PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

7. Hudební festival Setkání CM Valašského království

Frenštát pod Radhoštěm
Ve dnech 19. a 20. května 2006 pořádá město Frenštát pod Radhoštěm společně s Folklorním sdružením ČR a Valašským souborem Radhošť Trojanovice za spolupráce s Valašským folklorním sdružením a společnosti Valašské království již 7. ročník hudebního festivalu "Setkání cimbálových muzik Valašského království" s mezinárodní účastí lidových hudeb z Polska a Slovenska.
V pátek 19. května 2006 od 15.00 hod. proběhnou na náměstí pořady:
"Koncert orchestru základní umělecké školy" z Frenštátu p.R.
"Medailon Jana Nepomuka Poláška"
-valašský soubor Sedmikvítek zde vzpomene 50. výročí úmrtí a 130. výročí narození frenštátského rodáka, valašského sběratele a skladatele, oblíbeného žáka Leoše Janáčka, se kterým se podílel na obsáhlém sběru lidových písní .
"Setkání dětských cimbálových muzik"
- v tomto pořadu se představí dětské cimbálové muziky a to nejen z Valašska.
Celkem bude na náměstí účinkovat 18 dětských kolektivů s počtem 234 účinkujících a jejich vystoupení budou vyvrcholením celoroční pravidelná práce..
V sobotu 20. května 2006 bude na hudebním festivalu účinkovat 18 cimbálových a lidových hudeb s počtem 186 účinkujících. Účinkující a hosté budou přijati starostou města na radnici v 9.30 hod. a provede se zápis všech účinkujících hudeb a hostů do kroniky města. Slavnostní zahájení proběhne na náměstí ve 13,00 hod. za účastí představitelů Moravskoslezského krajského úřadu, Zlínského kraje, řady zástupců různých organizací, sponzorů a hostů krajanských spolků státu Texas z USA, protože město slaví jubileum 150. výročí vystěhovalectví našich krajanů do Ameriky. Všechny diváky a účinkující přijde na slavnostní zahájení pozdravit svým sólovým vystoupením i královna matka "Valašského království" Jarmila Šuláková.
Pro diváky jsou připraveny pořady:
"Setkání cimbálových muzik Valašského království" - vystoupí zde cimbálové muziky Valašska a seznámí zde širší veřejnost se svou bohatou a plodnou činností i současným zajímavým repertoárem.
"Vystoupení zahraničních účastníků"
- vystoupí zde 4 lidové hudby z Polska a Slovenska a lidová hudba polské menšiny z Těšínska. Diváci v nevšedním programu budou mít možnost posoudit velmi zajímavé rozdílnosti i některé společné znaky valašské kultury Karpatského oblouku těchto zahraničních lidových hudeb.
"Zbojnické písně a tance Karpatského oblouku"
-program je doprovázen průvodním slovem, které staví na skutečných historických událostech. Začíná zbojnickou tradicí na Valašsku, pokračuje českým a polským Slezskem, slovenským Kysuckem a končí v Těrchové na Slovensku, kde působil legendární Jánošík.
V tomto velmi atraktivním programu vystoupí 9 lidových hudeb a uvídíme zde i mužské zbojnické tance z Valašska, Polska a Slovenska a zdejší "Ondrášův skok".

Celkem bude v pátek a sobotu na náměstí koncertovat 36 lidových hudeb s počtem 420 účinkujících.
Záběr z hudebního festivalu 2005
Záběr z hudebního festivalu 2005
Cílem hudebního festivalu je seznamovat veřejnost s bohatou tradicí a tvůrčí činností cimbálových muzik Valašska a zároveň i regionů svázaných s valašskou kulturou Karpatského oblouku. Jeho cílem je dále podpora rozvoje dětských i dospělých hudeb, propagace lidové kultury a její zachování pro budoucnost. Hovoří o tom i prohlášení vlády ČR o podpoře kultury a vkladu naší svébytné kultury do společného bohatství Evropské unie s cílem udržet národní kulturní poklad pro budoucnost. Náš hudební festival se právě snaží tuto kontinuitu jedinečných a bohatých tradic udržovat a propagovat i rozvoj lidových tradic trojmezí Polska, Slovenska a Moravy.
Podrobnější informace a formu spolupráce je možno dohodnout na kontaktní adrese ředitele hudebního festivalu:

Ing. Radomír Golas
Školská 1362, 744 01 Frenštát p.R
tel. 556-836095
e-mail: radomir.golas@centrum.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 23.04.2006 v 09:49 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA