PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Úspěch Slavnosti chleba 2006

"Slavnosti chleba 2006" konané v areálu Národní kulturní památky Vodní mlýn ve Slupi
Krásné počasí, vynikající doprovodný program, zajímavé aktivity pekařské firmy PENAM a fotogenická Národní kulturní památka byly bezesporu příčinou "jistě" očekávaného úspěchu, v současné době již tradiční kulturní akce, Česko-slovenského a Rakouského folklórního setkání "Slavnosti chleba 2006" konané v areálu Národní kulturní památky Vodní mlýn ve Slupi pod patronátem hejtmana Jihomoravského kraje Stanislava Juránka. Tuto zásadní akci prohlubující kulturní příhraniční spolupráci v regionu organizovala, za finanční účasti Evropské unie, obec Slup ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně, agenturou Muza. Slavnosti chleba 2006 navštívilo podle oficielních podkladů 3000 návštěvníků. K těmto číslům můžeme přidat ještě cca 250 zájemců o areál československého opevnění Šatov, tj. těch, kteří využili speciální dopravní linku zajišťovanou autobusovými veterány ze sbírek Technického muzea v Brně.
O nezapomenutelný kulturní zážitek se postaralo 13 folklórních souborů včetně takového kalibru, jako je soubor Rozsutec ze Žiliny, nebo exotické soubory Sergečan z Jakutska, Romský tanečný soubor Merci, bulharský a řecký soubor. Tradičně příjemné bylo i vystoupení dalších souborů v rámci programových balíčků "Husličky z javora", "Kolo,kolo mlýnské", "Mlynáři, šafáři..." a potěšilo vystoupení Rakouského souboru z Retzu. Od rána, dlouho do noci se zpívalo a tančilo, veselí a radost nabíralo obrátky, protože Slavnosti chleba byly součástí i slupské hodové zábavy.
Slup
Brněnský valášek
Slup
Romský taneční soubor Merci
Slup
Sibiř
Kdo Slavnosti chleba navštívil vzpomíná nejen na jarmark historických řemesel, sjezd autoveteránů, klapající mlýn, výkony kovářského mistra nad výhní nebo na pochoutky z mobilní pekařské pece, které zajišťoval náš sponzor a příznivec z firmy HEPEK z Brna Zábrdovic. Možná že jste i vy ochutnali horkou chlebovou placku se sezamem, nebo anglický rohlík se sýrem a moravským uzeným. Možná, že jste navštivíli slupskou slavnostní mši v kostele Jména panny Marie. kterou sloužili současně tři duchovní z toho jeden z Rakouska.
Jsme přesvědčeni, že jsme přispěli k posílení sounaležitosti obyvatel tohoto příhraničního regionu a vzdali hold chlebu jako symbolu lidské práce, pohostinnosti. V neposlední řadě jsme připomněli vzácnou kulturně technickou památku se statutem Národní kulturní památky, jako historické dědictví našich předků.
V příštím ročníku navážeme na letošní zkušenosti, zkusíme prosadit a s památkáři vyřešit jeden z nápadů týkající se předvedení /i když jen v rustikální zkratce/, technologii výroby chleba počínaje nástupem ženců na kosení obilí, přes mlatce a hnětení chlebového těsta až po pečení v tradiční chlebové peci postavené v blízkosti areálu mlýna. Firma Znovín projevila zájem zapojit se do Slavnosti... exkurzemi do vinařského střediska v Jaroslavi. Mincmistři zase ražením suvenýrového "Slupského tolaru" navazujícího na pověsti o slupském pokladu.
Děkujeme našim příznivcům a sponzorům, firmám PENAM, HEPEK, Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů v České republice, CocaCola, Starobrno a mediálním partnerům Rádio Blaník, deník ROVNOST a Český rozhlas Brno.
Těšíme se všichni na setkání v dalším ročníku Slavnosti chleba /a vína?/ dne 8.září 2007 ve Slupi.

Za Technické muzeum v Brně
Ing.Jaromír Autrata
Purkynova 105, 612 00
Tel.: 541 421 411, Fax.: 541 214 418
E-Mail: info@technicalmuseum.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Slup

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 26.10.2006 v 23:02 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA