PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

XIV. Mezinárodní folklorní festival KLATOVY

Tisková zpráva
Ve dnech 5. - 8. července 2007 se v západočeských Klatovech uskutečnil již XIV. ročník mezinárodního folklorního festivalu s bohatým programem a zahraniční účastí.
Na několika scénách vystoupily tyto soubory: GUSAD KYPR, ROLNIČKY RUSKO, BUL-VIBAA NORSKO, KING PAMBANELLE ITÁLIE, SOUBORY Z NĚMECKA - Niederbayerische Muzikantenstamtisch, Zwieseler Woidwinkl Viergsang, Heimatverein Zwiesel, Kattersdorsdorfer Lausbuam, Rai Blech, Falkensteiner Geigenmusik a Regener Lehrermusi, dále soubor DEMOKRATICKÉ KONGO, z České republiky soubory VALTICKÁ KROJOVANÁ SPOLEČNOST z Valtic, HRADECKÁ CIMBÁLOVÁ MUZIKA z Hradce Králové, JISKRA z Plzně a domácí soubory ŠUMAVA a ŠUMAVÁNEK z Klatov.
Mezinárodní folklorní festival Klatovy
Mezinárodní folklorní festival Klatovy
Mezinárodní folklorní festival Klatovy
Mezinárodní folklorní festival Klatovy
Již ve čtvrtek 5. července od 18,30 hodin mohli zájemci shlédnout vystoupení zahraničních souborů pod názvem Folklor bez hranic na náměstí a v městském parku,které bylo kvůli nepřízni počasí kráceno. Dále ruský soubor vystupoval v Sušici..
Slavnostní zahájení festivalu se uskutečnilo na náměstí v Klatovech v pátek 6. července v 16 hodin. Festival zahájil soubor Šumava z Klatov slavnostním nástupem se zástavami všech zúčastněných států, úvodní písní a slavnostními projevy významných hostů. Téhož dne měli diváci možnost shlédnout ještě představení Přišli hosté z daleka i blízka a následující pořad Dostaveníčko pod Černou věží. Zde vystoupily jak zahraniční soubory, tak soubory z Čech a Moravy. Počasí od pátku do neděle se velmi vydařilo, tak každý pořad sledovalo veliké množství diváků, kteří vytvořili příjemnou atmosféru.
Dva ze zahraničních souborů vystoupily také ve městě Sušice.
Z bohatého sobotního programu si připomeňme alespoň pořady Když muzika pěkně hraje (11,00), Klatovští dragouni /09,00/, Koncert v Římskokatolickém kostele /11,00/, Roztančené náměstí (14,00) a S písní a tancem nejen po Čechách (17,00). Všechny tyto pořady, kromě koncertu v kostele, se uskutečnily opět na náměstí. Pro návštěvníky byla tato vystoupení příjemným odpočinkem a kulturním zážitkem po cestě z pouťových atrakcí a pouťových stánků, o čemž svědčí po celý den zcela zaplněný divácký prostor před hlavním pódiem.
Večer otevřelo své jeviště klatovské Divadlo pro účinkující ve Festivalovém galaprogramu (19,00). Tento galaprogram zahájil nástupem se zástavami soubor Šumava a slavnostním menuetem se představili zástupci všech zúčastněných souborů. Během večera ukázal každý soubor v sedmi-minutovém vystoupení své taneční, pěvecké a hudební umění.
Mezinárodní folklorní festival Klatovy
Mezinárodní folklorní festival Klatovy
Sobotní program velice úspěšně završil pořad Večerní nokturno na náměstí (21,00).
Nedělní festivalové dopoledne patřilo Slavnostnímu průvodu účastníků festivalu městem (10,00), završeným krátkým vystoupením souborů na hlavním pódiu pod Černou věží.
Mezinárodní folklorní festival Klatovy
Mezinárodní folklorní festival Klatovy
Od dvanácti hodin hrála divákům dechová hudba Úhlavanka.
Pořad dětských folklorních souborů Kdo si hraje, nezlobí (14,00) opět pobavil diváky na zaplněném náměstí.
Závěrečný program Naši hosté se loučí (16,30) proběhl opět na zcela zaplněném náměstí a byl ukončen po 20,00 hodině závěrečným slovem moderátora.
S festivalem byla spojena tradiční Klatovská pouť, předvádění lidových řemesel a bohatá nabídka občerstvení.
Pořadatelem festivalu bylo Klatovské folklorní sdružení Šumava ve spolupráci s městem Klatovy, Folklorním sdružením ČR Praha, Stálou divadelní scénou Klatovy, T.J. SOKOL Klatovy, Tanečním a pohybovým studiem Krok Klatovy a souborem Šumava Klatovy. Festival se konal za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Plzeňského kraje, Města Klatovy, Folklorního sdružení ČR, Euroregionem Šumava-jihozápadní Čechy a dalších sponzorů.
Záštitu nad festivalem převzala členka Senátu Parlamentu ČR Jiřina Rippelová a starosta města Klatovy Rudolf Salvetr.

Mediálními partnery festivalu byli Radiožurnál-Český rozhlas 1, Český rozhlas Plzeň a Zlaté stránky.
Mediální spolupráce - měsíčník Rozhled, Týdeník Klatovska, Klatovský deník a Tradice ČR.
Festival dále podpořili OSA - Ochranný svaz autorský a další.

Irena Valentová
tel.: 604 239 636
e-mail: sokol.kt@tiscali.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 11.07.2007 v 23:35 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA