PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Přijel taneční výkvět Vysočiny

V sobotu 7. října 2006 se ve Velké Bíteši setkalo téměř sto dvacet tanečníků a tanečnic folklorních souborů z různých částí Vysočiny, kteří se podílejí na přípravě programu blížícího se Národního krojovaného plesu FOS ČR.
Článek paní Silvy Smutné pro místní měsíčník Zpravodaje města Velké Bíteše (listopad 2006).
V sobotu 7. října 2006 se ve Velké Bíteši setkalo téměř sto dvacet tanečníků a tanečnic folklorních souborů z různých částí Vysočiny, kteří se podílejí na přípravě programu blížícího se Národního krojovaného plesu FOS ČR. Tato celonárodní reprezentační společenská událost se bude konat již podesáté v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou. Pro rok 2007 je termín stanoven na sobotu 3. února. Hlavní program jubilejního desátého ročníku je zaměřen na prezentaci hostitelské oblasti - Horácka a Podhorácka. Ve slavnostním předtančení vystoupí deset folklorních souborů: Bajdyš (Třebíč), Drahan (Blansko), Kalamajka (Havlíčkův Brod), Kuřátka (Chrudim), Studánka (Žďár nad Sázavou), Podjavořičan (Telč), Pramínek (Jihlava), Vysočan (Hlinsko), Vysočan (Jihlava) a k účasti byl vyzván také náš národopisný soubor Bítešan. Autorem choreografie je Miloslav Brtník (vedoucí souboru Pramínek), hudební doprovod upravil Štěpán Charvát. Taneční přípravou na bál se soubory zabývaly již několik týdnů při svých pravidelných zkouškách. Choreografie vystoupení je však poměrně složitá a hromadné "secvičné" zkoušky jsou nezbytné. První proběhly ve Velké Bíteši (21. září a 7. října) pod lektorským vedením Miloslava Brtníka a za korepetice houslistky Dany Brtníkové a podruhé pomohl také Jiří Vlček ml. Příští jsou naplánované ve Žďáře nad Sázavou.
A jak že je slavnostní předtančení zaměřeno? Začíná vznešeným krokem horácké sousedské, trojice tanečníků, z každého souboru jedna, rozvíjí děj do sálu, postupně se přidávají další a další, prostor se zaplňuje, následuje mazipulka a hačaupolka, ve skladbě tanečních kroků jsou využity také prvky mazurek. Závěr vyústí ve skočnou polku s dynamickými obkročáky a zvedačkami.

Silva Smutná, muzeum.v.bites@seznam.cz

Muzejní spolek Velkobítešska
Muzejní spolek Velkobítešska
Muzejní spolek Velkobítešska
Muzejní spolek Velkobítešska
Muzejní spolek Velkobítešska

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 23.10.2006 v 20:51 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA