PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Propozice Zpěváčci 2006

Článek pro časopis Folklor č.6/2005
Folklorní sdružení České republiky vyhlašuje další ročník Celostátní soutěže dětských interpretů lidových písní Zpěváček 2006.
Vstupní soutěžní kola (např. školní, městská apod.) se mohou uskutečnit v režii místních pořadatelů nejpozději do 28. února 2006. V těchto nižších kolech je možno organizovat soutěž dle místních zvyklostí, tedy i pro další věkové kategorie (mladší i starší interprety, nebo též pro dua a tria). V případě pořádání těchto nižších kol se doporučuje spolupráce s pořadateli kol regionálních.
V jednotlivých soutěžních přehlídkách doporučujeme vést dětské interprety ke zpěvu dvou lidových písní příslušného regionu (jednu s doprovodem a druhou bez doprovodu) a s textem i melodickou náročností věku dětí přiměřenými.
Propozice Celostátní soutěže Zpěváček 2006
Finále dvanáctého ročníku přehlídky a sedmý ročník celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní Zpěváček 2006 se uskuteční ve Velkých Losinách 13. a 14. května 2006. Pro celostátní finále a regionální soutěžní přehlídková kola hlavní pořadatel, Folklorní sdružení ČR, předkládá následující propozice:
1. Regionální a celostátní soutěž zpěváčků je určena dětem narozeným v letech 1991 - 1996 (tedy ve věku 10-15 let) a zpívajícím lidové písně slovácké, valašské, slezské, lašské, hanácké, hanácko-slovácké, horácké, brněnské a české.
2. Regionální soutěžní přehlídky jsou soutěžní s postupem na celostátní finále, budou uspořádány regionálními folklorními sdruženími během měsíce března a uskuteční se v regionech Slovácko, hanácké Slovácko, Valašsko, Slezsko, Lašsko, Haná, Brněnsko, Horácko, střední Čechy, západní Čechy, jižní Čechy a severovýchodní Čechy.
3. Vystoupení dětí v regionálních soutěžních kolech hodnotí nejméně tříčlenná porota, která s jednoznačným určením pořadí rozhodne o postupu do celostátního finále postupovým klíčem stanovený počet dětí (sólových interpretů příslušného věku) a jednoho náhradníka.
4. Postupový početní klíč z regionálních soutěžních kol:
Slovácko (7 dětí + 1 náhradník), Slezsko (obě části společně 7 + 1), Valašsko (7 + 1), Lašsko (4 + 1), Haná (4 + 1), hanácké Slovácko (3 + 1), severovýchodní Čechy (3 + 1), Horácko (4 + 1), jižní Čechy (3 + 1), západní Čechy (3 + 1), Střední Čechy (2 + 1) a Brněnsko (2 + 1).
5. Pořadatelé regionálních kol ohlásí termín své soutěže vyhlašovateli celostátní soutěže nejpozději do 15.
února 2006.
6. Na regionálních soutěžích a při celostátním finále ve Velkých Losinách zazpívají děti dvě písně odlišného charakteru (táhlá, rytmická) o dvou slokách. Dle výběru interpreta bude jedna ze soutěžních písní zpívána bez hudebního doprovodu.
7. Pořadatelé regionálních soutěžních přehlídek zašlou výsledkovou listinu své přehlídky se jmény postupujících zpěváčků na dodaném tiskopise na adresu Folklorní sdružení ČR, Senovážné nám. 24, 116 47 Praha 1 (fax 224 214 647, e-mail: synek@adam.cz) ihned po uspořádání přehlídky, nejpozději však do 10. dubna 2006.
8. Výsledkovou listinu postupujících zpěváčků doplní pořadatelé regionální soutěže notovými zápisy obou písní s uvedením tóniny, ve které na sotěži zaznějí, mohou přiložit příp. také jejich demonahrávku zpěvu.
9. Celostátní soutěžní přehlídku hodnotí nejméně pětičlenná odborná porota, která může ocenit nejvýše celkem deset dětí. Vždy však vyhlásí Zpěváčka České republiky roku 2006 - Zlatý zpěváček 2006 (1. místo), Stříbrného zpěváčka 2006 (2. místo) a Bronzového zpěváčka 2006 (3. místo), přičemž první místo získá jeden soutěžící, další místa mohou být dělena pro více zpěváčků; maximálně je však možno na 2. a 3. místě ocenit 5 dětí.
10. Vítězové předcházejícího ročníku celostátní soutěže ve Velkých Losinách (děti s umístěním na 1. až 3. místě) se v dalším roce nemohou jako soutěžící zúčastnit regionální a celostátní soutěžní přehlídky. Pořadatelé je však mohou pozvat k účasti a vystoupení jako hosty těchto soutěžních přehlídek.
11. Vystoupení na regionálních přehlídkách bude doprovázeno lidovou hudbou, soutěžní vystoupení při celostátní soutěžní přehlídce doprovází hudby česká, slovácká a slezská. Soutěžící děti budou mít možnost s hudbami zkoušet.
12. Soutěžní porota celostátního finále ve Velkých Losinách rozhodne také o udělení putovní Ceny
Jaroslava Juráška za výjimečný interpretační výkon.
13. S vítězi celostátní soutěže a držitelem Ceny J. Juráška bude Folklorní sdružení ČR dál v kontaktu a děti budou v nadcházejících letech pozvány k účasti na některém z připravovaných koncertů (září 2006 Luhačovice a říjen 2006 Praha), případně dalších připravovaných přehlídek a festivalů.
14. Folklorní sdružení ČR organizačně a finančně zajišťuje celostátní soutěžní finále ve Velkých Losinách, regionální a nižší postupová kola jsou v organizační a finanční režii místních pořadatelů.
Při hodnocení budou odbornou porotou sledována především následující kritéria:
1. Výběr soutěžních písní vzhledem k věku interpreta.
2. Hlasové a intonační schopnosti.
3. Zvládnutí regionálního stylu a dodržení dialektu.
4. Hlasová a intonační přesnost a jistota.
5. Výraz, přirozený projev a radost ze zpěvu, užití lidového oděvu.
6. Schopnost spolupráce a kontakt s doprovodnou hudbou.
Při hodnocení může porota přihlédnout k tanečnímu nebo hudebnímu doplnění vlastního zpěvu. Tato taneční nebo hudební prezentace není součástí hodnocení.

redakce časopisu Folklor

DALŠÍ INFORMACE: Zpěváčci
Zveřejněno 20.11.2005 v 13:02 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA