PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vyznání Evy Dresslerové

Vyznání pro časopis Folklor č.4/2006
Když jsem v roce 1992 dostala na starost přípravu mezinárodního dudáckého festivalu, myslela jsem si, že k mým, už existujícím pracovním aktivitám prostě přibude další. Mou profesí je manažerská práce v oblasti kultury a v té době jsem již měla zkušenosti s přehlídkami a festivaly různých žánrů. S čím jsem se však do té doby nesetkala byl folklor. Záhy jsem ovšem zjistila, že v tomto případě bude všechno jinak.
Dudácký festival, který se zrodil v roce 1967 byl již znám u nás i v zahraničí a bylo na mě a mých spolupracovnících, abychom jeho úroveň přinejmenším zachovali. Přiznám se, že při zahájení festivalu se mi třásla kolena a já, vědoma si své odpovědnosti, jsem byla blízko mdlobám. Naštěstí pro mě jsem kromě festivalu zdědila i zkušený tým, který byl pro mě velikou oporou. Osobnosti jako Josef Režný - zakladatel festivalu. Zdeněk Bláha, Zdeněk Mišurec, Karel Krasnický byly pro mě, naprastou začátečnici, velikou oporou. Nemohu nevzpomenout s velkou úctou režiséra Zdeňka Podskalského, který byl po léta skvělým spojencem strakonického festivalu, a který mi pomáhal překonat nejhorší chvíle. Jeho laskavé "paní Evinko, jdeme na vodečku!" si pamatuji dodnes. Jeho předčasná smrt byla pro nás všechny velikou ztrátou.
Čas běžel jako voda a já jsem pozvolna zjistila, že tenhle festival pro mě znamená čím dál tím víc. Za ta léta mi umožnil poznat mnoho zajímavých a cenných lidí z nejrůznějších konců světa. Poznala jsem, že lidové umění a folklor přitahuje dobré lidi a že každý folklorní festival je setkání takových lidí. Někteří z nich jsou již pravidelnými partnery tohoto festivalu a našimi přáteli.
Všichni kdo mají zkušenosti s podobnými festivaly vědí, co práce a starostí jejich příprava dá, kolik změn a nečekaných obratů může nastat ve chvíli, kdy si myslíte, že už je vše zajištěno, jaké trable mohou nastat s některými soubory a kolik komplikací může přivodit nepřízeň počasí. A přece člověk nakonec zjistí, že mu tohle zlobivé dítě přirostlo k srdci ze všech nejvíc. Společné muzicírování v jídelně, v ulicích, v místních hospůdkách, krása a rozmanitost krojů, lidových nástrojů, předvádění lidových řemesel - to vše vytváří neopakovatelnou atmosféru festivalu. Pro mě je ctí a radostí, že jsem jeho součástí! Všechny Vás k nám srdečně zvu!

Eva Dresslerová

Zveřejněno 16.08.2006 v 18:09 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA