PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Zahájení sezóny Muzea Těšínska

Zahajovací programy Muzea Těšínska 2008
Sláma, hlína, tunika - pro Slovana klasik
1. května 2008 zahájení 3. sezóny v Archeoparku
otevřeno: 9 - 17 h

Prvního května se již potřetí otevřou brány slovanského hradiště neboli Archeoparku v Chotěbuzi - Podoboře. Archeopark byl vybudován jako replika hradiště z období raného středověku, je celý ze dřeva a snaží se návštěvníkům přiblížit doby minulé netradiční formou.

Sezonu zahájí v 9 h slavnostní proslov slovanského velmože a poté bude následovat celodenní program, během kterého vystoupí Skupina historického šermu Tizon z Havířova, jenž s Archeoparkem spolupracuje od jeho otevření v roce 2006 a těší se velké oblibě diváků.

Návštěvníci se seznámí s historií hradiště, archeologickým výzkumem, životem a zajímavostmi ze života Slovanů. Shlédnou kostýmované účastníky, kteří budou provázet slovem u stánků s dobovým obchodem, zbrojírnou a textilní a barvířskou dílnou. Nedílnou součástí je seznámení se s pohanstvím a příchodem křesťanství na Velkou Moravu. Návštěvníci si mohou vyzkoušet uplácat nádobu z hlíny, střelbu z luku, umlít obilí v žernovech, otestovat tvrdost slovanského lože a spoustu dalšího. Pro děti jsou připraveny drobné soutěže a na závěr každého představení na téma českých pověstí čeká na všechny pravá slovanská tombola. Představení budou odehrána v 10:30, 12:30 a 15 h.
Den řemesel
1. května 2008 zahájení sezóny v areálu Kotulovy dřevěnky v Havířově, Hálkova 4
otevřeno: 9 - 17 h

Řemeslníci z Bukovce, Košařisk, Frýdku-Místku, Havířova v areálu Kotulovy dřevěnky předvedou zpracování vlny a lnu, tkaní na stavu, předení na kolovrátku, ruční výrobu provazů a dřevěných loutek. Návštěvníci uvidí také práci šindeláře, řezbáře, metláře, košíkářky a peníkářky. Zajímavá bude výroba sýra salašnickým způsobem. Příjemnou atmosféru navodí lidoví muzikanti z Jablunkova a zpestřením pro děti budou domácí zvířátka.

Kotulova dřevěnka se nachází pod obchodním domem Kaufland u autobusového nádraží v Havířově.
Vstupné obvyklé.
Muzejní noc
Poprvé v Českém Těšíně a Cieszyně (Polsko)
Nezapomenutelná noc plná překvapení
16/17. května 2008 od 17 h do 01 h vstup do muzeí v Českém Těšíně i Těšíně zdarma
V rámci Mezinárodního dne muzeí Muzeum Těšínska v Českém Těšíně a Muzeum Śląska Cieszyńkiego v Cieszyn (Polsko) v pátek 16./17. května 2008 pořádají Den otevřených dveří. Připojily se také další přední instituce v Cieszyně (Polsko) jako např. Ksiaznica Cieszyńska, divadlo ... Expozice budou otevřeny pro veřejnost zdarma. Navíc bude v tento den pro publikum připravena prezentace expozic zábavnou formou a netradiční překvapení. Muzejní pracovníci rádi přivítají všechny, kteří Muzejní noc v Těšínech navštíví.

Program v Českém Těšíně:
- během muzejní noci kostýmované komentované prohlídky
- pro rodiče s dětmi připraveny pracovní listy ke stálé expozici
- 19 h - O tolar knížete Adama Václava (soutěž pro děti)
- certifikáty s účastní na Muzejní noci
- každý, kdo přijde oblečen v oděvu první republiky, obdrží malou pozornost (pro dámy a gentlemany kapka něčeho ostřejšího), možno přečíst si dobový tisk a další zajímavosti

Organizátoři a místo programu:
Muzeum Těšínska, ul. Pražská 3/14
Muzeum Śląska Cieszyńskiego, ul. Regera 6
Cafe Muzeum, ul. Regera 6
Cieszyńskie Bractwo Kurkowe, Park Pokoju
Urząd Miejski, Ratusz, ul. Rynek 1
COK Dom Narodowy, ul. Rynek 12
Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne, Rynek
Ksiaznica Cieszyńska, ul. Mennicza 46
Teatr im. A. Mickiewicza, Plac Teatralny 1
Muzeum Drukarstwa, ul.Głęboka 50
Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu , dziedziniec Muzeum
Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości, ul. Zamkowa 3
VÍTÁNÍ PTAČÍHO ZPĚVU
Česká společnost ornitologická ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody, Muzeem Těšínska a Junákem - Svazem skautů a skautek v České republice pořádají dne 3. 5. 2008 v Českém Těšíně a 8. 5. v obci Louky nad Olší pro všechny zájemce z řad široké veřejnosti vycházku za poznáváním obyvatel ptačí říše.

Vítání ptačího zpěvu probíhá každoročně v první dekádě května na řadě míst nejen v České republice, ale i v Evropě a dokonce také v některých dalších státech ve světě.

Hlavním cílem akce je představit veřejnosti ptačí druhy žijící nejen v okolí lidských sídel, ale i některé zajímavé, vzácné, popř. ohrožené druhy, a také poukázat na význam ptáků v krajině, problematiku jejich ochrany, představit zajímavosti z ptačí biologie a rovněž seznámit účastníky s krásou a významem ptačího zpěvu.

V Českém Těšíně se bude tato akce konat letos poprvé a v Loukách nad Olší půjde již o druhý ročník. Pro zajímavost je třeba uvést, že loni bylo během této akce pozorováno více než 60 druhů ptáků. Z těch nejvzácnějších se jednalo o rybáka obecného, vodouše rudonohého, kulíka říčního, zajímavé bylo i pozorování potápek roháčů na hnízdě a u cesty si zúčastnění poslechli mistra zpěvu slavíka obecného.

Obě připravované akce se budou konat formou vycházek, kde za doprovodu zkušených ornitologů budou představeny jednotlivé ptačí druhy, s nimiž se mohou účastníci seznámit přímo ve volné přírodě. Ke každému druhu bude proveden krátký výklad zaměřený na jeho poznávání, především podle zpěvu a také dalších poznávacích znaků. Součástí akce bude i ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Během vycházky se účastníci mohou naučit poznávat některé druhy rostlin, popř. některé další obyvatele živočišné říše.

K rozebrání budou různé propagační materiály týkající se nejen ptáků, ale i dalších oblastí přírody. Pro ukázku budou představeny i vybrané publikace s ptačí tematikou a účastníci budou informováni o některých projektech probíhajících v oblasti výzkumu a ochrany ptáků.

Obě trasy nejsou delší než cca 2 km a nejsou fyzicky náročné, a proto je mohou absolvovat i děti.
Akce 3. 5. v Českém Těšíně
Sraz v 7.00 u skautského střediska Zlatá orlice (u vodní nádrže Hrabinka). Procházka povede okolo vodní nádrže, předpokládané ukončení nejpozději v 11.00 hod.
Akce 8. 5. v Loukách nad Olší
raz v 8.00 hod u kaple (vedle potravin), která je cca 300 m od vlakového nádraží. Cílem vycházky jsou bývalé Loucké rybníky. Předpokládané ukončení vycházky je nejpozději ve 12.00 hod. Během akce je možné kdykoli odejít.

Co s sebou: vhodnou obuv do terénu, teplejší sportovní oblečení, svačinu, dalekohled, deštník nebo pláštěnku, vhodné je vzít si poznámkový blok a hlavně dobrou náladu.

Vlasta Byrtusová
Muzeum Těšínska
Hlavní třída 15
735 27 Český Těšín
tel.: +420 558 761 216
fax: +420 558 761 223
http://www.muzeumct.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Český Těšín
Zveřejněno 01.05.2008 v 00:09 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA