|
Mezinárodní folklorní festival GOROLSKI ŚWIĘTOTisková zpráva
Mezinárodní folklorní festival "GOROLSKI ŚWIĘTO" Jablunkov, 4. - 6. srpna 2006 "Gorolski Święto" můžeme po právu považovat za symbol bratrství a soudružnosti, synonymum vytrvalosti, síly a obětavosti. Na počátku této tradiční akce byly v letech 1947 a 1948 první poválečné polské slavnosti a veselice, jejichž současná název vytvořil známý učitel, zasloužilý kulturní a veřejný pracovník Karol Piegza. Věhlas slavnosti "Gorolski Święto" dnes sahá daleko za hranice Jablunkova a našeho regionu. Svou specifickou atmosférou a programem se stalo známé v celé České republice, v Polsku, dokonce i v řadě zemí Evropy.
V tomto roce proběhne již 59. edice těchto národopisných slavností. Záměrem slavností je zachování svébytných historických i novodobých kulturních tradic tohoto regionu a prohloubení přeshraniční spolupráce osob zabývajících se lidovou kulturou a folklórem. Na scéně přírodního amfiteátru v Jablunkovském Městském lese se prezentují folklórní soubory nejen z našeho regionu, ale i z Čech, Moravy, Slovenska, Polska a ze zahraničí. Popularita Gorolskigo Święta vždy přiláká tisíce diváků, pomáhá zachovat tradice polské etnické skupiny žijící na Těšínsku, a takto přispět k upevnění dobrých vztahů s ostatními národnostmi. Město Jablunkov ležící v oblasti tzv. "trojmezí" bylo odjakživa historickým centrem specifické kultury gorolů. Gorolé si po staletí zachovali jak své jedinečné zvyky a tradice, na příklad tance, písně, tak i řemeslo. Dlouho se zde udržel i lidový kroj. Tyto národopisné slavnosti jsou zaměřeny na připomenutí stylu života naších předků.
Gorolské národopisné slavnosti probíhají vždy první srpnový víkend v Městském lese v Jablunkově. V tomto roce však poprvé trvá "Gorolski Święto" tři dny. V pátek se diváci můžou těšit na přehlídku lidových kapel a hudebníků, instrumentalistů, zpěváků a lid. vypravěčů a večerní muzicírování při ohni. Sobotní program je zaměřen na soubory z našeho regionu, zejména dětské a mládežnické se svými obrázky ze života beskydských gorolů. Neděle začíná dopoledním setkáním na radnici, poté proběhne krátká prezentace všech vystupujících souborů na náměstí. V pravé poledne vyjde z jablunkovského náměstí směrem k Městskému lesu průvod krojovaných skupin a alegorických vozů. Na scéně amfiteátru se kromě zdejších souborů, působících v rámci Polského kulturně -osvětového svazu, každoročně představí soubory písní a tanců z různých oblastí Čech, Moravy, Slovenska a Polska. Díky propojení s Týdnem Beskydské Kultury v Polsku (cyklus folklórních přehlídek) je program slavností "Gorolski Święto" obohacen o vystoupení zahraničních souborů z celého světa.
K lákadlům letošního ročníku může patřit páteční vystoupení souboru Podpoľanec z Detvy, sobotní koncert známého uměleckého souboru Ondráš z Brna a maďarského souboru Muzsla nebo nedělní program zahraničních hostů z Mexika (Folklore Ballet de Okcidente), Rumunska (Mǎrtişorul) a Slovenska (Oravan).
Neodmyslitelnou součástí programu je i řada doprovodných akcí sportovního a turistického charakteru, setkání s poezií, ukázky tradičních lidových řemesel a rukodělné výroby a krojovaný průvod městem. Populárními se již staly sportovní závody "O Dzbanek Mlyka" a "O Kiyrpce Macieja", kterých se účastní jak dospělí, tak i děti. V areále národopisných slavností jsou k vidění ukázky tradičních lidových řemesel, rukodělných výrob, výrobních postupů a výroby ovčího sýra na salaši "Szikowne gorolski rynce". To vše s možností vlastnoručního vyzkoušení. Svůj fortel a um předvádějí kováři, zvonkaři, kameníci, bednáři, tesaři, klempíři, truhláři, košíkáři, provazníci, hrnčíři, dráteníci, perníkáři, výrobci tradičních hudebních nástrojů a to píšťalek, fujar a gajd, a jiní. Po celé dva dny probíhají mimo jiné ukázky výroby štípaného šindele a salašnického nářadí.
Velké oblibě se těší i cyklus setkání s poezií "Kawiarenka Pod Pegazem" konající se v sobotu v 19.00 hodin v Domě PZKO.
Ve dnech konání slavnosti "Gorolski Święto" se Městský les v Jablunkově stává nejen místem konání největší folklórní akce Těšínského Slezska, ale i místem setkání příbuzných a přátel. Lidé se setkávají hlavně při gorolských dřevěnicích, které slouží jako prodejní stánky okolních obcí. K významným atrakcím patří totiž také výborná gorolská kuchyně.
Hlavními pořadateli festivalu jsou Město Jablunkov, PZKO (Polský svaz kulturně-osvětový) Místní skupina Jablunkov a Hlavní výbor Český Těšín a Folklorní sdružení ČR.
Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Polskie Radio Katovice, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz . Generálním partnerem festivalu jsou Třinecké železárny/Moravia Steel. Festival dále podporují ACR Alfa, OSA - Ochranný svaz autorský, PVT Procom Group, Pivovar Radegast a další. Zpracovala: Lucie Tomková Diskusní fórum čtenářů |
|