PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Za velkým muzikantem Jindřichem Hovorkou

Z počtu účastníků posledního rozloučení 19. července v brněnské salesiánské oratoři v Žabovřeskách bylo zřejmé, že odešel významný člověk. Všestranná a výjimečná muzikantská osobnost.
Brno
Jindřích Hovorka
(13. 8. 1937 - 14. 7. 2006)
Jindřich Hovorka patřil k těm, kteří se do nejvyšších pater uměleckého světa propracovali neúnavnou a systematickou prací. Narozen sice v jižních Čechách, namířil si to již v mládí na Moravu, která mu svými lidovými písněmi učarovala, i když je třeba říci, že hlubokou náklonnost k českému folkloru nikdy nezastíral. Poté, co v Českých Budějovicích studoval hru na housle a trubku, v Brně absolvoval JAMU na violu. Už během studií od roku 1957 působil v cimbálové muzice Vlajka mládí (později Javorník) a v roce 1960 si založil vlastní CM Hynka Bíma - přejmenovanou posléze na Moravskou cimbálovou muziku (MCM). Obklopil se talentovanými mladými muzikanty a MCM se stala vzorovou muzikou pro ostatní - muzikantskou úrovní i nasazením, s nímž se věnovala lidové muzice. Vydala i skvělou gramofonovou desku.
V roce 1969 přichází Jindřich Hovorka do Brněnského orchestru lidových nástrojů (BROLN), v němž nastoupil zprvu jako koncertní mistr a od roku 1974 jako umělecký vedoucí. V této pozici setrval až do roku 1994, kdy byl BROLN v době ekonomických a organizačních reforem v Českém rozhlase zrušen a přešel jako samostatné těleso pod Nadaci BROLN Jindřicha Hovorky. V následujících těžkých letech udržel jeho vedoucí existenční kontinuitu zmenšeného orchestru, i když jej to stálo nemálo sil. Dočkal se však velké satisfakce, BROLN se rozhodnutím generálního ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka vrátil znovu po rozhlasová křídla. Jindřich Hovorka, ač už těžce nemocen, podal svůj životní výkon jako jeho staronový umělecký vedoucí a primáš na slavnostním koncertě 19. dubna 2006. Podílel se ze všech sil na rozvíjející se činnosti omlazeného tělesa doslova a do písmene do svých posledních dnů.
Je třeba mu za to vyslovit nejvyšší uznání a dík. Jeho úmrtím odešla mimořádná osobnost, ale svým způsobem zůstává s námi - na mnoha rozhlasových nahrávkách, řadě hudebních nosičů a především - jako příklad, který táhne.

Jiří Plocek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Brno
Zveřejněno 24.08.2006 v 22:51 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA