PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

XXXIX. Slezské dny

13. - 14. září 2008 v areálu Matice slezské v Dolní Lomné
Ve dnech 13. a 14.9. pořádají Matice slezská ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR Slezské dny v Národopisném areálu v Dolní Lomné, letos pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje Evžena Tošenovského. Tento velký svátek folkloru bude mít v příštím roce již 40. výročí a představuje v reprezentativním výběru převážnou část toho nejlepšího, co se uchovává v muzice, písních, tancích a krojové kultuře. Po oba dny vystoupí soubory ze Slezska, Lašska, Opavska a Valašska, ale nebudou chybět ani hosté ze zahraničí.
Dvoudenní víkendový program začíná v sobotu od 15 hodin vystoupením našich i zahraniční souborů. Na obou hlavních scénách, pódiu Křínov a Lomňanka, se vystřídají soubory Odra, Mionší, Slezan, Jackové, Čučoriedky, Dunajek z jižní Moravy, Kalamajka z Havlíčkova Brodu, Handrlák z Kunovic a mnoho dalších. Ze zahraničních souborů se mohou návštěvníci těšit na vystoupení souboru Obreška z Chorvatska, temperamentního Kysučanu ze Slovenska a polského dětského souboru Mali Lipniczanie. Program zakončí lidová veselice se slováckou dechovkou Boršičanka na pódiu Křínov a na Lomňance se budou bavit hlavně mladí se skupinou Skiblu. Nové pódium Mira k večeru ožije cimbálovkami a naváže tak na tradici muzicírování pod širým nebem.

V neděli od 10 hodin přivítá návštěvníky na Křínově Boršičanka hodinovým koncertem. Současně začíná program i na pódiu Lomňanka vystoupením místního souboru Mionší z Dolní Lomné. Následuje pořad vskutku nejmilejší s názvem "Zahrajme si", kde se představí dětské soubory. Po průvodu krojovaných skupin ve 13 hodin se koná hlavní pořad autorky Anny Buroňové "A to je ta krásná země", věnovaný 90. výročí Československa. Festivalový program bude pokračovat na obou pódiích do 17 hodin.

Mezi tradiční doprovodné akce patří sobotní dálkový pochod Mánesovou stezkou, který odstartuje ze Stříteže, Třince, Návsí, Mostů u Jablunkova a slovenské Čadce. Výstavu na staré pile letos připravuje pan Žabka z Fryštátské galerie v Karviné a představí obrazy, dřevořezby a keramiku umělců Těšínského Slezska. Nedílnou součástí Slezských dnů je i tzv. Slezský krmáš, kde se připravují místní speciality a v prostorách areálu budou předvádět své umění lidoví řemeslníci.
Festival se koná za podpory Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR. Dále přispěli instituce a sponzoři: Třinecké železárny, a.s., Moravia Steel, a.s., Pivovar Radegast, Technické služby Karviná, a.s., ODS-Dopravní stavby Ostrava, BUS Slezsko, a.s., Moravia Energo, a.s. Třinec, Obec Dolní Lomná, poslanec PSP ČR Rudolf Kufa, A. Kawulok - pila Bocanovice, Pekárna Dolní Lomná, OSA ad. Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Radio Proglas, Dětská tisková agentura, ACR Alfa, Informační server www.borovice.cz, Český rozhlas Ostrava, časopis Folklor, Horizont a Hutník.

Od stanice ČD Návsí k Národopisnému areálu je zajištěna kyvadlová doprava.

Více na www.folkilornísdruzeni.cz/
Vlasta Cibulová
Kontakt:
Jaroslava Kantorová, ředitelka festivalu
Tel.: 777 301 958, 558 357 655
E-mail: maticeslezska@quick.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 12.09.2008 v 11:59 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA