Oblastní dětská přehlídka v Uherském Brodě
V sobotu 14. dubna 2007 se v uherskobrodském Kulturním domě konala oblastní přehlídka dětských folklorních souborů Uherskohradišťska a Uherskobrodska.
V sobotu 14. dubna se v uherskobrodském Kulturním domě konala oblastní přehlídka dětských folklorních souborů Uherskohradišťska a Uherskobrodska. Pořadatelem bylo Folklorní sdružení Uherskobrodska ve spolupráci s Kulturním domě Uherský Brod. Přehlídky se zúčastnilo 10 folklorních souborů, které přijely z Nivnice (Malučká a Malá Nivnička), Bojkovic (Malý Světlovánek a Světlovánek), Uherského Brodu (Holúbek a Olšavěnka), Kunovic (Děcka z Kunovic a Merínek) a Starého Hrozenkova (Kopaničárek a Malý Kopaničárek).
Porota, v které pod předsednictvím PhDr. Františka Synka, dále zasedli Mgr. Lenka Švehlíková a Jiří Tománek, u všech kolektivů vysoce hodnotila nápaditost a často objevnost scénického zpracování dětského folkloru. Vedle klasicky pojatých pásem sestavených z tanců, písní a her (Merínek Kunovice, Světlovánek Bojkovice, Malý Kopaničárek Starý Hrozenkov) pozornost dětí i přítomných dospělých upoutala vystoupení Malučké a Malé Nivničky, Děcek z Kunovic. Merínku Kunovice a Kopaničárku Starý Hrozenkov. Především děti z Nivnice a Bánova se představily s neotřelým, pro pana učitele Vlastimila Ondru a jeho svěřence obvyklým, ale jinak scénicky opět netradičně pojatým pásmem Informatorium aneb Praděda a já, v němž se děti společně s učitelem přirozenou hrou a povídáním seznamují s folklorními projevy a tyto volně prezentují. Škoda u tohoto čísla se projevující nedůslednosti v užití spisovného jazyka, jenž (přestože bylo v dílku prvoplánové) často i ve výstupech pana učitele sklouzávalo do místního dialektu. Také výtvarné pojetí nebylo důsledně dotaženo a byla porušena proklamovaná shoda místa, času a děje společným užitím dětských krojů a moderních školních brašen a přítomností pana učitele v civilním oblečení. Těmto nedostatkům se vyhnul soubor Děcka z Kunovic uvedením precizně připraveného a do detailů propracovaného pásma Malé velké prádlo, v němž dostatek prostoru pro vlastní scénické vyjádření měla nejmenší i větší děvčata, stejně jako rozverní chlapci. Pásmo bylo dětsky nápadité, veselé, muzika je dobře a nevtíravě doprovázela. Pestré obrazy době připravených dětí se střídaly tak, jak iniciativu postupně přebírali po děvčatech chlapci či po chvíli opět větší dívky i jejich malé kamarádky. Příjemně diváky i porotu překvapil soubor Kopaničárek s pásmem Milostná magie. Všechny zaujal hned úvodní dívčí vícehlas a krojově, hudebně i slovesně velmi kvalitně provedené představení, v němž nechybělo čarování za milého. To soubor Merínek z Kunovic vsadil na dětskou hru o výrobě plátna a košil. I toto číslo obsahovalo řadu scénických nápadů především ve střední části, ve které děti předváděly tkaní plátna. Další vystoupení nivnických s názvem Malované slovo bylo postavené na slovní charakteristice masopustního a velikonočního období s ukázkami zimních a jarních zvyků. Průvodcem pásmem bylo malé děvče, které provádělo slovní upoutávku na každé nadcházející období. Vrcholem čísla bylo sborové zpívání skupiny více než 25 děvčat, které uzavíralo velikonoční okruh a přípravu kraslic.

Malý Kopaničárek Starý Hrozenkov

Merínek Kunovice

Malučká Nivnička

Holúbek Uherský Brod

Kopaničárek Starý Hrozenkov

Děcka z Kunovic

Malý Světlovánek Bojkovice

Malá Nivnička

Olšavěnka Uherský Brod

Světlovánek Bojkovice
Byť se to na první pohled nezdálo z tohoto pořadu i z řady dalších vystoupení se téměř vytratila konkrétní dětská hra nebo tanec, chybělo větší a častější využití dětského říkadla, popěvku, anekdoty nebo tolik dětmi užívaných škádlivek. Domnívám se, že se tak děje z toho důvodu, že vedoucí ve snaze hledat nová témata a vytvářet nová (méně známá a tradiční) scénická pásma opouští klasický dětský folklorní materiál, tvoří nové texty písní a zvolená témata naplňují jednoduchými tanečně pohybovými nápady, které ovšem k dětskému tanci a hře mají dosti daleko nebo se uchylují k omezení pohybu na scéně posedáváním nebo volným přecházením. V řadě případů se ztratila dětská přirozenost, bezprostřednost a cit pro atmosféru hry i vlastní přínos k tvorbě společné zábavy. Děti příliš spoutané příkazy vedoucích jakoby zapomínaly na své přednosti a tyto ponechaly někde v šatnách nebo školních třídách. Vraťme jim prosím, jejich volnost. Bude to ku prospěchu jejich dovedností, schopností i budování vlastní osobnosti, ku prospěchu celého jejich opravdu kamarádského týmu i jeho scénické tvorby.
Do krajského kola nakonec porota doporučila dětské soubory Kopaničárek Starý Hrozenkov, Děcka z Kunovic, Malou Nivničku, Olšavěnku Uherský Brod a Světlovánek Bojkovice.
Text a foto: PhDr. František Synek
tel. 604 384 410
Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY
Zveřejněno 18.04.2007 v 23:55 hodin