PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Pocta dudákům ve Strakonicích

prof. Štěpán Rak na Mezinárodním dudáckém festivalu ve Strakonicích
Je jistě přinejmenším zvláštní, vystupuje-li kytarista na dudáckém festivalu.
Lidová hudba je však pro prof. Štěpána Raka dávnou a neustálou inspirací a hudba dudácká si jeho srdce získala již před mnoha lety. Kytaristé častěji než jiní hudebníci hrají skladby, které skladatelé určili jiným nástrojům. Často tedy upravují díla houslová, klavírní a někdy dokonce varhanní či symfonická - unikátním příkladem je fascinující zpracování Smetanovy Vltavy prof. Rakem pro sólovou kytaru, s čímž slaví vynikající úspěchy u nás i v zahraničí. Naposledy třeba v Číně, kde byl pozván jako vůbec první klasický kytarista.

Avšak svébytná barevná výrazová škála dud dosud svůj odraz v kytarových skladbách nenalezla. Prof. Rak se k tomu vyjadřuje slovy: " Jelikož sám hru na dudy neovládám a kozí měchy se ke kytaře nedodávají, nezbylo mi, než se s věcí vypořádat jinak. Vznikly tak dvě variace na téma dvou slavných melodií z odlišných končin světa. Je to náš, český Kdyby byl Bavorov a píseň Auld Lang Syne, která přišla z britských ostrovů. Ponechám na laskavých posluchačích, aby posoudili, nakolik se můj nesmělý výlet do krajů píšťal a kozích měchů vyvedl a zároveň chci vyjádřit svou radost nad pozváním na dudácký festival, dost možná tak budu prvním kytaristou, kterému se podobná příležitost naskytla. Doufám konečně, že svým příspěvkem potěším posluchače stejně, jako mne samotného již mnohokrát potěšily radostné melodie dudáckých popěvků."

Zdenek Pšenica

Štěpán Rak byl v roce 2000 jmenován historicky prvním profesorem oboru kytara na HAMU v Praze.
V roce 2001 byl jako první kytarista na světě pozván k samostatnému koncertu na Čajkovského státní konservatoři v Moskvě, kde vystoupil před elitou ruského hudebního světa. Provedl zde rovněž svou skladbu 20.000 mil pod mořem, věnovanou obětem z ponorky Kursk. Úspěch tohoto koncertu vyústil v nové pozvání.

Na podzim 2002 spolu s Alfredem Strejčkem podnikli koncertní turné po Mexiku s programem Vivat Comenius, které zaznamenalo obrovský úspěch.

V roce 2002 tomu bylo 20. let od doby, kdy Štěpán Rak založil obor kytara na HAMU v Praze.

Štěpán Rak, spolu s Alfredem Strejčkem a Jitkou Molavcovou vystoupili (v rámci pražského Summitu NATO) na koncertě pro manželky světových presidentů a na koncertě pro ministryně zahraničí.
V roce 2002 se rovněž uskutečnil druhý koncert na moskevské konservatoři, v Rachmaninově sále. Štěpán Rak v Moskvě vystupoval také při příležitosti otevření nového českého kina a oficiálního zakončení dnů české kultury. Zároveň - opět jako první kytarista na světě - byl pozván k účinkování na hudebním festivalu Moskevský podzim a jeho koncert osobně uvedl president ruského svazu skladatelů.

Štěpán Rak nadále pokračuje v uvádění nových koncertních pořadů s Alfredem Strejčkem, nově zpracovali například Erbenovu Kytici, další inspirací se jim stalo téma posledních slov Ježíše Krista na kříži a jeho zmrtvýchvstání v koncertu nazvaném Amen, pravím ti...
Sólově připravuje Štěpán Rak každoročně zcela nové komorní skladby.

V roce 2003 vychází společná kniha Jaroslavy Urbanové a Štěpána Raka věnovaná památce velké osobnosti české kytary, zakladateli kytarové školy na konzervatoři v Praze, profesoru Štěpánu Urbanovi nazvaná Kytara, má láska.

V únoru roce 2004 byl Štěpán Rak pozván na koncertní vystoupení jako první český kytarista do Číny, kde absolvoval s velikým úspěchem tři vystoupení v Pekingu. Štěpán Rak oslnil svým koncertem přes tisíc posluchačů v divadle v Pekingu, kde uvedl svůj koncertní projekt Chvála čaje. Díky tomuto úspěšnému turné zavítá Štěpán Rak opět do Číny v příštím roce, v rámci oslav svých 60. narozenin.

Stejně tak úspěšná byla i vystoupení v březnu Kalifornii v USA kde se s velikým ohlasem setkala celovečerní suita pro sólovou kytaru 20000 mil pod mořem na Mezinárodním kytarovém festivalu - Světoví kytaroví mistři.

Dále se Štěpán Rak v dubnu účastnil koncertu na významném mezinárodním festivalu v chorvatském Záhřebu, kde nadchl posluchače jak starou českou hudbou tak svými úpravami dávných mistrů i svými autorskými skladbami.

V příštím roce navštíví Štěpán Rak řadu zemí, kam je pozván na slavnostní koncerty k oslavě svých 60. narozenin. Koncerty k této oslavě jsou naplánovány i v naší republice v místech, které má Štěpán Rak rád a nebo v místech, kde ještě sólově nevystupoval.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 20.08.2004 v 21:21 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA