PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Pozvánka na IV. NÁRODNÍ KROJOVANÝ PLES

IV. národní krojový ples - reprezentační ples Folklorního sdružení České republiky, významné nevládní organizace dětí a mládeže a největšího občanského sdružení v oblasti kultury u nás, která na sklonku loňského roku oslavila desetiletí své činnosti, se uskuteční již tradičně v centru naší republiky, tedy v Domě kultury ve Žďáru nad Sázavou.
O bohatý program se postará na 20 folklorních souborů ze všech koutů republiky, Slovácká dechová hudba Miločanka a cimbálová muzika Vojenského uměleckého souboru Ondráš Brno. Folklorní sdružení ČR, které je organizátorem nebo spoluorganizátorem 38 folklorních festivalů a slavností tradiční lidové kultury v celém Česku a sdružuje 383 folklorních souborů, což představuje přes 13 tisíc členů, se rozhodlo v roce 1998 pořádat pravidelně svůj reprezentační ples nejen pro vlastní členy, ale také pro veřejnost, která nenavštěvuje folklorní festivaly, nicméně ocení originalitu lidové kultury, předkládanou na úrovni společenské akce. Tento princip se ukázal přijatelný i pro významné osobnosti politické a podnikatelské sféry, které se plesu pravidelně zúčastňují.
Hlavními spolupořadatelskými partnery akce jsou Folklornímu sdružení ČR Město Žďár nad Sázavou a Horácké folklorní sdružení.
Letošní ples se uskutečňuje pod záštitou poslankyně PS P ČR Miroslavy Němcové, senátora Senátu P ČR Ivana Havlíčka a 1. náměstka ministra pro místní rozvoj Jiřího Durčoka.
Pozvání přijali také reprezentanti zahraničních partnerů Folklorního sdružení ČR, zúčastní se jej též ředitelé folklorních festivalů, pořádaných v České republice, a pochopitelně další významní hosté a spolupracovníci Sdružení.
Ples se uskuteční v sobotu 17. února 2001 od 19:30 hod.
V programu festivalu účinkují kromě výše zmíněných těles horácké soubory Kamínek a Studánka ze Žďáru nad Sázavou a Kalamajka z Havlíčkova Brodu, slovácké soubory Dúbrava z Dubňan, Břeclavan z Břeclavi, Lúčka ze Svatobořic-Mistřína, Lipina z Vracova, Moravjan z Vracova a Pálava z Mikulova, hanácké soubory Trnka z Vyškova, Haná z Přerova a Mánes z Prostějova, a konečně další vojenský soubor Púčik z Brna. To představuje na 250 tanečníků, muzikantů a zpěváků. Téměř všichni se představí již při slavnostním zahájení plesu tradičním tancem Česká beseda. Krojované dívky ze souborů se zúčastní soutěže o Miss plesu 2001 a štěstí mohou zkusit všichni v tombole.
IV. národní krojový ples dále podpořila řada firem a institucí:
Generali Pojišťovna a.s., Český rozhlas, ŽĎAS a.s., PKS Holding a.s., Sklo Bohemia a.s. Světlá n. S., CAC L, České radiokomunikace Brno a.s., Okresní úřad Žďár n. S., Všeobecná stavební spořitelna KB a.s., Kolpingovo dílo České republiky, TISK TG s.r.o. Lanškroun, ODAS, PAMEX, AGRO a.s., TOKOZ a.s., ENPEKA s.r.o., Růžena Krčmářová, členské folklorní festivaly a soubory FoS ČR a další.
(Folklorní sdružení ČR je současně spolupořadatelem Tradičního moravského plesu, organizovaného v Praze v Národním domě na Smíchově, a to v témže termínu a čase (sobota 17. února 2001 v 19:30 hod.) Slováckým krúžkem v Praze, Valašským krúžkem v Praze a Spolkem rodáků a přátel Hané v Praze.)
Folklorní sdružení České republiky se během desetileté činnosti zařadilo díky početné členské základně, představující 383 folklorních souborů dětí, mládeže i dospělých z Čech, Moravy a Slezska, 39 folklorních festivalů po celé republice a 16 regionálích folklorních sdružení, mezi naše nejvýznamnější nevládní občanská sdružení dětí a mládeže, a stala se i nejsilnější organizací v oblasti kultury. Je členem významných mezinárodních organizací, zabývajících se tradiční lidovou kulturou (CIOFF, IOV, IGF), České rady dětí a mládeže, a na bázi dvoustranných dohod spolupracuje s řadou institucí a organizací i státními či veřejnoprávními orgány (např. Český rozhlas, Ochranný svaz autorů, některá ministerstva, ale i zahraniční kulturní organizace a instituce). Má mj. bohatou publikační, dokumentační i odborně metodickou činnost ve prospěch péče o uchování lidové kultury a ochrany kulturního dědictví našeho národa i národnostních menšin, čímž částečně vyplňuje mezeru, která počátkem devadesátých let v této oblasti vznikla zrušením řady státních institucí, které odborně a metodicky podporovaly aktivní využití volného času dětí, mládeže i dospělých.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA