PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Hudební festival Setkání cimbálových muzik Valašského království a hostů

Pozvání do Frenštátu pod Radhoštěm
15. až 17. května 2008
Hudební festival "Setkání cimbálových muzik Valašského království a hostů" s mezinárodní účastí lidových hudeb valašské kultury Karpatského oblouku ze Slovenska, Polska, Těšínského Slezska a Valašska ve Frenštátě p.R. ve dnech 15., 16. a 17. května 2008.
Tradice hudebního festivalu byla založena v roce 2000, kdy se neformálně sešly cimbálové muziky z Valašska, aby se nejen poznaly, ale porovnaly i svou úroveň s ostatními a vzájemně se pobavily. V roce 2008 se tato akce jako hudební festival koná již po deváté. Setkají se zde dětské, ale i dospělé lidové muziky valašské kultury Karpatského oblouku ze Slovenska, Polska, Těšínského Slezska a Valašska.
Setkání cimbálových muzik Valašského království
Program :

Čtvrtek 15. května 2008 v 16.30 hod.

Otevření soutěžní výstavy dětských kreseb ve vestibulu Domu kultury. Výstava je tématicky zaměřená k hudebnímu festivalu. Nejlepší díla budou oceněna věcnými cenami.


Pátek 16. května 2008

14.30 hod. koncert orchestru I ZUŠ z Frenštátu p.R.

15.15 hod. vystoupení pěveckých sborů ZUŠ z Frenštátu p.R.

15.45 hod. vystoupení souboru Valášek MŠ Markova ulice

16.00 hod. pořad "Setkání dětských lidových muzik"

18.30 hod. pořad " O portášské slávě aneb Enem chlapci vesele" a souběžně v Domu kultury povedou odborný seminář pro dětské muziky
lektor Pavel Knapek a emeritní ředitel Valašského muzea z Rožnova p.R. PhDr. Jaroslav Štika, CsC )


V pořadu "Setkání dětských lidových muzik" vystoupí 13 dětských lidových muzik:
Bača z Valašského Meziříčí, Malý Jaloveček ze Vsetína, Satinka z Frýdlantu n.O., Malý Vsacánek ze Vsetína, Voděnka z Bystřice p.H., Strunečka ze Zlína, Strunka ze Zlína, Malý Sedmikvítek z Frenštátu p.R., Pramínky z Kopřivnice, Klobučánek z Valašských Klobouk, ZUŠ Bojkovice, Kopaničárek a Dětská ľudová hudba Kornička z Trenčína (SK).

Pořad "O portášské slávě aneb Enem chlapci vesele" přibližuje slávu valašských portášů i jejich protivníků - moravských zbojníků. Hlavní postavou pořadu je Ondra Králík, bývalý zbojník, dnes desátník zemského sboru portovních, který vzpomíná na své dětství i dávné zbojnické působení a také Janek....,Ondrův velký kamarád z dětství, později konkurent v boji o přízeň cérek a nakonec také soupeř, zbojník, kterého Ondra coby portáš zatkne...

Autoři pořadu - Tomáš Gross a Daniel Drápala, průvodní slovo František Segrado, režie Tomáš Gross. Účinkují VSPT Radhošť a Malý Radhošť z Rožnova p.R., Cimbálová muzika a tanečníci souboru Soláň a Valašský sbor portášský.


Sobota 17. května 2008

9.30 hod. přijetí účinkujících a hostů u starosty města

10.00 hod. koncert dechové hudby Javořinka z Lichnova

11.00 hod. koncert orchestru II ZUŠ z Frenštátu p.R.

13.00 hod. zahájení hudebního festivalu s vystoupením hostů a J. Šulákové

13.30 hod. pořad "Setkání cimbálových muzik Valašského království a hostů"

16.30 hod. pořad "Vystoupení zahraničních účastníků"

18.30 hod. vystoupení orchestru Armády ČR Ondráš z Brna a jeho sólistů
Tradičním programem je pořad "Setkání cimbálových muzik Valašského království a hostů", kde vystoupí lidové hudby z Valašska - Sedmikvítek z Frenštátu p.R., Jadernica z Valašského Meziříčí, Jaloveček z Hovězí, CM Jiřího Nechanického ze Vsetína, Klobučan z Valašských Klobouk, CM Milana Holuba z Frenštátu p.R., Cimbálová a gajdošská muzika Josefa Černíka ze Zlína a jako host lidová hudba Mionší z Dolní Lomné. Diváci zde budou mít možnost posoudit současný zajímavý repertoár těchto muzik. Pořad slovem doprovází moderátorka Dagmar Misařová z Českého rozhlasu v Ostravě.

Pořad "Vystoupení zahraničních účastníků" zahájí troubením na Valašské trúby lidové hudby ze Slovenska Kysučan z Čadce a Gernátovci z Turzovky, dále vystoupí lidové hudby z Polska Jetelinka z Jaworzynki a Koniaków z Koniakówa a slovenská cimbálová muzika Považan z Považské Bystrice. Diváci budou mít možnost v nevšedním programu posoudit velmi zajímavé rozdílnosti i některé společné znaky valašské kultury Karpatského oblouku. Pořad slovem doprovází moderátor Tomáš Gross.

Závěr veřejného vystoupení provede známý a u veřejnosti velmi oblíbený vojenský soubor Armády ČR Ondráš z Brna se svými sólisty Janem Gajdou ze Strážnice, Lubošem Holým z Brna a Veronikou Malatincovou. Vystoupení tohoto orchestru je pro diváky vždy velkým zážitkem. Pořad slovem doprovází moderátor Tomáš Gross z Rožnova p.R.
Cílem hudebního festivalu je seznamovat širokou veřejnost s bohatou tradicí a tvůrčí činností lidových muzik Valašska a zároveň regionů svázaných s valašskou kulturou Karpatského oblouku a hostujících muzik. Naším cílem je podpora rozvoje dětských lidových hudeb a péče o jejich odborný růst, propagace lidové kultury a její zachování pro budoucnost. Hovoří o tom i prohlášení vlády o podpoře lidové kultury a vkladu naší svébytné kultury do společného bohatství Evropské unie s cílem udržet národní kulturní poklad pro budoucnost.

Náš hudební festival se právě snaží tuto kontinuitu jedinečných a bohatých tradic udržovat a propagovat i rozvoj lidových tradic trojmezí Polska, Slovenska a České republiky. Dokládá to vždy i účast představitelů našeho politického a kulturního života. Záštitu nad naším hudebním festivalem převzali pan Ladislav Šincl, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, paní Eva Bartoňová, 1. náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR, pan Petr Adamec, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a pan Stanislav Hrabovský, starosta města Frenštát p.R. Tradičně se zahájení zúčastní i Královna matka Valašského království Jarmila Šuláková a další významní hosté.

Režii celého programu hudebního festivalu zajišťuje
Ing. Radomír Golas, ředitel hudebního festivalu.
Kontaktní adresa: Školská 1362, 744 01 Frenštát p.R., tel. 556-836095,
e-mail: radomir.golas@centrum.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 15.05.2008 v 23:33 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA