PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Tiskové zprávy a články

Rudoltický zámek zve návštěvníky.

Zámek ve Slezských Rudolticích, který postavili Fulštejnové před rokem 1570, má bohatou a zajímavou historii. Také letos bude otevřený návštěvníkům.
Pověstné zámecké komnaty, rozšířený a upravený park plný soch pozoruhodných vodních staveb dnes již návštěvníci zhlédnout nemohou, ale přesto mohou vidět místa, která se v minulosti podobala francouzské Versailes. Rudoltický zámek se stal v období baroka senzací nejen ve Slezsku, ale i v zemích celé střední Evropy. Návštěva císaře Josefa II. A několik návštěv pruského krále Bedřicha II. pověst Rudoltic ještě vylepšovaly.
Jen o park se v dobách jeho největší slávy staraly desítky lidí. Divadelní hry a opery popisuje ve svém díle "Slávy dcera" i Jan Kollár. Mnozí umělci se po odchodu z Rudoltic prosadili a celý svět jim ležel u nohou. V době úpadku byly, ale rozprodány všechny cennosti ze zámku a tak skončil i známý Neptun, se svým trojzubce v Krnově. Před začátkem devatenáctého století nechal jeden z rodů zámek snížit o jedno patro. Mezi poslední majitele patřili továrníci i koňský handlíř Franz Anders.
Za druhé světové války byla z tohoto sídla zřízena část Gobbelsova ministerstva propagandy a hitlerjugend.do osvobození Rudou armádou sloužilo místo jako obvaziště německého vojska.
Po válce zůstal zámek prázdný, což vedlo k jeho devastaci. Od roku 1975 bylo v historickém areálu zřízeno skladiště zdravotnického materiálu a díky tomu zůstala zvláště budova uchráněna. Od května loňského roku je správcem budovy obec Slezské Rudoltice a příležitostně jsou v zámku pořádány kulturní akce.
"V současnosti obec jedná o převodu zámku do svého vlastnictví a hledá možnosti jeho využití," uvedla Martina Jalamasová, starostka obce. V letošním roce stejně jako loni bude zámek v letních měsících zpřístupněn o víkendech veřejnosti. I když jeho interiér neodpovídá všem představám o zámeckých prohlídkách, stojí jistě za navštívení.
Region - krnovské noviny ze dne 12.dubna 2005

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Slezské Rudoltice
Zveřejněno 13.04.2005 v 21:49 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA