PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

VI. Hudební festival "Setkání cimbálových muzik Valašského království" Frenštát pod Radhoštěm, 20. - 21. května 2005

Tisková zpráva
Ve dnech 20. a 21. května 2005 se již pošesté koná setkání lidových hudeb Valašska s mezinárodní účastí hudeb valašské kultury Karpatského oblouku z Polska a Slovenska. Setkání začíná v pátek 20. května 2005 v 15.30 hodin na náměstí koncertem orchestru I ZUŠ z Frenštátu pod Radhoštěm s následným vyhlášením výsledků soutěže dětských kreseb s zahájením pořadu "Setkání dětských cimbálových muzik", kde vystoupí 13 cimbálových muzik z Valašských Klobouk, Valašského Meziříčí, Zlína, Vsetína, Bystřice pod Hostýnem, Hovězí, Ostravy - Mariánských Hor, Hutiska - Solance, Starého Hrozenkova a Frenštátu pod Radhoštěm. Je chvályhodné, že se takováto dětská setkání konají již pravidelně. Hudební festival je zařazen do celonárodních folklorních akcí v České republice a jeho ojedinělost a záslužnost je i v péči o odborný růst dětských muzik. Festival je tradičně spojen s odborným poradenstvím, které povede známý hudební redaktor Českého rozhlasu v Ostravě Jan Rokyta.
Sobotní program bude zahájen na náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm v 11,30 hodin. Slavnostního zahájení se zúčastní královna matka "Valašského království" Jarmila Šuláková, představitelé Moravskoslezského a Zlínského kraje, města a další významné osobnosti. V pořadu zahraničních lidových hudeb vystoupí Gorole, Striga, Romanka z Polska a Terchovská muzika ze Slovenska. Návštěvníci v něm budou mít možnost porovnat příbuznost i rozdíly písňových variantů lidové valašské kultury Těšínska, Kysucka a Moravského Valašska. V následujícím hlavním pořadu "Setkání cimbálových muzik Valašského království" (13.30) vystoupí cimbálové muziky Valášek, Kašava, Klobučan, Soláň, Ječmínek, Juráš, Kotár, Portáši, CM J. Nechanického, Strunka, Prameny a Jadernica. Posluchači určitě uvítají i pořad "Dyž na vojnu verbovali" (16,00) a "Folklor trochu jinak" (18,45). Program festivalu uzavře přátelské posezení účinkujících v Domě kultury.
Cílem hudebního festivalu je nejen podpořit rozvoj dětských, mládežnických a dospělých lidových hudeb a propagace lidové kultury, ale také rozvoj pospolitosti společnosti a menšin Moravskoslezského kraje společně s rozvojem lidových tradic regionů trojmezí Polska, Slovenska a České republiky. V letošním roce se festivalu zúčastní asi 360 účinkujících, z větší části dětí a mládeže. Tato práce napomáhá kontinuitě udržování jedinečných a bohatých lidových tradic regionu i posilování národní identity a zvláštnosti po vstupu do Evropské unie. Záměrem pořadatelů je také trvale udržitelné užívání neztenčeného kulturního pokladu a jeho zachování pro budoucnost.
Hlavními pořadateli festivalu jsou Město Frenštát pod Radhoštěm, Folklorní sdružení ČR a VSPT Radhošť v Trojanovicích za spolupráce Valašského folklorního sdružení a agentury Valašského království.
Záštitu nad festivalem přijali: Milan Balabán, předseda Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu ČR a Jiří Carbol, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.
Generálním sponzorem festivalu je Severomoravská plynárenská a.s.
Mediální partneři: Český rozhlas, Rádio Proglas, Mediatel- Zlaté stránky, Dětská tisková agentura, mediální spolupráce Haló noviny.
Festival dále podporují: CAC LEASING, Ochranný svaz autorský Praha, Moravskoslezská elektromontážní a.s., Pivovar Radegast (Plzeňský Prazdroj), Siemens VDO Frenštát pod Radhoštěm, Siemens elektomotory Frenštát pod Radhoštěm, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Zahradnictví Myslikovjan, Likérka Fleret, Elektro Brtoš, Řeznictví Stiborek, Vinotéka Sýkora, Stánek B. Mizerová a R. Špunar, Restaurace "Stará škola", Restaurace Havrlant, TG Tisk Lanškroun a další.
Kontakt: Ing. Radomír Golas, ředitel festivalu, Školská 1362, 744 01 Frenštát pod Radhoštěm.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 11.05.2005 v 10:50 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA