PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Ve Strakonicích skončil XVIII. Mezinárodní dudácký festival

Ve dnech 21. až 24. srpna 2008 proběhl ve Strakonicích 18. ročník mezinárodního dudáckého festivalu.
Město Strakonice čítající cca 25 000 obyvatel se v těchto dnech rozrostlo více jak dvojnásobně a návštěvníci festivalu se mohli setkávat s hudebníky, tanečníky a zpěváky z 15ti evropských zemí nejen na oficiálních festivalových scénách, ale po celém městě. K vidění byly velké přehlídkové koncerty v letním kině nebo na hradním nádvoří, koncert duchovní i vážné hudby, populárně naučné pořady v kině Oko. Všechny pořady měly vysokou návštěvnost a všude vládla příjemná a družná atmosféra, kterou podpořilo příznivé počasí. Nejmilejší setkání s dudáky se však konala v hospůdkách a ulicích města. Úžasný dojem po sobě zanechaly jak velké dudácké skupiny ze Skotska, Španělska a Francie a stejně tak menší skupiny v komorním složení. Pozadu nezůstaly ani české soubory, které byly také významně zastoupeny a v samostatném pořadu se představili i strakoničtí.

Letošní ročník festivalu se stal svátkem hudby, zpěvu a tance. 18. MDF skončil a za nedlouho započnou přípravy na další ročník.
18. MDF v číslech:
Účinkujících: 1050
Zahraničních souborů: 15
Českých souborů: 18
Dětských souborů: 11
Skupiny hrající středověkou hudbu: 4
Dudáků jednotlivců: 35
Počet návštěvníků: cca 36 000
Pořady: 2, průvody, 21 pořadů a doprovodné programy(volné scény, jarmarky)
Dudácký festival Strakonice

Mestske kulturni stredisko
meks@strakonice.cz

Ve Strakonicích skončil XVIII. Mezinárodní dudácký festival
Strakonice - Slavnostní průvod městem a dva galakoncerty v neděli odpoledne uzavřely program XVIII. mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích. Letošní přehlídka domácích i zahraničních folklórních souborů vytvořila několik rekordů: jednotlivé koncerty, průvody i volné scény navštívilo asi 35 tisíc diváků, účinkujících byla více než tisícovka.
Ředitelka Mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích Eva Dresslerová připomněla, že k velkému zájmu veřejnosti výrazně napomohla mediální spolupráce s Českou televizí a s Českým rozhlasem. "Do Strakonic se na festival přijela podívat spousta lidí z celé České republiky i ze zahraničí. Přálo nám i počasí," dodala Eva Dresslerová.
Předseda programové rady dudáckého festivalu Zdeněk Bláha uvedl, že k úspěchu této čtyřdenní akce kromě jiného přispěla kvalitní dramaturgie jednotlivých programových bloků. "Úspěšným tahem bylo zařazení dvou nových pořadů - Středověké dudy a S dudami na jedné vlně, které dokázaly, že dudáckou hudbu je možné kombinovat například i s rockovými prvky," řekl Zdeněk Bláha a dodal, že obrovský byl i zájem o vystoupení na volných scénách, například před strakonickým pivovarem. Zdeněk Bláha lituje, že dudáckého festivalu se nemohly zúčastnit původně ohlášené soubory z Rumunska, Alžírska a Indie. Zdůraznil však, že to nic neubralo na umělecké úrovni přehlídky.
Několika koncertům přihlížel i zakladatel mezinárodního dudáckého festivalu a čestný předseda programové rady čtyřiaosmdesátiletý Josef Režný. "Viděl jsem, jak Pepík v průběhu festivalu duševně pookřál a moc mě to potěšilo," řekl Režného přítel Zdeněk Bláha.

Mestske kulturni stredisko
Strakonická televize

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 31.08.2008 v 22:55 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA