PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Jarní koncert Ostravičky

Odezva na koncert souboru Ostravička "Prostá krása"
Přišlo jaro, můžeme se těšit po dlouhé zimě na teplo a sluníčko, ale především na koncert Ostravičky, který se uskuteční ve středu 12.4. Kde? Jako vždy v Kině P.Bezruče.
A už je to tady, mezi rodiči a prarodiči se motají děti v krojích a sál se pomalu zaplňuje usměvavými příznivci folkloru. Jsou tu i ti největší představitelé města, dokonce i Zdeněk Tofel z Ostravského rozhlasu.
Děti jsou připravené (mají za sebou maratón vystoupení pro školy), čekají na pokyn a vše začíná.
Koncert má nenápadný název "Prostá krása", ale co se za tím skrývá dřiny, nácviků, opakování, souhra pohybu a hudby, úprava krojů, udržení těch nejmenších bez zranění, neustálé přeplétání vlasů - nepředstavitelné úsilí dobrovolných "hlídačů" - maminek.
Objevuje se paní učitelka Radka Kulichová, hlavní průvodce celého programu, my se pomalu zaposloucháváme do hlásků těch nejmenších a necháme se unášet bohatým programem. Střídají se ti nejmenší s prostřední kategorií, pak jsou tu už zase ti starší, nemůžeme říct, kdo je nejlepší, všichni úspěšně zvládli svou taneční i pěveckou roli.
"Prostá krása"
"Prostá krása"
Jaké je to nádherné, že v této prázdné společnosti, kde vítězí jen síla (fotbal, hokej) si najdou děti a studenti čas na objevování krásy lidového tance a písně. Jaká ladnost, dokonce laškovný úsměv, jiskra v očích, všechny prohřešky jsou odpuštěny.
Ostravička
Díky sponzorům, obětavým rodičům a stále nadšeným manželům Novákovým mohou naše děti nacvičovat, reprezentovat na přehlídkách doma i v zahraničí naše město.
Ještě jednou díky manželům Novákovým, to je ten základní motor, potom přicházejí jiskry od obětavých učitelů. Chce to ale i výdrž od rodinných příslušníků, protože se zkouší i o víkendech a rodina se musí přizpůsobit. Všechna ta dřina je určitě zapomenuta během nádherného tříhodinového programu.
Všichni v sále určitě mají na konci slzy v očích. Musíme vydechnou, bylo to překrásné. Je neuvěřitelné, že skoro 100 vystupujících má chuť v dnešní "internetové době" tančit a zpívat.
Myslím si, že si konečně všichni zúčastnění uvědomili, jaké máme kořeny a že je musíme neustále obnovovat, aby neuschly.
Díky Ostravičko, byl to nádherný vstup do začínajících svátků jara -Velikonoc.

divačka Jarka

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 19.05.2006 v 22:11 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA