PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Premiéra našich souborů na MFF Pražský jarmark

3. MFF Pražský jarmark
Program čtvrtého dne pražského folklorního festivalu obohatila vystoupení jihočeského souboru ÚSVIT, dětské lidové muziky NOTIČKY z Řevnic a vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ z Brna. Již druhým dnem vystupují v rámci programu i účastníci mezinárodní dětské Taneční dílny, kteří po celý tento týden nacvičují nové lidové tance v karlínském Domu dětí a mládeže. S uceleným programem vystoupí Taneční dílna na pódiu na Ovocném trhu dnes v poledne.
Pražský jarmark
Vedoucích některých zahraničních souborů jsme se zeptali na jejich dojmy a poznatky z festivalu.
Hned po vystoupení svých malých svěřenců jsme zeptali vedoucí dětského souboru KRAKOWIAK Anny Gryszun, historičky výtvarného umění:
Náš Miedzyszkolny Ludowy Zespól Pieśni i Tanća KRAKOWIAK byl založen v roce 1985. Sdružuje děti od 3 do 12 let. Většina dětí je poprvé v zahraničí a mají to štěstí, že jsou právě v Praze. Historické centrum jim připomíná rodný Krakov. Praha se jim moc líbí. A taky se těší na každé vystoupení. Mají radost z každého potlesku, slov uznání, velmi byly nadšené z improvizace na Staroměstském náměstí. Včera za nimi přijeli jejich rodiče a tak si víkend užijí i se svými blízkými.
Tancují a zpívají tance a písně prakticky ze všech polských regionů ( krakowskie, opoczyńskie, źywieckie, ślaskie, podhalańskie, lubelskie, lowickie..).
Před vystoupením jsem hovořil s vedoucím bulharského souboru SIDER VOIVODA Georgi Petrovem: Náš soubor SIDER VIOVODA , který je druhým nejstarším v BULHARSKU, byl založen v roce 1953. Jsme z města Gorna Ozyachovica - blízko Velkého Tarnova. Tanečníci a zpěváci jsou amatéři. Doprovázejí je profesionální hudebníci. Zpíváme a tančíme stylizované písně a tance ze všech oblastí Bulharska. Máme i dětský soubor GUSLARI. V Praze se nám velice líbí, je to vyvrcholení našeho pobytu na Slovensku i v České republice. Překvapil nás velký zájem o folklor přímo v centru Prahy. Podmínky pro vystoupení jsou vynikající. Po skončení pražského festivalu jedem ještě do Budapešti.
Vedoucí či paní šéfovou exotického souboru RINO´S DANCE GROUP z Cookových ostrovů paní Nghatere George jsem zastihl ve stánku vedle pódia na Ovocném trhu, kde prodávala barevné šátky a další dárkové předměty z pacifických ostrovů: Členové naší taneční skupiny pocházejí z ostrova Aitutaki (přistála zde v roce 1791 legendární loď Bounty), který je součástí jižní skupiny Cookových ostrovů ( Cook Islands - svrchovaný stát, rozloha 240 km2, 21 000 obyvatel ). Soubor byl založen v roce 2000 a před příjezdem do Prahy jsme již účinkovali v Maďarsku, na Slovensku a také na festivalu v Červeném Kostelci. Z Prahy odlétáme do Novozélandského Aucklandu a pak domů. Jsme poprvé v Evropě a Praha je pro nás fantastický zážitek. Lidé jsou na nás velmi milí, líbí se nám zejména tance slovenského souboru Čarnica.
RINO´S DANCE GROUP z Cookových ostrovů
Čarnica

Dušan Macháček

Zveřejněno 02.09.2006 v 10:37 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA