|
12. MFF CIOFF FRÝDEK-MÍSTEK 200612. MEZINÁRODNÍ FOLKLORNÍ FESTIVAL CIOFF FRÝDEK-MÍSTEK 2006 a 3. MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJSKÝ FOLKLORNÍ FESTIVAL (13. - 19.6.2006)
Vyhodnocení Opět po roce ožil Frýdek-Místek a jeho okolí tancem, hudbou a zpěvem a to v podání 638 účastníků 12. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu, který byl současně i 3.Moravskoslezským krajským folklorním festivalem. Frýdecko-místecký festival je od roku 2005 řádným členem CIOFF, snad i proto se o účast na něm hlásilo více než stovka souborů z celého světa, z kterých bylo konkurzem vybráno těchto 6 zahraničních souborů:
"DANZAS CARÚPANO" Carúpano, VENEZUELA (27 účastníků)
"KRUPICA" Moskva, RUSKO (40) "TRAKIA" Plovdiv, BULHARSKO (35) "ŠARIŠANČEK" Prešov, SLOVENSKO (40) "ABRAŠEVIČ" Kragujevac, SRBSKO (33) "SBANDIERATORI DI TORRITA DI SIENA" Siena, ITÁLIE (26) Český a moravský folklór reprezentovalo 9 souborů - "ROKYTKA" z Rokycan, "KLEBETNICE" z Hluku, "BESKYD" ze Zubří, "SLEZÁNEK" z Č.Těšína, "BEJATKA" ze Štítiny, "ONDRÁŠEK", "MALÁ OSTRAVICA", "OSTRAVICA" a "OSTRAVIČKA" z Frýdku-Místku, v samostatných programech se vystřídaly i cimbálové muziky: "ŽENIČKY" z Hluku, GRAJ, ŠIDLA a ROZMARÝN z Frýdku-Místku. Nechyběli ani zpěváčci lidových písní. Programy jiných žánrů obohatil Velký dechový orchestr VP a Šuba-Duba band.
Festival se konal opět pod taktovkou hlavních pořadatelů: Města Frýdek-Místek, Folklorního sdružení ČR a DFS Ostravička a za pomoci frýdecko-místeckých spolupořadatelů: Národního domu, Muzea Beskyd, 7. základní školy, Základní umělecké školy, SLPT Ostravica a Goodwill-vyšší odborné školy.
Přípravy 12.ročníku festivalu začaly prakticky po skončení předchozího ročníku již v létě roku 2005. Díky bezúplatné pomoci dobrovolných pracovníků z řad mládeže, souborového výboru a mnoha rodičů dětí z folklorního souboru Ostravička se postupně rozbíhal již klasický kolotoč organizačního a hlavně finančního zabezpečení chystané akce, nad kterou převzala osobní záštitu starostka města Frýdku-Místku ing. Eva Richtrová.
Se spolupořadateli jsme se rozhodli neměnit zavedenou programovou skladbu. Po dlouhém cestování zařazujeme tradičně hned na středu výlet za poznáním kraje Až v podvečer v kultivovaném prostředí koncertního sálu Základní umělecké školy ve Frýdku-Místku došlo za přítomnosti starostky města, prezidentky festivalu Evy Gerykové a předsedy FoS ČR pana Zdeňka Pšenici spolu se zástupci pozvaných souborů k oficiálnímu zahájení, nad kterým dohlíželi i zástupci sponzorů. Přátelská atmosféra se rozhostila už na samém začátku festivalu na večerním seznamovacím večírku na nádvoří 7. základní školy. Byly navázány první kontakty a přátelské vztahy. Čtvrteční koncert muzik a zpěváků jednotlivých souborů na frýdeckém zámeckém nádvoří zahájili italští trubači, bubeníci a metači vlajek, čímž koncertu dodali slavnostní atmosféru. Pak již opět bylo co poslouchat, muzikanti se předváděli, jak mohli.
Pro mládež škol se již tradičně pořádají výchovné koncerty. I když mají školy mnoho nabídek různých kulturních pořadů, zájem o folklór předváděný v rámci MFF přetrvává. Zahraniční účastníci absolvovali celkem 11 koncertů pro školy (3x v kině P.B., 2x ve Vratimově, 2x v Brušperku, ve Frýdlantě n.O., Bašce, Morávce a Ostravě-Polance). Příjemným zpestřením pro zahraniční účastníky jsou celodenní pobyty v okolních obcích, kde sice musí účinkovat, ale na "revanž" jim tamní soubory nebo zastupitelé připraví i jiné zajímavé programy. Dobře se cítili účastníci festivalu ve všech obcích: Pražmu, Čeladné, Staré Vsi, Hukvaldech, Bašce i Frýdlantě n.O.
Největšímu zájmu diváků se těší víkendové pořady na náměstí Svobody v Místku. I když v sobotní dopoledne po průvodu déšť představující soubory zahnal do podloubí, další programy již proběhly dle plánu za příjemného letního počasí. Od pátečního podvečera do nedělního oběda folklorní akce v historickém centru Místku v pořadech příznačně nazvaných Roztančené náměstí přinesly divákům příjemné zážitky a nová poznání lidových tradic různých zemí. Páteční i sobotní koncerty pokračovaly při společném muzicírování až po půlnoci. Festival vyvrcholil v neděli večer galakoncertem v kině P.Bezruče. Zhruba 600 diváků nanejvýš spokojených se po téměř tříhodinovém koncertu rozcházelo domů, zatím co účinkující čekalo poslední setkání v Národním domě, kde z rukou místostarosty města Mgr. Cvika, pana Langra - zástupce FoS ČR a prezidentky festivalu Evy Gerykové, za dohledu několika zástupců ze 45 vstřícných sponzorů, převzali ocenění a pamětní dárky, ale hlavně si užili poslední chvilky s novými kamarády, které poznali na půdě města Frýdku-Místku. Jejich slova díků a uznání patřily hlavně organizátorům festivalu. Vedení města vzalo na vědomí, že ve Frýdku-Místku se pořádá významná a ceněná kulturní akce, která by měla mít pokračování ve 13. ročníku, jehož datum je předběžně stanoven na termín od 12. - 18.června roku 2007.
V rámci příprav festivalu nejvíce času zabrala jednání související s finančním zajištěním festivalu. Výborným startem byl vklad ve výši 200 tisíc Kč z Moravskoslezského kraje. Město pokrylo výdaje na festival téměř z poloviny celkových nákladů. Významně festival podpořila fy Pfizer a.s.-výrobce špičkových léků a další sponzoři, které uvádím na fotografiích.
Ubytování i v letošním roce bylo hlavně v hotelovém domě Paskov ve Frýdku-Místku, kde nám za několikaletou dobrou spolupráci OKD správa majetku poskytla velice výhodnou slevu. Členy souboru "Klebetnice" jsme ubytovali ve vile Ostravičky. Děti ruského souboru přijali do svých domovů rodiče dětí Ostravičky. Srbský soubor byl ubytován v ubytovně Slezanu, slovenský soubor v DM při SPŠ a pro soubor Beskyd byl zajištěn víkendový pobyt v tělocvičně 7.ZŠ. Rokytka pro nepříjemnosti s dopravcem málem nedojela, nouzově se ubytovala na štábu, kde nakonec zůstala až do konce festivalu.
Stravování bylo zajištěno 3x denně ve školní jídelně 7.ZŠ. Strava byla účastníky hodnocena opět jako chutná, kvalitní a v dostatečném množství. Hosté si velice považovali i ochotu a vstřícnost personálu kuchyně. Poslední večeře formou závodního stravování byla připravena v restauraci Národního domu. Přípravu slavnostního rautu v ZUŠ zajišťovali pracovníci ZUŠ; raut v ND, občerstvení po koncertu muzik, při zahajovacím večírku i při akcích na náměstí zajišťovali rodiče dětí Ostravičky.
Pro přepravu na jednotlivé akce festivalu byly letos využívány hlavně autobusy souborů, kterým byla uhrazena část nákladů na naftu. Pro soubor z Venezuely, který jsme si vyzvedávali v Rožnově a pak je odváželi do Strážnice a na nutné převozy na připravené programy jsme najímali autobusy ČSAD. Z naší strany byla hrazena doprava i českým souborům. Členové štábu měli k dispozici výhradně své osobní automobily na vlastní náklady a další auta včetně řidičů dobrovolně a ochotně poskytovali rodiče dětí Ostravičky. Každému zahraničnímu účastníku bylo vyplaceno malé kapesné.
Dárky všem účinkujícím - propagační materiály města a Beskyd, zajistilo Beskydské informační centrum, ale i Knihkupectví Bílek; každý soubor obdržel oficiální dar festivalu a města, fotoalbum a nahrávku z Koncertu muzik.
Na všechny festivalové akce byli smluvně zajištěni dobrovolní pracovníci ČČK - jejich pomoci bylo potřeba naštěstí jenom k drobným poraněním. K žádnému vážnějšímu onemocnění či úrazu nedošlo. Výchovné koncerty v kině P. Bezruče a galakoncert vynikajícím způsobem moderovala Iva Bartoňová z ČTV Ostrava. Pořady na náměstí uváděli: moderátorka TV Kabel Plus Ostrava p.Marcela Heříková, Emil Ferenc a Mgr. Radka Kulichová - hlas. pedagog DFS Ostravička. Koncert muzik moderovala taky R. Kulichová (původně domluvený Zdeněk Tofel se pro nemoc omluvil). Překlady do angličtiny při ofic. akcích bezúplatně provedla Lenka Kalábová, která již 12 let pomáhá s překlady obsáhlé korespondence vedené Ostravičkou s mnoha soubory světa.
Ozvučení a osvětlení spolehlivě zajistila zdejší fy Kord Sound&Light.
O každý soubor se zodpovědně starali po celou dobu festivalu již osvědčení průvodci - studenti a absolventi gymnázií, VOŠ Goodwill i nejstarší členové souboru Ostravička. Festivalový štáb byl opět v nonstop provozu v prostorách zrekonstruované školní družiny 7.ZŠ, kde jsou velice dobré podmínky pro kontakt se soubory i společenské posezení.
K propagaci festivalu byly natištěny plakáty, brožury a letáky. Na všech festivalových pódiích, na nejfrekventovanějších místech města a ve všech propagačních materiálech byla uváděna loga firem a společností, které festival podpořily finančními, věcnými a potravinovými dary. Upoutávky na hlavní festivalové programy byly nahrány na smyčku a při každé jízdě "štábového" vozidla "vysílány" po městě a okolí. Bohužel zaplacený výlep plakátů na veřejné výlepové plochy byl posléze překryt pracovníky TS a.s. jinými upoutávkami.
Informace o přípravách a samotném průběhu festivalu uváděl hlavně MS Deník -mediální sponzor. Upoutávky na konanou akci avizovalo Právo, Ozvěny a Zpravodaj města, který však tentokrát věnoval festivalu minimální prostor. Čes. rozhlas Ostrava, letos opět mediální rádio, uváděl festival v pořadech Premiéra (kult. magazin), Folkl. kalendárium, v hodinovém Apetitu s prezidentkou festivalu a denně anonce na festivalové dění v Kulturních tipech. K mediálním partnerům se připojilo i Radio Proglas. FOS ČR kromě vydávání a distribuce kalendáře festivalů a slavností, kde náš festival má stálé místo, zajistil informovanost ČTK. Česká TV Ostrava odmítla spolupráci z důvodu pozdní žádosti (odeslané v únoru 2006). O záznam festivalového dění na DVD jsme požádali filmové studio Pegasfilm Praha. Osobní záštita starostky města přidala akci na vážnosti v očích účinkujících a organizátorům festivalu se dostalo ubezpečení, že město má na pořádaní festivalů v dalších létech přední zájem.
Okolní obce "odlehčily" náklady na festival jednodenní péčí o soubory. Závěr
Přes velkou konkurenci v souběžně probíhajících finálových zápasech MS ve fotbale i po problémech spojených s propagací festivalu v předvolebním období se ukázalo, že frýdecko-místecký folklorní festival má nejen stabilní počet nadšených diváků, ale jejich řady se rok od roku rozrůstají. Po nespočetných hodinách příprav ze strany pořadatelů a spolupořadatelů, bylo připraveno a uskutečnilo se v rámci 12. MFF celkem 33 koncertů na 14 pódiích a plochách (kino P.Bezruče, KD Vratimov, KD Frýdlant, Frýdecký zámek, náměstí Svobody, v 9 dalších obcích - Baška, St. Ves, Čeladná, Pražmo, Hukvaldy, Polanka, Klimkovice, Morávka, Brušperk) a dalších 10 doprovodných akcí. Pouze část koncertu v sobotu dopoledne, kdy se jednotlivé soubory představovaly v krátkém programu, byla pro déšť zrušena. Secvičený štáb a zaběhlý tým spolupořadatelů, pomocníků a průvodců, spolehlivost honorovaných pracovníků, vstřícnost sponzorů i disciplína účastníků přispěly k tomu, že i 12. ročník festivalu proběhl celkem bezproblémově, ke spokojenosti organizátorů, diváků i všech účastníků.
Týdenní slavnost folklóru byla hodnocena ze strany diváků i odborné veřejnosti jako tradičně hodnotná, obohacující a společensky velice zajímavá a to díky umělecké úrovni účinkujících souborů u jejichž výběru měli organizátoři opět šťastnou ruku. Pozvané soubory oceňovaly vysoké počty diváků na hlavních programech, jejich nevšedně citlivé vnímání, pohostinnost a vstřícnost na každém kroku, pozitivně hodnotily pestrou programovou nabídku zpestřenou doprovodními programy a formami volné zábavy a zejména precizní organizační zabezpečení festivalu neprofesionálními dobrovolníky.
Vřelé díky patří všem, kteří se o úspěch 12.ročníku festivalu přičinili. Eva Geryková, prezident 12. MFF FM 2006 PODĚKOVÁNÍ PATŘÍ TĚMTO SPONZORŮM:
PFIZER, s r.o. Praha - generálnímu partnerovi VÚHŽ a.s. Dobrá RIC F-M s.r.o. LESOSTAVBY FM, a.s. UNIS COOL, s.r.o. Sviadnov RPG RE Commercial, s.r.o.Divize Ubytovacích zaříz.Hotelové domy Paskov a Permon, FM TRANSL v.o.s FM Rekreační centrum SEPETNÁ, Ostravice DISTEP a.s. FM BIOCEL Paskov a.s. PRONTÍK Sport Hračky Papír, FM PENAM spol. s r.o., Sviadnov JES reklama spol. s r.o. FM Potraviny GOLOVÁ, Palkovice Oční optika Patria, FM ŠOT Šprcova ofsetová tiskárna, FM HANÁCKÁ KYSELKA s.r.o. H.Moštěnice FRÝDECKÁ SKLÁDKA a.s. FM HUTNÍ PROJEKT a.s. FM HZP Hutnická zaměstnanecká pojišťovna, Ostrava VOŠ Goodwill FM TEKOO Fryčovice MC net FM GepArts s.r.o. FM AMC GASTRONOM CZ, s.r.o. FM KES v.o.s. FM Pekárna VIAL, Kunčice p.O. HUDEBNÍ NÁSTROJE Skotnica KONIKA MINOLTA Miroslav LEJKA, Třanovice SODOVKÁRNA R. Sýkora s.r.o., Paskov LIKÉRKA Kwaczek, FM PROVIDENT FINANCIAL s.r.o. Praha SVOPEX s.r.o FM Zahradnictví BAJTEK, Lysůvky Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska ACR Alfa agentura propagace ČR Klub českých turistů DTA Dětská tisková agentura BOROVICE.cz informační centrum HALÓ noviny ZLATÉ STRÁNKY OSA A MEDIÁLNÍM PARTNERŮM: ČESKÝ ROZHLAS OSTRAVA Frýdecko-místecký a třinecký DENÍK a Region FRÝDECKO-MÍSTECKO RADIO PROGLAS Diskusní fórum čtenářů |
|