PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

60. Gorolski Święto

Tisková zpráva
Mezinárodní folklorní setkání Jubilejní 60. Gorolski Święto
3. 8. - 4. 8. - 5. 8. 2007 Jablunkov
První srpnový víkend budou v Jablunkově už po šedesáté znít tradiční a neopakovatelné gorolské melodie. Od 3. do 5 srpna se totiž uskuteční jubilejní 60. ročník Mezinárodních folklorních setkání GOROLSKI ŚWIĘTO, jehož hlavním pořadatelem je Polský kulturně-osvětový svaz v ČR - Místní skupina Jablunkov. Záštitu nad festivalem letos převzali předseda vlády ČR pan Mirek Topolánek, předseda Senátu Parlamentu ČR pan Přemysl Sobotka oraz Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej pan Bogdan Borusewicz.
Na festivalu se představí přes 40 folklorních souborů (což představuje na 800 účinkujících) - především z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování lidových písní a tanců. Jako hosté vystoupí soubory z Polska, ze Slovenska, ale také folklorní soubory a lidové hudby z Litvy, Chorvatska nebo USA. Zlatým hřebem slavností by mělo být vystoupení známého slovenského uměleckého souboru Lúčnica.
Páteční zahajovací program "Nie jyny z naszi dzichty" je věnován originální a původní hudbě Beskyd, v rámci tohoto dne proběhne přehlídka lidových zpěváků, tradičních lidových kapel a hudebníků hrajících na archaické a unikátní hudební nástroje. Program zahájí vystoupení známé cimbálové muziky Hradišťan a na závěr představí svůj program folklorní soubor Lipa z Bratislavy.

Sobotní program je zaměřen na soubory z našeho regionu, zejména dětské a mládežnické se svými obrázky ze života beskydských gorolů. Na scéně amfiteátru se představí rovněž soubory ze Slovenska (Kapušančan), z Litwy (Lilia) nebo z USA (Clog America). Večer pak bude patřit kapele Psio Crew z Polska, která ve své hudbě mísí lidové melodie s rockem nebo ska.

Živou pozvánkou bude nedělní dopolední roztančené náměstí a krojovaný průvod všech účinkujících. Novinkou je společná ekumenická bohoslužba, která se bude konat od 10.30 hodin v jablunkovském kostele. Ve 13,00 hodin bude zahájen samostatný program na scéně v Městském lese. Potom už se budou na pódiu amfiteátru střídat naše i zahraniční soubory. Divákům se tak představí kromě zdejších souboru, působících v rámci PZKO (Polský kulturně-osvětový svaz) především soubory písní a tanců z různých oblastí Čech, Moravy, Slovenska a Polska a díky spojení celé akce s Týdnem Beskydské Kultury v Polsku (cyklus folklórních přehlídek) i zajímavé souborů z celého světa. K nejatraktivnějším bude určitě patřit program souboru Lúčnica. Nedělní odpoledne a večer bude v rámci Gorolského Karnevalu patřit lidovým kapelám.
Neodmyslitelnou součástí programu každého "Gorolskigo Święta" je řada doprovodných akcí.
Populárními se již staly sportovní závody "O Dzbanek Mlyka" a "O Kiyrpce Macieja", kterých se účastní jak dospělí, tak i děti.
Velké oblibě se těší i cyklus setkání s poezií "Kawiarenka Pod Pegazem".
Po celý víkend budou k vidění také ukázky tradičních lidových řemesel, rukodělných výrob, výrobních postupů a výroby ovčího sýra na salaši "Szikowne gorolski rynce" a "Na salaši". To vše s možností vlastnoručního vyzkoušení. Předvedení tradiční lidové umělecké výroby bude pro všechny návštěvníky určitě atraktivním obohacením. Poskytne jim přímo na místě příležitost vidět na vlastní oči pracovat opravdové mistry lidového řemesla a třeba si i některou z činností svýma vlastníma rukama vyzkoušet, anebo si alespoň odvézt domů některý z krásných uměleckých předmětů. Svůj fortel a um předvedou kováři, zvonkaři, bednáři, truhláři, košíkáři, provazníci, hrnčíři, dráteníci, perníkáři, výrobci tradičních hudebních nástrojů a to píšťalek, fujar a gajd, a jiní.
A na své si jistě přijdou i gurmáni, protože v průběhu celého festivalu bude možné ve všech tradičních dřevěnicích, a že je jich v areálu kolem 20, ochutnat speciality gorolské kuchyně.
Můžeme se také pochválit novými webovými stránkami www.gorolskiswieto.cz, na něž se snažíme pomalinku umísťovat vše, co je spojené s Gorolskim Świętem a celou Goralijou. V tomto roce rovněž chceme, s pomocí města Jablunkova, poprvé zapojit webovou kameru, která by snímala celé tři dny našich slavností a vše přenášela na naše internetové stránky.
Významným partnerem Gorolskigo Święta je Folklorní sdružení ČR, Tydzień Kultury Beskidzkiej, ZG PZKO, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Ministerstvo kultury ČR, Moravskoslezský kraj a firmy Moravia Steel Třinecké železárny, Radegast, Asseco Czech Republic.
Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz.
Festival dále podporují Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, ACR Alfa a OSA - Ochranný svaz autorský.
Přijměte, prosím, ještě jednou naše pozvání a navštivte naše folklorní slavnosti, proslavené nejenom bohatým kulturním programem, ale především rodinnou atmosférou, zvláště pak regionální kuchyní, ukázkami fortelu a umu zdejších řemeslníků a umělců a všudypřítomnou gorolskou hudbou.

Lucie Tomková
tel.: 558 340 677
mobil: 776 174 145
E-mail: lucie.tomkova@jablunkov.cz

Mezinárodní folklórní festival GOROLSKI ŚWIĘTO

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 25.07.2007 v 22:53 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA