|
Maršo si získalo LUHAČOVICETisková zpráva
Ve dnech 7. - 10. září 2006 se v Luhačovicích uskutečnil XIV. ročník Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů "Písní a tancem" - Luhačovice 2006. Příznivce folkloru zaujal již čtvrteční společný koncert souboru Malé Zálesí Luhačovice a jeho hosta, souboru Slniečko z Detvy, na kterém bylo pokřtěno nové CD Malého Zálesí. Výrazným hudebním zážitkem byl také Koncert vítězů - dvacítky nejlepších účastníků celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní za uplynulé dva roky, které tentokrát brilantně a působivě doprovodil BROLN ve veřejné nahrávce Českého rozhlasu Brno. Páteční koncert zahraničních souborů pro Základní školu Luhačovice počasí bohužel zahnalo do Domu kultury Elektra.
Hlavní programové dny, sobota a neděle, byly však již zcela ve znamení krásného slunečného počasí. Těžko vybrat soubor, kterému by se podařilo vyniknout mezi ostatními. Děti byly všechny ohromné a výběr pro luhačovický festival si plně zasloužily. Snad nejvýraznější potlesk však sklidil soubor Maršo (česky svoboda) z dalekého Čečenska, odborníci pak ocenili také vynikající výkon a stylovou čistotu souboru Árendás Jászberény z Maďarska. Zajímavým zpestřením bylo vystoupení účastníků mezinárodní taneční dílny, kteří na svém - teprve druhém setkání - předvedli pod vedením Ladislava Bačinského, že do luhačovických lázní nepřijeli za rekreací a získali obdiv přítomných diváků.
Mezi hosty festivalu zavítali jeho patron, hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš, ředitel Slovenského institutu Igor Otčenáš a další významné osobnosti.
Hlavními pořadateli festivalu byli Folklorní sdružení ČR, Město Luhačovice, Lázně Luhačovice, a.s., Zlínský kraj, Městský dům kultury Elektra Luhačovice, SOŠ Luhačovice a Sanatorium Miramare Luhačovice. Festival se konal pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Přemysla Sobotky, poslance Parlamentu ČR Jiřího Paroubka a hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Mezinárodního Visegrádského fondu.
Letošního XIV. ročníku festivalu se zúčastnily zahraniční soubory Árendás Táncegyüttes, Jászberény (Maďarsko), Gli Paes Mei, Alatri (Itálie), Maršo (Čečensko), Slniečko Detva (Slovensko), z České republiky pak Jackové Jablunkov, Křenováček Křenovice, Malá Jasénka Vsetín, Malé Zálesí Luhačovice, Trnávka Pacov, BROLN a vítězové Celostátní přehlídky Zpěváček 2005 a 2006.
Mediálními partnery festivalu byli Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz. Mediální spolupráce Haló noviny. Festival dále podpořili Hotel Adamantino Luhačovice, ACR Alfa, Allianz Pojišťovna, BAŤA ČR, KARE Karel Plášek, Nadační fond Most naděje, Shambhala, OHL ŽS Brno, OSA - Ochranný svaz autorský, TG Tisk Lanškroun, Zálesí Luhačovice, a další.
Čečenský soubor MARŠO (v překladu svoboda) zaujal diváky zejména perfektním provedením tanců, charakteristických dynamickým až bojovným projevem chlapců v kontrastu s lyrickými pohyby dívek, připomínajícími pohádky Tisíce a jedné noci. Jak nám řekl vedoucí souboru Vacha Těmirchanov, soubor přijet v téměř stejném složení, jako před třemi lety. Od té doby se většina dětí vrátila do Čečenska, ale například Vacha žije dále v utečeneckém táboře Sputnik v Ingušsku. Soubor se sešel v Grozném až po třech letech a na nácvik programu měl jen několik dnů. O to více je třeba ocenit výkon dětí, které v dalších dnech pokračují vystoupeními v Brně a v Praze a do vlasti se vracejí na konci září.
Zpracoval: Dr. Jiří Pokorný, 11.9. 2006 Dětská tisková agentura pro Vás na svých stránkách DTA zveřejnila článek o festivalu v Luhačovicích:
Některé z fotografií z festivalu
Diskusní fórum čtenářů |
|