PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Ohlédnutí za V. Jihočeskou lidovou slavností 2006

Tisková zpráva
V sobotu 5. srpna se v Českých Budějovicích na náměstí Přemysla Otakara II. uskutečnila již V. Jihočeská lidová slavnost.
Probíhala pod záštitou primátora statutárního města Českých Budějovic Miroslava Tettera a člena Rady Jihočeského kraje Františka Štangla.

Jejím pořadatelem bylo Jihočeské folklorní sdružení ve spolupráci s Jihočeským krajem, Folklorním sdružením ČR, Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici, Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích a Jihočeským folklorním souborem Kovářovan.

Generálním partnerem slavnosti byla Jaderná elektrárna Temelín.

Slavnost byla spolufinancována z prostředků EU v rámci programu INTEREG IIIA.
Slavnost nabídla divákům pěkný kulturní program folklorních souborů z jihočeského kraje, hostů z táborské skupiny historických tanců a dechové hudby Jihočeská vlachovka. Doplňoval ji lidový jarmark, který nabízel např. keramiku, výrobky z perníku, sekaný turecký med a další. Na slavnosti nechyběl ani stánek ochutnávky jihočeské kuchyně s nabídkou uzené kýty na kosti z kleští, kysaným zelím a špekovými knedlíky. Pro návštěvníky byl k dispozici infostánek Jihočeského folklorní sdružení, ve kterém byly nejrůznější materiály vypovídající o bohaté činnosti sdružení a pro malé návštěvníky připravili pořadatelé výtvarný koutek, kde si děti mohly nakreslit hezký obrázek, za něž obdržely upomínku.
Úvod slavnosti patřil dopoledne členkám historického tance, které zapojily do svého vystoupení i diváky a zájemce naučily francouzský středověký tanec. Po jejich představení se podium rozeznělo lidovými písničkami v podání dechové kapely Jihočeská vlachovka a mnohé ze skladeb si notovali společně se zpěváky kapely i přítomní diváci.
Od dvanácti hodin následoval program nazvaný "Dostaveníčko nejen s folklorem", ve kterém se představil Národopisný soubor Doudleban z Doudleb, Netradiční lidová muzika Ratajská duha, Jihočeský folklorní soubor Kovářovan z Kovářova a ještě jednou Jihočeská vlachovka.
Soubory průvodem obešly Samsonovu kašnu a za hudby došly až na podium, kde si společně zazpívaly píseň "K Budějicům cesta".
Před vystoupením prvního ze souboru pronesli zdravici předseda Jihočeského folklorního sdružení Milan Škoch a manažerka pro Weinviertel Spolkové země Dolní Rakousko z Volkskultur Niederösterreich paní Verena Hofstetter. S touto organizací spolupracuje Jihočeské folklorní sdružení na společném projektu, který má za cíl prohloubení vzájemné spolupráce mezi Jihočeským krajem a Dolním Rakouskem v oblasti výměn folklorních souborů a ostatních aktivit souvisejících s lidovou kulturou.
Poté se divákům postupně představily soubory se svými programy a v průběhu odpoledne proběhla i výuka Doudlebské polky a mazurky, do které tanečníci Kovářovanu zapojili i návštěvníky slavnosti.
Historické náměstí v Českých Budějovicích vytvářelo nádhernou kulisu celému programu, který v průběhu dne navštívili stovky diváků, což je největším poděkováním pro jednotlivé účinkující i pořadatele. V letošním roce proběhlo po skončení kulturního programu ještě přátelské posezení vystupujících a hostů v restauraci U královské pečeti v hotelu Malý pivovar. Setkání se zúčastnil i primátor statutárního města Českých Budějovic Miroslav Tetter i zástupce Folklorního sdružení ČR Bohumil Hrubeš. Oba pánové poděkovali pořadatelům i všem účinkujícím za jejich úsilí při rozvoji jihočeské lidové kultury. Na setkání byla přítomna i Verena Hofstetter, která poděkovala za pozvání a vyjádřila přesvědčení v rozvoj spolupráce mezi Jihočeským krajem a Dolním Rakouskem v oblasti lidové kultury.
Chtěl bych velice poděkovat všem spolupořadatelům a partnerům za výraznou pomoc a podporu při realizaci slavnosti.

Poděkování si zaslouží celý realizační tým akce, všichni účinkující a v neposlední řadě diváci, kteří vytvořili báječnou atmosféru celé slavnosti.

Milan Škoch, předseda Jihočeského folklorního sdružení

Momentky ze slavnosti
Jihočeské folklorní sdružení
Doudleban
Jihočeské folklorní sdružení
Infostánek
Jihočeské folklorní sdružení
Jarmark
Jihočeské folklorní sdružení
Jihočeská vlachovka
Jihočeské folklorní sdružení
Kovářovan
Jihočeské folklorní sdružení
Ochutnávka
Jihočeské folklorní sdružení
Ratajská duha
Jihočeské folklorní sdružení
Společný nástup
Jihočeské folklorní sdružení
Trn v oku
Jihočeské folklorní sdružení
Výtvarný koutek
Jihočeské folklorní sdružení
Výuka tanců
Jihočeské folklorní sdružení
Zahájení
Jihočeské folklorní sdružení
Závěrečné setkání
Jihočeské folklorní sdružení
Milan Škoch, předseda
Kovářov 3, 398 55
e-mail: milan.skoch@jfos.cz
tel.: 382 594 106, 604 692 062
www.jfos.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 06.08.2006 v 23:14 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA