PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

JFoS pokřtilo své profilové CD na Národním krojovém plesu

Tisková zpráva
Jihočeské folklorní sdružení pokřtilo své profilové CD na Národním krojovém plesu ve Žďáru nad Sázavou
Zástupci Jihočeského folklorního sdružení navštívili v soboru 2. února XI. Národní krojový ples ve Žďáru nad Sázavou, který byl tentokrát věnován regionu Slezska. Společně s ostatními návštěvníky a dalšími folklorními skupinami z jednotlivých národopisných oblastí České republiky, shlédli Jihočeši pestrý kulturní program, který se opět pořadatelům vydařil.
Jihočeské folklorní sdružení
Jihočeši v kole
Na pozvání předsedy Jihočeského folklorního sdružení Milana Škocha se letošního plesu zúčastnili též Ruppert Klein a Verena Hofstetter, zástupci dolnorakouského sdružení Volkskultur Niederöstereich, se kterým JFoS spolupracuje na společném přeshraničním projektu. Před vlastním zahájením plesu se zástupci obou partnerských organizací sešli na semináři, kde prodiskutovali vzájemnou spolupráci a dojednávali výměnná vystoupení folklorních souborů na akcích v Rakousku i jižních Čechách v roce 2008. Poté se rakouští přátelé společně s dalšími významnými hosty plesu zúčastnili slavnostního uvítání na žďárské radnici a následně zaujali místa v kulturním domě, kde sledovali bohatý program. Navštívili též promo stánek Jihočeského folklorního sdružení, kde nechyběla i ochutnávka jihočeských koláčů. V průběhu plesu se zástupci z Volkskultur Niederösterreich, kromě jiného, setkali s ředitelem Českého rozhlasu České Budějovice Jiřím Svobodou, dále s Jitkou Stiborovou z odboru kultury Jihočeského kraje i Hermínou Mocovou, zastupující Silvu Norticu a podle jejich vyjádření si odnesli z plesu mnoho krásných a podnětných zážitků.
Jihočeské folklorní sdružení
seminář
Jihočeské folklorní sdružení
setkání
Důležitým momentem účasti Jihočechů na letošním ročníku plesu bylo představení a křest nového profilového CD "Ještě jednou mně zahrajte", jehož kmotry byli Miloslav Vlček předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Anna Čurdová místopředsedkyně výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Václav Kasík generální ředitel Českého rozhlasu, František Dohnal prezident Nejvyššího kontrolního úřadu a Ladislav Michálek 1. místopředseda Folklorního sdružení ČR. Při křtu samozřejmě nechyběl Jiří Svoboda, ředitel Českého rozhlasu České Budějovice a Milan Škoch, předseda JFoS, díky jejichž vzájemné spolupráci vznikl nosič prezentující deset folklorních souborů Jihočeského kraje.
Jihočeské folklorní sdružení
křest přípitek
Jihočeské folklorní sdružení
křest
Profilové CD bylo společně s dalšími propagačními materiály k dispozici účastníkům plesu u promo stolku Jihočeského folklorního sdružení, jenž měli na starosti členové souboru Kovářovan a Javor, kteří si zaslouží velké poděkování za prezentaci jihočeského regionu.
Jihočeské folklorní sdružení
promo JFoS
Jihočeské folklorní sdružení
promo návštěva
Děkuji pořadatelům Národního krojového plesu za krásný kulturní zážitek i za možnost představení hudebního nosiče, který, jak věřím potěší příznivce jihočeské lidové písničky.

Milan Škoch, předseda Jihočeského folklorního sdružení

Z profilového CD JFoS cituji z úvodního slova Mgr. Zdeňka Voráče, redaktora Českého rozhlasu České Budějovice:
" Ještě jednou mně zahrajte...
...a ještě dvakrát, třikrát, hodněkrát, protože se mi vaše muzika líbí!
Takové ocenění přijímá s povděkem každý, kdo jednou okusil lidový muzikantský chlebíček. A že nás je v jižních Čechách - bohudíky! - stále hodně, dokazuje album, jehož obal právě držíte v ruce. První písničky již možná znějí z vašeho přehrávače, třeba už si s lidovými zpěváky notujete... To je dobře, zpívejte a radujte se, protože hlavní touhou tvůrců tohoto hudebního nosiče je potěšit posluchače, milovníky lidových jihočeských písniček. Jihočeský folklor se zde představuje v zatím největší šíři. Seznámíte se jak s dětskými a mládežnickými soubory (Prácheňáček, Bárováček), tak se zkušenými tělesy, která těší milovníky lidové písně již desítky let. Poslechnout si můžete i netradiční pojetí folklóru. Zazpívají vám také vítězové soutěže Jihočeský zpěváček Eva Dvořáková, členka souboru Kovářovan (zvítězila v letech 2004 a 2006) a Lukáš Přib, člen souboru Písečan (vyhrál v letech 2005 a 2007).
Album shrnuje práci deseti jihočeských folklórních souborů za posledních deset let. Některé nahrávky vznikly v profesionálním studiu, jiné takříkajíc "na koleně" - proto je technická i interpretační kvalita snímků rozdílná. Ale zápal, se kterým se členové souborů po své práci či jiných povinnostech lidové kultuře věnují, si zaslouží podporu a ocenění. Pro Jihočeské folklorní sdružení a Český rozhlas České Budějovice je toto album dalším vědrem živé vody čerpané z bezedné studnice jihočeské lidové kultury".
Jihočeské folklorní sdružení
ochutnávka
Jihočeské folklorní sdružení
Milan Škoch, předseda
Kovářov 3, 398 55
e-mail: milan.skoch@jfos.cz
tel.: 382 594 106, 604 692 062
www.jfos.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 03.02.2008 v 20:23 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA