PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Přehlídka moravského folkloru na plese v Praze

Až do třetí hodiny nedělního rána zněly ve všech prostorách Národního domu na Smíchově moravské písně a melodie v podání sedmnácti souborů, muzik a krúžků z Moravského Slovácka, Valašska, Hané i z Prahy, které se účastnily letošního Moravského plesu. Spontánně s nimi tančily a zpívaly i stovky návštěvníků - milovníků a obdivovatelů lidového umění.
Při slavnostním zahájení plesu předvedly soubory z Uherského Brodu (Olšava), Klas z Kralic na Hané, Lipina z Vracova, Spinek ze Vnorov, Haná z Přerova, chasa z Velkých Pavlovic, valašský Krušpánek z Prahy, slovácké krúžky z Prahy, Brna, Ratíškovic a Bratislavy tance a písně svých folklorních regionů. Na závěr úvodního programu si všichni společně zazpívali moravskou hymnu.
Moravský ples
24. února 2007
Ve všech sálech a prostorách Národního domu pak začala plesová zábava. Ve velkém sále hrála k tanci dechová hudba Podlužanka z Tvrdonic, v Arbesově sále se střídala cimbálová muzika Olšava s primášem Lubošem Málkem, muziky pražského Slováckého krúžku s primášem Martinem Sochorem a Žandár vedená Ondřejem Blahou. Ve Společenském sále hrály valašské cimbálové muziky Kyčera a Dolina, velký úspěch měli členové souborů Lipina, Spinek a Klas. Krojovaní tanečníci a tanečnice z Hané, Slovácka i Valašska zatančili Moravskou besedu. Líbilo se i půlnoční zpívání mužských sborů.
Zpívalo se až do třetí hodiny s muzikami ve foyer a v dalších prostorách.
Dobře se bavili i milí hosté plesu. Byli mezi nimi herci Josef Somr a Petr Štěpánek, starosta Městské části Praha 9 Jan Jarolím, předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica, předseda spolku Psohlavci Václav Kupilík, čestný host Hanáků Marry Zubíková a další.
Reportáž z Moravského plesu natáčel štáb Ostravského studia ČT, která bude vysílána v rámci dubnového Folklorního magazínu.

Dušan Macháček

Moravský ples
Moravský ples
Moravský ples
Moravský ples
Moravský ples

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Moravský ples
Zveřejněno 25.02.2007 v 20:52 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA