Zubří tomu nebylo jinak. Od celoročních pravidelných tradic se pomalu přešlo ke spolkové činnosti, která se datuje k roku 1945, kdy vznikl v Zubří Valašský krůžek, který pak přešel v soubor Javorník a dalšími událostmi až k dnešnímu již plně organizovanému souboru Beskyd.
Těžko se hledaly v paměti žijících pamětníků přesnější údaje. Co se podařilo osvěžit se zapsalo a vydalo v bulletinu: "60. výročí VSPT Beskyd", který zachytil alespoň základní průřez folklorního dění v Zubří a stovky členů folklorních spolků v Zubří.
Dnešní Beskyd, vycházející i z vlastní tvorby, je soubor o cca 100 členech a třech základních složkách /Malý Beskyd, přípravka, Beskyd včetně hudby/ složitým tělesem. Příchod nejnovější mladé generace dal souboru ten správný impuls k započetí nové éry folklorní činnosti v Zubří.
Právě ve shora uvedených dnech se konaly za účasti domácích i zahraničních hostů oslavy: v pátek dva programy v místním klubu, kdy velký ohlas měl večerní galaprogram, který představil průřez souborové činnosti Beskydu. A tak mezi 117 účinkujícími se představili po letech bývalí muzikanti, tanečníci, zpěváci, kteří dokázali, že s věkem dozrává jejich folklorní projev.
z oslav 60.
V sobotu se pak konalo přátelské posezení všech bývalých i současných členů všech spolků, kteří si našli čas a přišli si vzájemně zavzpomínat. Nakonec přišli souboru povinšovat naši přátelé ze sousedních souborů: Sedmikvítek z Frenštátu p. R., Lipta z Liptálu, Radhošť z Rožnova p.R., soubor Bača z Val. Meziříčí a Valašenka z Vidče. Dále pak vedení Valašského muzea v přírodě z Rožnova p. R. ing. Vítězslav Koukal a p. Dr. Jaroslav Štika, zástupce KÚ Zlín vedoucí odboru kultury ing. Jan Slezák, zástupci FoSu ing. Ladislav Michálek a ValFoSu p. Mgr. Jana Šamánková.
Závěrem nezbývá než poděkovat stovkám členů, kteří se podíleli za ta dlouhá léta na folklorní činnosti v Zubří.
O budoucnost souboru dobře postaráno, o čemž svědčí neustále se zvyšující zájem o členství v souboru. Pro soubor tak začíná další etapa.

Beskyďáci
vspt.beskyd@post.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

Společnost pro dechovou hudbu ve Frýdku-Místku-VDO Válcovny plechu.
Prosíme o předání naši žádosti dechové hudbě Zubřanka : bývalý kapelník Mičaníkové chlapecké dechové hudby z Hukvald Jiří Mičaník ( působil i v Zubří ) měl v repertoáru skladbu od Leoše Janáčka Frýdecká Panna Maria - sólo pro křídlovku.Prosíme o sdělení, zda se notový materiál nedochoval ve vašem archívu.V příštím roce se organizují programy k 80. výročí L.Janáčka, tuto skladbu hledají organizátoři. Předem děkujeme za Vaši ochotu při pátrání.Piskoř Alois , předseda SDH FM Hukvaldy-Rychaltice č. 42, 739 46 Hukvaldy, tel. 558 699 817.


Zveřejněno 03.11.2005 v 23:16 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA