PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Čtvrtstoletí Ostravičky

Dětský folklorní soubor Ostravička - 2007
Poskytnuto z obsahu červencového čtvrtletníku KACABAJKA vydávaného Regionálním folklorním sdružením Ostrava
Beskydy a Pobeskydí, překrásný region naší vlasti, se nachází v severovýchodním koutě ČR. Kraj, v němž se střídají strmá horská úbočí s půvabnými údolími, husté tmavozelené lesy s jasnou zelení luk a pastvin, byl odedávna domovem rázovitých lidí se svébytnou kulturou. Horské zurčící potůčky spojují své vody v říčku Ostravici a ta pak stéká do malebného beskydského podhůří. Zde se na obou jejích březích, pod dohledem majestátní, mýty a legendami opředené Lysé hory, rozkládá dvojměstí Frýdek-Místek. A v něm už 25 let působí Dětský folklorní soubor Ostravička. Ano, letos je tomu již 25 let, co se manželé Novákovi rozhodli vést své dvě dcerky, tehdy ještě předškolačky, ke své velké životní lásce - k folkloru, a tak založili ve svém městě dětský folklorní soubor. Už čtvrt století otevírají jeho vedoucí pokladnici lidové kultury, už čtvrt století z ní vybírají skvosty v podobě lidových písní, tanců, her a zvyklostí a předávají je těm, kdo jsou naší budoucností - dětem a mládeži.
Z původní malé skupinky dětí je dnes více než stočlenný dětský folklorní soubor, který je znám nejen ve svém městě či regionu, ale po celé České republice i v zahraničí. Za těch 25 let se v souboru vystřídaly stovky dětí, z mnohých jsou dnes už maminky a tátové, a všem zůstaly v srdcích nejen překrásné vzpomínky na léta strávená v Ostravičce, ale také, a to je hlavní, láska k folkloru, k našim překrásným lidovým písním, tancům, tradicím.
K takovému významnému jubileu, jakým čtvrtstoletí bezesporu je, patří samozřejmě i oslavy. Ostravička s nimi začala 20. dubna pořadem Letem světem s Ostravičkou. Tento program byl záměrně koncipován jako vzpomínka na zahraniční výjezdy souboru. A že jich bylo! Za těch 25 let své existence totiž Ostravička vycestovala do 28 zemí 4 kontinentů a děti si z nich přivezly celou řadu zážitků. Vyprodané Kino P. Bezruče v Místku tak mohlo shlédnout pořad, v němž se zejména na filmovém plátně střídalo to nejzajímavější alespoň s některých zemí, vše bylo samozřejmě doprovázeno živým tancem, hudbou a zpěvem těch tanečních pásem, která patřila u diváků v zahraničí k těm nejúspěšnějším. Nechyběly ani fotografie z nejranějších zájezdů, na kterých se ještě v černobílé podobě mohli spatřit nejstarší členové souboru, ani překrásné záběry ze zemí pro nás velmi exotických, jako je Maroko, Mexiko, Brazílie či Taiwan.
Hned následující den oslavy pokračovaly společným setkáním současných a bývalých členů souboru, současných i bývalých vedoucích a spolupracovníků, přátel a všech příznivců Ostravičky. Při dobré muzice, při dobrém vínku se zpívalo, tančilo, veselilo a hlavně vzpomínalo na krásné chvíle strávené s folklorem a s Ostravičkou.
Těmito akcemi ovšem oslavy neskončily. Pokračovaly na 13. Mezinárodním folklorním festivalu ve Frýdku-Místku, který se uskutečnil ve dnech 11. - 18. června a během nějž Ostravička vystoupila se svým samostatným koncertem, a pak na podzim, 23. listopadu, kdy se opět v Kině P. Bezruče uskuteční slavnostní výroční koncert, na němž se už nebude vzpomínat na minulost, ale soubor se představí publiku ve své současné podobě a s aktuálním programem.
A jak nejlépe toto povídání ukončit? Snad slovy jedné posluchačky, dávné korepetitorky souboru, nyní už dámy v letech, která po koncertě Letem světem s Ostravičkou neváhala a plná dojmů napsala manželům Novákovým a celému vedení souboru dopis, z nějž si dovolím citovat: "Celým pátečním programem jsem byla velice nadšena a hluboce se před Vámi skláním, že v dnešní době, kdy žáci ve škole dovedou ohrožovat učitele i na životě, tak Vy dokážete organizačně zvládnout tolik dětí najednou a ještě s nimi v pohodě procestovat takový kus světa a natočit o tom filmový dokument. Jeho záběry dokazují, že svět není tak zlý, jak nás o tom informuje televize a denní tisk. Jsou lidé, kteří nemají potřebu se navzájem zabíjet, ale dovedou se obejmout a slzet při loučení. Vůbec přitom nezáleží na barvě pleti či příslušnosti k jinému etniku. Váš film dokazuje, že slušný člověk stále ještě žije."

Radka Kulichová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 23.07.2007 v 22:52 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA