PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Čas vzpomínek, radosti, naděje

K desátému výročí od založení OS Hradišťan připravili v Klubu kultury v Uherském Hradišti 22.listopadu 2008 celovečerní pořad Čas vzpomínek, radosti, naděje věnovaný rovněž 30. výročí úmrtí J.V.Staňka.
Folklorní soubor Old stars Hradišťan vznikl v roce 1998 z iniciativy bývalého tanečníka Hradišťanu Milana Staška, který se schází s dalšími nadšenci aby oživili již legendární choreografie J. V. Staňka. Dlouhodobě s nimi spolupracuje CM Linda s primášem Stanislavem Škubalem. Propojení přináší další interpretační možnosti a vznik dalších choreografií. Diváci je mohli spatřit na třech kontinetech např. v Brazílii, Mexiku, Německu, Francii atd. Na našich podiích nalezli příznivce třeba v Praze, Plzni, Přerově nad Labem, Kunovicích, Uh. Hradišti....
K desátému výročí od založení připravili v Klubu kultury v Uh. Hradišti dne 22. listopadu 2008 celovečerní pořad "Čas vzpomínek, radosti, naděje" věnovaný rovněž 30. výročí úmrtí J. V. Staňka. V režii autora pořadu Milana Staška za výtvarné spolupráce Josefa Kiesewettera a Zdeňky Opočenské se postupně představili tanečníci Old star Hradišťan a Národopisný soubor gymnázia Uh. Hradiště vedený Lenkou Kraváčkovou a sólisté. Ve svojí premiéře zazpíval mužský pěvecký sbor Old stars Hradišťanu se sbormistrem Janem Vančurou.
Večer zpestřily CM Linda, Hudecká muzika Miroslava Minkse, kvartet ve složení klavír, housle, klarinet a šestistrunná akustická basová kytara pod vedením Jana Černíčka. Hosty byly muzikantské legendy hudecké muziky Pondělníci s primášem Františkem Hamadou - stále ještě junákem ve věku 94 let, se zpěvákem Janem Vančurou (81).
Program byl vskutku pestrý s tanci z Dolňácka, Hrozenské, Boršické a Uherskohradišťské sedlcké, tance z Polany, Suchova, Velké nad Veličkou, Častkova a dalších oblastí.
Muziky se sólisty Věrou Domincovou, Jaroslavem Kolečkářem st, Bronislavou Zelingerovou, Janem a Miroslavem Minksovými, Jiřinou Mikloškovou, Milanem Staškem a Vladanem Nejezchlebou obsáhly regiony od Zlína, přes Luhačovské zálesí, Horňácko až po Uherskohradišťsko.
Na hudebních úpravách se podíleli Stanislav Škubal, J. V. Staněk, Jan Černíček, Miroslav Minks a Ladislava Hetmerová. Tančilo se v choreografii J.V.Staňka, Kateřiny Černíčkové, Milana Staška.
"V současné době nastávává v Old stars Hradišťan omlazování tanečního souboru. Zakladatelé se omlouvají z důvodů rodinných, pracovních, zdravotních. Vítáme všechny, kteří si chtějí zatančit. Proto jsme přijali do naší skupiny gymnazistu Martina Pěchu, bývalého krále z Jízdy králů v Kunovicích a opakované vítěze ve zpěvu a cifrování na různých dětských soutěžích. Naopak jsme přijali s vervou tančícího starostu Uh.Hradiště Libora Karáska, minulý rok slavícího abrahamoviny", popisuje aktuální stav vedoucí Milan Stašek.
Je veřejným tajemstvím, že se oslavencům doslovně hrnou pozvánky k účinkování. A to ne jenom od nás. Na rok 2009 se mohou rozhodnout pro Maďarsko či Japonsko.

Zdeněk Ondrášek


Se souhlasem autora poskytl A. Vrba.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Uherské Hradiště
Zveřejněno 30.11.2008 v 22:59 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA