PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Povídání o lidových obyčejích při zkouškách Kovářovánku

Tisková zpráva...
V Kovářově se od září opět schází ke zkouškám děti z folklorních souborů Kovářovánek a Malý Kovářovan o celkovém počtu 39 dětí . Členové obou souborů pilně nacvičují nový program, který se ponese v duchu předvánočního období. Pro letošní rok děti připravují společně s kapelu dospělého Kovářovanu i Vánoční koncert a v plánu je též natočení zvukového CD.
V Malém Kovářovanu, který se pravidelně schází ke zkouškám každé úterý v klubovně dospělého souboru na staré faře, děti zkouší divadelní ztvárnění Mikulášské hry, která byla zachycena v knize Čeňka Zíbrta Veselé hry v životě lidu českého. Tuto hru zachoval Jakub Jan Ryba, učitel na farní rožmitálské škole a zapsal do své knížky vydané pod názvem Radovánky nevinných dítek o vánocích. Děti se s touto hrou poprvé představí 4. prosince v kovářovském kinosále, kde budou účinkovat společně s mladšími kamarády z Kovářovánku v programu říkadel, pohádek, písniček a tanečních her.
děti z Kovářovánku při povídání o lidových obyčejích
děti z Kovářovánku při povídání o lidových obyčejích
Kovářovánek navštěvují děti od první do čtvrté třídy, zkouší každý čtvrtek v kovářovské škole, kde se v současné době pilně připravují na již zmiňované prosincové vystoupení. Součástí zkoušek bývá i povídání o lidových tradicích, kdy se děti seznamují nejen s obyčeji dodnes zachovanými a živoucími, např. vánoční nebo velikonoční koledování, obchůzka Mikuláše s čertem, ale mají možnost dozvědět se o obřadu ukončení žní, dožínkách, o starých řemeslech a nástrojích, které kdysi používali sekáči na polích, kováři v kovárnách, hospodyně při pečení chleba a jiné.
Na první listopadové zkoušce si děti povídaly o různých zvycích vztahujících se k podzimnímu období a vrátily se ještě také k omalovánkám "Pekla vdolky z bílé mouky", které ukazují staré pracovní postupy před tím, než se dostaly na stůl pěkné pečené vdolky.

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 03.11.2005 v 22:47 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA