PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Ohlédnutí za slavnostmi chleba 2005

článek pro časopis Folklor č.2/2006
Národní kulturní památka Vodní mlýn ve Slupi ožila v sobotu 10. září 2005 nevídanou akcí. Počasí se vydařilo, svítilo sluníčko a v malé obci s pouhými 432 obyvateli proběhla poprvé kulturně-vzdělávací akce " Slavnosti chleba". Málokdo čekal, že proběhne na tak vysoké úrovni a počet obyvatel ve Slupi v uvedený den vzroste sedminásobně.
V prostorách návsi byly k vidění ukázky mlynářského, kovářského a kovoliteckého řemesla a dalších 20 různých řemesel. Na své si přišli i příznivci unikátních historických vozidel, zejména vozidel Tatra a Škoda. Řemesla překvapila čistotou provedení a originálními tradičními postupy.
V překrásném přírodním zákoutí u Vodního mlýna vyrostlo jeviště s hledištěm pro 1000 diváků. Na zmíněném jevišti se vystřídalo 8 folklorních souborů, cimbálová muzika Donava z Těšan, dechová hudba Bobrava z Ivančic a Ořechova, s celkovým počtem 340 účinkujících. Folklorní soubory moravské, např. znojemský Dyjavánek, Velička z Velké nad Veličkou a Lipina z Vracova, ale též soubory romské, slovenské a řecké národnostní menšiny Čercheňa, Púčik a Lyceum Řekyň vyvolaly obdiv obecenstva. Skutečnou třešničkou na svátečním dortu však bylo vystoupení jednoho z nejkvalitnějších slovenských souborů a jediného zahraničního souboru, souboru Rozsutec ze Žiliny.
Slup
Slup
Zpěv zněl před mlýnem ještě dlouho do noci, protože tanečníkům a zpěvákům Rozsutce se ve Slupi velmi líbilo. Vodním mlýnem byli doslova nadšeni. A tak přijali pozvání pořadatelů, sedli si ke skleničce vína a zpívali a zpívali... Teprve potom odjeli na další festival, kde je hned další den čekalo vystoupení, do slavné obce Terchová pod vrchem, jak jinak, Rozsutcem.
Slup
V rámci slavnostního odpoledne proběhla mše svatá v kostele Jména Panny Marie za účasti sboru Bohuslava Martinů z Letovic. Doprava do Slupi i ze Slupi byla zajišťována historickými autobusy Technického muzea v Brně. Akce se, dle odhadu, zúčastnilo na 3000 diváků. Pro zajímavost expozici v Národní kulturní památce ve Vodním mlýně shlédlo kolem 1100 návštěvníků, na záchytném parkovišti bylo zaparkováno přes 160 osobních vozidel.
Vyvrcholením sobotního večera se stala hodová zábava v kulturním domě. Je třeba poděkovat pořadatelům, partnerům a všem, kteří přispěli ke zdaru prvního ročníku a těšit se na ročník druhý, který by měl být ještě lepší.

Ing. Štefan Friča,
náměstek ředitele Technického muzea v Brně
Tel.: 541 421 411, Fax.: 541 214 418, E-Mail: info@technicalmuseum.cz

DALŠÍ INFORMACE: Slup

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 27.12.2005 v 19:17 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA