PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Mezinárodní folklorní festival GOROLSKI ŚWIĘTO

Tisková zpráva
Mezinárodní folklorní festival "GOROLSKI ŚWIĘTO"
Jablunkov, 4. - 6. srpna 2006
"Gorolski Święto" můžeme po právu považovat za symbol bratrství a soudružnosti, synonymum vytrvalosti, síly a obětavosti. Na počátku této tradiční akce byly v letech 1947 a 1948 první poválečné polské slavnosti a veselice, jejichž současná název vytvořil známý učitel, zasloužilý kulturní a veřejný pracovník Karol Piegza. Věhlas slavnosti "Gorolski Święto" dnes sahá daleko za hranice Jablunkova a našeho regionu. Svou specifickou atmosférou a programem se stalo známé v celé České republice, v Polsku, dokonce i v řadě zemí Evropy.
V tomto roce proběhne již 59. edice těchto národopisných slavností. Záměrem slavností je zachování svébytných historických i novodobých kulturních tradic tohoto regionu a prohloubení přeshraniční spolupráce osob zabývajících se lidovou kulturou a folklórem. Na scéně přírodního amfiteátru v Jablunkovském Městském lese se prezentují folklórní soubory nejen z našeho regionu, ale i z Čech, Moravy, Slovenska, Polska a ze zahraničí. Popularita Gorolskigo Święta vždy přiláká tisíce diváků, pomáhá zachovat tradice polské etnické skupiny žijící na Těšínsku, a takto přispět k upevnění dobrých vztahů s ostatními národnostmi. Město Jablunkov ležící v oblasti tzv. "trojmezí" bylo odjakživa historickým centrem specifické kultury gorolů. Gorolé si po staletí zachovali jak své jedinečné zvyky a tradice, na příklad tance, písně, tak i řemeslo. Dlouho se zde udržel i lidový kroj. Tyto národopisné slavnosti jsou zaměřeny na připomenutí stylu života naších předků.
Gorolské národopisné slavnosti probíhají vždy první srpnový víkend v Městském lese v Jablunkově. V tomto roce však poprvé trvá "Gorolski Święto" tři dny. V pátek se diváci můžou těšit na přehlídku lidových kapel a hudebníků, instrumentalistů, zpěváků a lid. vypravěčů a večerní muzicírování při ohni. Sobotní program je zaměřen na soubory z našeho regionu, zejména dětské a mládežnické se svými obrázky ze života beskydských gorolů. Neděle začíná dopoledním setkáním na radnici, poté proběhne krátká prezentace všech vystupujících souborů na náměstí. V pravé poledne vyjde z jablunkovského náměstí směrem k Městskému lesu průvod krojovaných skupin a alegorických vozů. Na scéně amfiteátru se kromě zdejších souborů, působících v rámci Polského kulturně -osvětového svazu, každoročně představí soubory písní a tanců z různých oblastí Čech, Moravy, Slovenska a Polska. Díky propojení s Týdnem Beskydské Kultury v Polsku (cyklus folklórních přehlídek) je program slavností "Gorolski Święto" obohacen o vystoupení zahraničních souborů z celého světa.
K lákadlům letošního ročníku může patřit páteční vystoupení souboru Podpoľanec z Detvy, sobotní koncert známého uměleckého souboru Ondráš z Brna a maďarského souboru Muzsla nebo nedělní program zahraničních hostů z Mexika (Folklore Ballet de Okcidente), Rumunska (Mǎrtişorul) a Slovenska (Oravan).
Neodmyslitelnou součástí programu je i řada doprovodných akcí sportovního a turistického charakteru, setkání s poezií, ukázky tradičních lidových řemesel a rukodělné výroby a krojovaný průvod městem. Populárními se již staly sportovní závody "O Dzbanek Mlyka" a "O Kiyrpce Macieja", kterých se účastní jak dospělí, tak i děti. V areále národopisných slavností jsou k vidění ukázky tradičních lidových řemesel, rukodělných výrob, výrobních postupů a výroby ovčího sýra na salaši "Szikowne gorolski rynce". To vše s možností vlastnoručního vyzkoušení. Svůj fortel a um předvádějí kováři, zvonkaři, kameníci, bednáři, tesaři, klempíři, truhláři, košíkáři, provazníci, hrnčíři, dráteníci, perníkáři, výrobci tradičních hudebních nástrojů a to píšťalek, fujar a gajd, a jiní. Po celé dva dny probíhají mimo jiné ukázky výroby štípaného šindele a salašnického nářadí.
Velké oblibě se těší i cyklus setkání s poezií "Kawiarenka Pod Pegazem" konající se v sobotu v 19.00 hodin v Domě PZKO.
Ve dnech konání slavnosti "Gorolski Święto" se Městský les v Jablunkově stává nejen místem konání největší folklórní akce Těšínského Slezska, ale i místem setkání příbuzných a přátel. Lidé se setkávají hlavně při gorolských dřevěnicích, které slouží jako prodejní stánky okolních obcí. K významným atrakcím patří totiž také výborná gorolská kuchyně.
Hlavními pořadateli festivalu jsou Město Jablunkov, PZKO (Polský svaz kulturně-osvětový) Místní skupina Jablunkov a Hlavní výbor Český Těšín a Folklorní sdružení ČR.
Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Polskie Radio Katovice, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz .
Generálním partnerem festivalu jsou Třinecké železárny/Moravia Steel. Festival dále podporují ACR Alfa, OSA - Ochranný svaz autorský, PVT Procom Group, Pivovar Radegast a další.

Zpracovala: Lucie Tomková
tel.: 558 340 677, mobil: 776 174 145
E-mail: lucie.tomkova@jablunkov.cz

Mezinárodní folklórní festival GOROLSKI ŚWIĘTO

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 25.07.2006 v 22:53 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA