PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Krojový ples v Moravské Nové Vsi

Poslední lednovou sobotu mohli příznivci živého folkloru navštívit v novoveské Sokolovně velký tradiční podlužácký krojový ples.
Letošní 41. ročník se tančil za doprovodu dechové hudby Vracovjáci. Začátek plesu byl naplánován na 18: 00 hod., generální zkouškou všech šestnácti krojovaných koleček, předtančením moravské besedy. Na tuto vyhlášenou folklorní akci, oslavující rodnou ves, Podlužácký region, vzájemnou pospolitost a přátelství mezi slováckými krúžky, se sjíždí krojované chasy z blízka i z daleka.
Slovácký krúžek
Místní slovácká chasa tancovala v počtu tří krojovaných koleček, chybějící stav doplnila krojovaná děvčica z Mutěnic. "Skorodomácí" sousedi z Prušánek přijeli rovněž v počtu tří koleček. Dále přijela krojovaná chasa Mutěnická (3 kolečka), chasa Hrušecká (1 kolečko), Lanžhotská (1 kolečko), 1 kolečko "mladých" a 1 "ženáčů" z Valtic. Sousední národopisný region zastoupili Velkobílovičtí (1 kolečko). Nově přijela dvě kolečka z Dambořic, kteří to k nám mají trošku "z ruky". Na pěkná "vyslečená" děvčata se přijeli podívat i přespolňáci z Kostic, Tvrdonic a dalších obcí regionu.
Slovácký krúžek
Slovácký krúžek
Zakoupit jste si mohli lístky do tomboly, a když jste měli štěstí, mohli jste vyhrát některou z hodných cen např. malované krojové mašle, chlapecké čižmy, rožky, atd.
Slovácký krúžek
Pokud by Vás snad omrzela dechovka, hrála v malém sále cimbálová muzika Grajcar z Dolních Bojanovic. Ples končil až v ranních hodinách. Ti, kdo se protančili až do "trnavy" ( závěrečného tance), se po skončení programu přesunuli do malého sálu, kde se družně pokračovalo ve zpěvu a zábavě, téměř do svítání.

Napsala: Kaufová M. (kaufova@podluzi.cz), foto P.Frýdek

Slovácký krúžek
krása krojů na 41. Podlužáckém plese
Slovácký krúžek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Slovácký krúžek
Zveřejněno 28.02.2006 v 19:26 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA