PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Hola, hola... Holašovice

Článek a zvuková fotogalerie Dětské tiskové agentury o Selských slavnostech v Holašovicích
Hola, hola...Holašovice. Možná takhle by mohl znít pokřik lidí, kteří by fandili Holašovicím. Pokud vám to jméno nic neříká, radím, nepátrejte ve sportovních ligových tabulkách. Zkuste kulturu. Na světové úrovni. Holašovice jsou jednou ze tří evropských a jedinou českou obcí zapsanou na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Vlastně to ani není obec, Holašovice jsou osadou, která je součástí obce Jankov. Tak mi to vysvětlil zdejší starosta ing. Jan Jílek. O víkendu 21. a 22.července 2006 se právě tady, na návsi, kterou lemují vesnická stavení ve stylu tzv. lidového (nebo také selského) baroka, konaly tradiční Selské slavnosti. Slavnosti jsou zároveň jedním z 55 festivalů Folklorního sdružení ČR. "Je to především festival tradičních lidových řemesel obohacený o pódiová vystoupení folklorních souborů," vysvětlil mi předseda FoS ČR Zdeněk Pšenica. Lidová řemesla z celé České republiky se prezentovala v 230 stáncích! "Chceme, aby stánky byly stylové a aby návštěvníci viděli, jak se zboží vyrábí," doplnil informaci starosta Jílek. A s hrdostí dodal, že něco podobného jako tady, není nikde jinde ve světě. Přál bych vám vidět tu pestrobarevnou směsici všech možných řemesel a vůní! Popsat se to dá jen těžko. To se prostě musí zažít. Pokud jste to nestihli letos, nevadí. Pan starosta říkal, že to byla generálka. Slavnostní "premiéra" bude za rok, kdy se otevřou brány 10. jubilejních Selských slavností.
Malou ochutnávku letošních slavností vám nabízí naše zvukové fotogalerie. Můžete si poslechnout rozhovor s panem starostou, s předsedou FoS ČR a s Dr. Jánem Tazberíkem, ředitelem Národního osvětového centra na Slovensku.
Selské slavnosti Holašovice

Dětská tisková agentura, Slávek Hrzal

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 24.07.2006 v 23:37 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA