PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

V. ZEMSKÁ PŘEHLÍDKA DĚTSKÝCH FOLKLORNÍCH SOUBORŮ MORAVY A SLEZSKA

KROMĚŘÍŽ, 8.6. 2003
Předávání hodnot tradiční lidové kultury z generace na generaci je velice obtížným aktuálním úkolem tradičních nositelů těchto hodnot, který velice zřetelně vystupuje do popředí v návaznosti na procesy spojování státních celků, utváření nadnárodních regionálních uskupení, masového šíření kultury a z něj plynoucí globalizace. O uchování hodnot tradiční lidové kultury se snaží velká řada nejrůznějších činitelů. Snaží se o to také vedoucí dětských folklorních souborů. V České republice pravidelně pracují více než dvě stovky dětských folklorních souborů a naše republika patří spolu s dalšími zeměmi střední a východní Evropy v tomto směru mezi kulturní giganty. Pro srovnání např. v Dánsku, vyspělé zemi Evropské unie, pracují pouze dva dětské folklorní soubory. Dětské soubory se schází pravidelně v dvouletém cyklu na přehlídkách, pořádaných zpravidla regionálními folklorními sdruženími. Nejlepší z nich se potom setkávají na národní přehlídce a zemských přehlídkách, pořádaných rovněž s dvouletou pravidelností.
V neděli 8. června 2003 se v Domě kultury v Kroměříži setkají dětské folklorní soubory, které se umístily na předních místech regionálních přehlídek Moravy a Slezska. Pořadateli V. zemské přehlídky souborů jsou vedle Folklorního sdružení České republiky Město Kroměříž, Zlínský kraj, Dům kultury Kroměříž a Rotary klub Kroměříž.
Záštitu nad přehlídkou převzali Pavel Němec, ministr pro místní rozvoj ČR, Josef Smýkal, poslanec Parlamentu ČR a Jiří Severin, člen rady Zlínského kraje. Přehlídka se koná s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR při příležitosti oslav výročí zapsání historických zahrad a Arcibiskupského zámku v Kroměříži do seznamu světového dědictví UNESCO a 80 let českého rozhlasu :
Po zkušenostech s nestálostí počasí v tomto období při minulých přehlídkách se v letošním roce pořadatelé rozhodli uspořádat přehlídku v prostorách kroměřížského domu kultury. Od 13,30 hod. na jeho jevišti vystoupí dětské folklorní soubory, nominované porotami z regionálních přehlídek: Dyjavánek Znojmo, Handrláček Kunovice, Klásek Kralice na Hané, Kopaničářek Starý Hrozenkov, Lipka Bukovec, Olšinka Orlová, Ostravička Frýdek-Místek, Sedmikvítek Frenštát pod Radhoštěm, Kvíétek Telč, Valentýnek Prostějov a Veličánek Velká nad Veličkou. Vedle nich na přehlídce vystoupí Padoláček z Hronova jako zástupce souborů z Čech a také dva soubory z místa a z blízkého okolí - Malá Rusava z Bystřice pod Hostýnem a Rozmarýnek z Kroměříže. V případě příznivého počasí vystoupí část souborů následně také od 15 hodin na Velkém náměstí v Kroměříži.
Cílem tohoto setkání je zejména motivovat vedoucí i členy souborů k další práci, ale také propagovat dětský folklor před obyvateli Města Kroměříže a okolí. Dva z účastníků přehlídky vystoupí také v programu tradičního lidového jarmarku, který se na Velkém náměstí v Kroměříži uskuteční již v sobotu dopoledne.
Přehlídku podpořili: Český rozhlas Praha, Radio Proglas, Mediatel, CAC Leasing, a.s. Praha, OSA Praha a další. Vstup na obě akce, pořádané v rámci přehlídky, je zdarma.

Folklorní sdružení České republiky
Zdeněk Pšenica
předseda

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Kroměříž
Zveřejněno 23.05.2003 v 14:43 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA