PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Folklorní festival V zámku a podzámčí 2009

Tisková zpráva - shrnutí
Během uplynulého víkendu, 19. a 20. června 2009, se v Přerově uskutečnil 3. ročník folklorního festivalu V zámku a podzámčí, tentokrát s podtitulem Debe decke tak belo.
. Pořadatelem festivalu byl Folklorní soubor Haná Přerov, spolupořadatelem Muzeum Komenského v Přerově, finančně se spolupodílely Olomoucký kraj a Město Přerov. Kvůli nepříznivému počasí bylo dějiště celé akce přesunuto do Klubu Teplo na přerovském Horním náměstí. Festival zahájil komponovaný pořad Vzpomínky židovské ulice, ve kterém nejprve zahrála zazpívala klezmerová hudební skupina Simcha z Ostravy. Ve druhé polovině pořadu divákům přiblížila atmosféru zaniklé místní židovské komunity a její kulturu, za pomoci dobrovolníků a folklorního souboru Haná Přerov, taneční skupina Rut z Prostějova. V rámci tohoto pořadu bylo vybráno na dobrovolném vstupném 1 719 Kč, které budou předány Ústavu sociální péče v Přerově.
Haná, folklorní soubor
V sobotu dopoledne zahájili festival jeho ředitelka Mgr. Kristina Glacová, náměstek hejtmana Olomouckého kraje Mgr. Radovan Rašťák a ředitel Muzea Komenského v Přerově Mgr. Radim Himmler. Poté vystoupily dětské soubory Perlyna z Ukrajiny a Belencéres z Maďarska, které do Přerova dorazily díky spolupráci s folklorním festivalem Kunovské léto. Přesně v poledne začalo finále 3 ročníku dětské pěvecké soutěže O zámecký klíč. Jednotlivé soutěžící doprovázela cimbálová muzika Primáš. V 1. kategorii (do 10 let) zvítězila Eliška Zbožínková, ve 2. kategorii (do 15 let) Lucie Netopilová a poslední kategorii (do 21 let) vyhrála Miroslava Zalubilová. Cenu poroty získal Marek Pleva. Protože se během sobotního dopoledne poněkud vyčasilo, mohla na Horním náměstí probíhat soutěž pro děti - na celkem osmi stanovištích musely plnit tematické úkoly - vyzkoušely si, jak náročná je výroba koláče, od natrhání jablek až po samotné upečení.
Haná, folklorní soubor
Hlavním program festivalu, probíhající v sobotu odpoledne, se jmenoval Kdyby vždycky tak bylo, to by se nám líbilo. Kromě pořádajícího souboru Haná Přerov se divákům představily soubory Salajka z Dambořic (hanácké Slovácko a Kyjovsko), Bajdyš z Třebíče (Horácko), Górole z Mostů u Jablunkova (Lašsko), Líšňáci z Líšně a ženský pěvecký sbor Babčice ze Spytihněvi (Slovácko). Festival zcela jistě nezklamal svou uměleckou úrovní účinkující ani diváky, kterých však bylo kvůli počasí ve srovnání s předchozími ročníky poněkud méně.

Mgr. Lubor Maloň
581 250 543

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Haná, folklorní soubor
Zveřejněno 23.06.2009 v 00:15 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA