PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

XI. celostátní přehlídka zpěváčci 2005 Velké Losiny, 14. - 15. května 2005

Tisková zpráva 1
Ve dnech 14. - 15. května 2005 se v Lázních Velké Losiny uskuteční XI. ročník Celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní ZPĚVÁČCI - VELKÉ LOSINY 2005 jako součást Dnů tradiční kultury, společné akce organizací tradiční kultury v České republice, Slovenské republice, Maďarsku a Polsku.
Svými hlasy bude o přízeň poroty i publika soutěžit padesátka postupujících z regionálních kol soutěže za doprovodu tří lidových muzik. Spolu s nimi vystoupí ne jevišti ve Velkých Losinách také finalisté obdobné soutěže Slávik Slovenska a děti z Bulharska, Maďarska, Polska, Rakouska a Ruska.
Zpěváčci
Hlavními spolupořadateli soutěže jsou: Folklorní sdružení ČR, Obec Velké Losiny, Lázně Velké Losiny, Olomoucký kraj, Český rozhlas Ostrava, Ruční papírna Velké Losiny, Hotel Dlouhé stráně a Folklorní soubor Markovice Postřelmov.
Soutěž se koná s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva kultury, Nadačního fondu Most naděje, Nadace Duhová energie a Mezinárodního Visegrádského fondu.
Záštitu nad soutěží převzali: senátor Adolf Jílek, Ivan Kosatík, hejtman Olomouckého kraje a Peter Dvorský.
Mediálními partnery soutěže jsou: Český rozhlas, Rádio Proglas, Mediatel - Zlaté stránky, Dětská tisková agentura a Haló noviny.
Soutěž dále podporují: CAC Leasing, a.s. Praha, OSA Praha, AŽD Praha, s.r.o., PPF - majetková, a.s., KPM Consult, a.s., Energotis, SAN - JV, EKOZIS Zábřeh,
Stavrel Hanušovice, Národní památkový ústav Olomouc, Hotel Praděd Velké Losiny,
TG Tisk Lanškroun a další.
Zpěváčci
Z minulých ročníků: Peter Dvorský s jedním ze zpěváčků
Soutěžní klání zahájí semifinále postupujících z regionálních kol soutěže v sobotu 14. května v 15,30 hodin. Děti zazpívají dvě písně ze svého repertoáru, první a capella, druhou pak s doprovodem některé z lidových muzik - Cifra z Uherského Hradiště, Vojtek z Opavy a České lidové muziky pod vedením Zdeňka Vejvody. Odborná porota z nich vybere postupující pro nedělní finálový koncert.
Nedělní finále soutěže se koná od 14,30 hodin na jevišti v parku Lázní Velké Losiny (při nepřízni počasí v sále hlavní budovy lázní). Vedle postupujících semifinalistů v něm vystoupí vítězové regionálních kol soutěže za doprovodu stejných muzik jako v sobotu. Slovem bude provázet Marcela Heříková. Věříme, že se v soutěži setkáme také s Janou Otáhalovou ze Starého Poddvorova, vítězkou ročníku 2003, které podle pravidel v loňském ročníku soutěžit nesměla. Odborná porota vybere desítku nejlepších a určí také pořadí dětí na prvních třech místech, kterým budou uděleny tituly zlatý, stříbrný a bronzový zpěváček roku 2005. Svoji zvláštní cenu v posledních letech uděluje vybranému účastníku Peter Dvorský. Pořadatelé očekávají účast osobností, které nad soutěží převzaly záštitu a řady dalších významných hostů.
Pro účastníky soutěže a její hosty je připraven zajímavý doprovodný program. V okolí jeviště nebudou chybět stánky lidových řemeslníků a občerstvení. Mezi tradiční zajímavosti patří "pohádkový les" , připravený Folklorním souborem Markovice Postřelmov na sobotu 14. května od 17,00 hodin pro účastníky soutěže, děti z obce i malé pacienty lázní. Účastníci mohou navštívit také Státní zámek Velké Losiny, známý čarodějnickými procesy, Ruční papírnu Velké Losiny, anebo se vykoupat v krytém bazénu lázní. Nejen soutěž, ale i její zázemí a příjemná atmosféra jsou důvody, pro které se mladí zpěváci a jejich rodiče a sourozenci do Velkých Losin rádi vracejí.
Soutěž zpěváčků v posledních letech stále více přitahuje pozornost dětí, jejich rodičů, pedagogů a příznivců lidové písně. Velmi příznivě se její vliv projevuje v rostoucím počtu účastníků základních a regionálních kol. Péčí Českého rozhlasu jsou vystoupení zaznamenávána a vydávána Radioservisem a firmou Vemori v podobě CD nebo DVD nosičů. Vybraní účastníci jsou zváni na finále soutěže Slávik Slovenska, na Mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem do Luhačovic, na společné koncerty Zpěváček - Slávik, které se pod patronací Petra Dvorského konají střídavě v Praze a v Bratislavě (letos 8. - 9.10. Bratislava), na koncert, pořádaný Nadačním fondem Most naděje v Obecním domě v Praze. Velký úspěch mělo vystoupení zpěváčků také na loňských Cyrilo-metodějských slavnostech na Velehradě.

Zpracoval: Jiří Pokorný, 21.4. 2005

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 2 názory)

26.04.2005 v 23:37Vili Dekan

Zdá se mi to trapné, ale přispěl jsem do diskuse víckrát, a to, na čem mi záleží nejvíc, se odsunulo dozadu. To je nevýhoda tohoto modelu.

Proto ještě jednou: zamyslí se někdo nad tí zajímavým návrhem (mně velmi sympatickým)?

Nebo snad nikdo tyhle stránky vážně nečte???


26.04.2005 v 22:29Viliam Dekan

Dostal se mi ke Zpěváčkovi zajímavý ohlas ze Slovenska. Vlastně spíš návrh. Zda by se prý od tohoto ročníku nemohla soutěž přejmenovat. Nějak ve smyslu Zpěváček - Cena Jaroslava Juráška.

Asi to svoje opodstatnění má - Carda byl předsedou poroty Zpěváčka, a než nás letos opustil, udělal pro lidovou muziku i zpěv strašně moc. A jako porotce to byl vždy velmi laskavý, byť navýsost erudovaný člověk. A vždy se po celý život věnoval i dětem a mládeži ve folkloru.

Nechci ten nápad prosazovat, ale moc se mi líbí. Co na to vy ostatní?

Jak říkám, není to nápad můj. Ale mrzí mě, tedy mě samotného, že jsem na něj nepřišel sám. A že - i když v této zprávě je zmínka o porotě (nejmenované) - není ani slovo o tom, kdo je po Cardovi jejím předsedou (ani vzpomínka na to, kdo předsedal do loňska).

Tak se nezlobte - ale proč i já jsem musel jen předat jeden slovenský názor? Proč se nezamyslíme sami?


DALŠÍ INFORMACE: Zpěváčci
Zveřejněno 22.04.2005 v 23:54 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA