PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Po druhém dnu jarmarku

Druhý den 4. Mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark
Mezi soubory, které vystoupily před nabitým hledištěm druhý den festivalu poprvé, patřil i krkonošský ŠPINDLERÁČEK, který již 35 let působí ve Špindlerově Mlýně. Jeho členové přinesli do Prahy kytičku písní, tančení a vyprávění z letních Krkonoš. A jestlipak rozumíte kerkonošsky - "Čemesný ďůčata a cacny chasnici terlujou v Kerkonoších" nebo "Tejnoření a muzicírování pomáhá v horákoj při bernožení (vesnický muzikant Karel Tuláček)."
Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark
Špindleráček
Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark
Sympatickou premiéru ve včerejším průvodu i na pódiu měl i pražský (modřanský) soubor Betty s pásmem českých tanců.
Podobně jako první den v pestré paletě programu vystoupily soubory z Číny, Ekvádoru, Portugalska, Ruského Uralu, Srbska, Izraele, Mexika, Slovenska.
Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark
Portugalsko
Průvodcem, moderátorem šestihodinového programu je Tomáš Gross, který uvádí jednotlivé soubory, hudební skupiny, sólisty nejen česky, ale i anglicky a německy. Folkloru rozumí, působí aktivně v souboru Radhošť a Soláň. Pracuje Rožnově pod Radhoštěm: "K prvním dnům festivalu nám řekl: předností programu je pestrost tanců, krojů, zvyků, rytmů a hlavně účinkujících. Střídají se zde mladí, ale i děti, starši generace i ti nejstarší. A někdy spolu účinkují i rodiče se svými dětmi ba i vnoučaty. Pestré jsou i hudební nástroje - ruské balalajky, gajdy, píšťaly, píšťalky, písťaličky, fujary, trombity, bubny, bubínky,..... A ta pestrost folklorního projevu je myslím hlavním tahákem pro pražské i zahraniční obecenstvo. Nadšené, upřímné ohlasy, aplausy diváků stoupají s přibývajícími hodinami a vrcholí v době, kdy ve 22 hodin musíme pořad skončit."
Vlasta Cibulová je hlavní produkční manažerkou Pražského jarmarku, řídí, koordinuje, organizuje od příprav brzy na jaře až po skončení festivalu doslova vše, je u všeho. K " ruce má" desítky spolupracovníků - tlumočníků, organizátorů, spolupracovníků, zodpovídajících za soubory, stravování, ubytování, zázemí pro soubory, pro hosty, dopravu, doprovodné programy, 35 stánkařů-řemeslníků,....
Po druhém dnu našla chvilku pro sdělení prvních zkušeností: "Zatím jsme neměli žádné vážnější problémy, stovky členů souborů jsem ubytovali v kolejích na Jižním městě a v hotelu Fortuna ve Strašnicích, doprava funguje - většina účinkujících se dopravuje MHD, trochu náročnější je doprava rekvizit čínského souboru s dvěma 25 metrovými čínskými draky, ale i to jsme zvládli. Zatím nemáme vážnější zdravotní problémy, máme slušné zázemí pro soubory přímo u jeviště i ve vzdálenějších šatnách ve škole na Uhelném trhu. Velký zájem návštěvníků i kolemjdoucích je o stánky lidových řemesel a prodej lidových výrobků, ochutnávky krajových specialit."
Oproti minulým ročníkům Festivalu věnují značnou pozornost sdělovací prostředky. Již dlouho
před zahájením zvaly na festival rozhlasové stanice - zejména ČRO, po tiskové konferenci informovaly i deníky MF DNES, PRÁVO, Pražský deník, LISTY Prahy, deník 24Hodin i v dalších Ze zahájení festivalu přinesla reportáže i Česká televize, kde včera v Událostech v kultuře na programu ČT 24 besedovali Jan Šlajs a Dušan Macháček o Pražském jarmarku a folkloru u nás.

Dušan Macháček

Zveřejněno 30.08.2007 v 13:39 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA