PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

2. Mezinárodní folklorní festival "Česká náves" Dýšina

Tisková zpráva

2.ročník Mezinárodního folklorního festivalu "Česká náves" Dýšina 8.-10. září 2006
Mezinárodní folklorní festival Česká náves - Dýšina
Na tradici májů, masopustů a několika ročníků Dýšinských folklorních slavností v rámci MFF Plzeň navazuje pořádání samostatného mezinárodního folklorního festivalu pod záštitou FOS ČR. Po loňské úspěšné premiéře je připravován intenzivně druhý ročník jediného festivalu na Plzeňsku v prostředí venkovské návsi včetně tradičního "zvaní" před festivalem.
Program naplní jak folklorní soubory české i zahraniční, tak i další hudební žánry: world music, folk, country

Hlavní scéna bude na dýšinské návsi, dále v kostele Sv.Šimona a Judy a komorní scény na zápražích statků.
"Česká náves v Dýšině patří k našim nejmladším festivalům. Jeho předností je návaznost na bohatou tradici,která je navíc umocněna přirozeným prostředím typické plzeňské vsi, jež se může honosit nejen bohatou lidovou architekturou, ale i entusiasmem místních občanů, kteří se obětavě podílejí na tři dny trvajícím programu včetně tradičního "zvaní". Co se regionálního zaměření týče, je akcí neznající hranic, nabízející hostům z daleké ciziny poznání specifik folkloru z celé oblasti západních Čech. Zůstává otevřena mnoha žánrům, inspirujících se folklorem, což ji zajišťuje zájem širšího publika všech věkových kategorií," shrnuje PhDr.Marta Ulrychová, PhD. z katedry antropologie Fakulty filozofické ZČU v Plzni, která věnovala minulému festivalu velkou pozornost.
Mezinárodní folklorní festival Česká náves - Dýšina
Zvaní na festival - povoz s historickým traktorem před OÚ Dýšina
Mezinárodní folklorní festival Česká náves - Dýšina
Zvaní na festival - detail
Z připravovaného programu:

- Na zahajovacím koncertu Host do domu, bůh do domu v pátek, při kterém podobně jako vloni ožijí písničky ze staré dýšinské truhly, se představí zahraniční hosté festivalu.
- Čertovinky je název celovečerního tanečního divadelního představení na motivy pohádky Čert a Káča od profesionálního folklorního souboru České armády Ondráš z Brna.

- V komponovaném pořadu rodinného zvykosloví Z. Vejvody Narodil se dudáček... oženil se, chudáček se představí soubory z jihozápadních Čech.
- Jedním ze zajímavých formátů letošního ročníku bude jistě rekonstrukce chodského svatebního obřadu přímo na záspi jednoho z dýšinských statků v podání Národopisného souboru z Postřekova (pořad Ach, mámo, mamjičko, ženiši dú k nám)
- V recitálu s názvem Strom života se v dýšinském kostele sv. Šimona Judy představí jedna z našich nejvýznamnějších osobností tzv. world music, cimbalistka a zpěvačka Zuzana Lapčíková s jazzovým kontrabasistou J. Fečou (www.zuzanalapcikova.com)
- V pořadu "tolerance nejen hudební" Vandrovala písnička se po roce opět setká Zdeněk Vejvoda se svými přáteli, muzikanty různých žánrů. Vystoupí Z. Lapčíková a J. Fečo (world music), KOUKOL A SPOL. Rokycany (folk-jazz), PRIMA VERA Třemošná (cross-over), X-TET VÍTA FIALY Praha (jazz), J. Fiala a M. Kaplan (folklorní improvizace na osmi strunách) aj.
Neděle bude i letos od dopoledne věnována především dětskému folkloru včetně odpoledního závěrečného vystoupení dětských souborů a zahraničních hostů. (Konkrétní účast dalších souborů včetně zahraničních bude součástí aktualizací tiskové zprávy spolu s případnými dalšími informacemi.)
Mezinárodní folklorní festival Česká náves - Dýšina
Ze závěrečného koncertu minulého festivalu
Ředitelka festivalu a starostka obce Dýšina: Mgr. Václava Kuklíková
dysina@top.cz +420 377 945 215 mob. +420 606 616 452

Programový ředitel festivalu: Mgr.Zdeněk Vejvoda
vejvoda.z@tiscali.cz +420 604 862 090

P.R.spolupráce: Ing. Dagmar Braunová
braunova@pds.svt.cz +420 603 177 529

Informace jsou uveřejňovány na www.fos.cz a na www.top.cz/dysina. Tam také naleznete bohatý archiv fotografií. Více fotografií ve vyšším rozlišení je možno zaslat na vyžádání na braunova@pds.svt.cz.
O loňském prvním MFF na www.fos.cz na této stránce dole články.
Mezinárodní folklorní festival Česká náves - Dýšina
Dýšinské obyvatelky se oblékají při festivalu jak do tradičních historických krojů, tak do nově vyrobených
Pokud byste měli zájem popovídat si o festivalu a Dýšině osobně, budu přítomna z titulu své vlastní profese šéfredaktorky www.busportal.cz na veletrhu Holiday World ve čtvrtek 23. a v pátek 24.2. ve stánku ČSAD SVT Praha s.r.o. LK 772, ale hlavně "v prostoru". Kontakt je možný na mobilní telefon 603 177 529.

Dagmar Braunová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 21.02.2006 v 14:12 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA