PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Kunovická škola lidových tanců zahájena

Tisková informace
V Kunovicích se budou opět scházet příznivci lidového tance, aby se seznámili či zdokonalili ve svém tanečním umění.
Stejně jako ve všech předchozích ročnících Školy lidových tanců je hlavním záměrem pořadatelů, jimiž jsou město Kunovice společně s občanským sdružením Handrlák, naučit hodovou chasu základním návykům, zvyklostem, způsobům chování, písním a tancům zdejšího regionu. "Jde nám o to, aby zde především mladí, jako další možní nositelé lidových tradic, získali základy lidové taneční kultury a mohli je dále rozvíjet a využívat především při příležitosti hodů s právem, ale také při dalších folklorních akcích. Je to součást budování vztahu k lidové kultuře, kterou vnímáme jako kulturní odkaz," říká v této souvislosti místostarostka Kunovic Mgr. Ivana Majíčková. O smyslu a dobrém jméně tohoto projektu svědčí mimo jiné i jeho podpora ze strany Ministerstva kultury ČR, Zlínského kraje, Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici a Nadace Děti-kultura-sport.
Součástí programu Školy lidových tanců je příprava na hody s právem, kterých se v Kunovicích tradičně účastní na třicet párů mladých lidí. Tato část začala již 1. srpna a bude probíhat dvakrát týdně po třech hodinách až do 30. září. Výsledek svého snažení pak předvede hodová chasa v průběhu hodů o posledním zářijovém víkendu, především při předtančení na hodové zábavě.
Pořadatelé i letos zaměřili svou pozornost především na výuku verbuňku, který byl nedávno zapsán na seznam mistrovských děl ústního a nemateriálního dědictví lidstva UNESCO. Verbuňk se budou moci učit v týdnu od 27. do 31. srpna. V dopoledních hodinách bude čas vyhrazený dětem, večerní část pak dospělým. Malým chlapcům se bude cenné dlouholeté zkušenosti předávat Miloš Plachý a dospělé verbíře bude učit svému umění vynikající verbíř Erik Feltvabel. Završením kurzu verbuňku bude přehlídka verbuňků z Dolňácka a Horňácka, která se uskuteční v pátek 31. srpna v podvečerních hodinách v Letním areálu v Kunovicích. Dolňácko budou zastupovat verbíři z Kunovic a Starého Města a mužský sbor z Kunovic za doprovodu CM Mladí Burčáci. Z Horňácka přijedou tanečníci folklorního souboru Velička - starší skupina a mužský sbor z Velké s CM Martina Hrbáče. Součástí programu bude i průvodce z řad lektorů, který diváky upozorní na odlišnosti jednotlivých regionů a vysvětlí zájemcům, v čem spočívá kouzlo a umění tohoto ryze chlapského tanečního projevu. Večer od 20.00 hodin pak proběhne Taneční dílna - přátelské setkání tanečníků verbuňku, jejich vzájemné předávání zkušeností a rozvíjení vztahu k tomuto tanci - která letošní verbířský týden v Kunovicích uzavře.
V sobotu 15. září se bude od 9.00 hodin konat v kulturním zařízení Na Pálenici odborný seminář pro vedoucí folklorních souborů. I tato akce se již stala malou tradicí kunovické Školy lidových tanců.
Poslední částí letošního ročníku bude již tradiční Kurz lidových tanců. Jedná se o výuku zaměřenou na širokou veřejnost různých věkových skupin. Kurzy jsou určeny všem, kdo mají rádi folklór, ale neměli možnost do tajů jednotlivých tanců proniknout. Tance z Uherskohradišťska, tance z Uherskobrodska, horňácké sedlácké, čardáš či karičky se mohou zájemci naučit v průběhu pěti zářijových večerů. Kurzy se budou konat od pondělí 24. do pátku 28. září vždy od 18.00 hodin v sále Na Pálenici.
Vyvrcholení Školy lidových tanců bude v sobotu 29. září v kunovické sportovní hale na hodové zábavě při předtančení a po dobu celé zábavy a 30. září při vození berana, kdy mohou účastníci taneční školy předvádět a využívat, co se v předchozích dnech naučili.
Přihlášky do školy lidových tanců mohou zájemci získat v Městském informačním středisku v Kunovicích.
Informace:
Město Kunovice, nám. Svobody 361, 686 04 Kunovice
tel. 572 432 721, e-mail: kunovice@mesto-kunovice.cz
ŠKOLA LIDOVÝCH TANCŮ 2007
IV. ročník pořádá město Kunovice a občanské sdružení Handrlák za podpory Nadace Děti-kultura-sport, Zlínského kraje, Ministerstva kultury ČR a Národního ústavu lidové kultury
Škola lidových tanců - 1. 8. - 30.9. 2007 2x týdně 2 - 3 hodiny Slovácká búda a kult. zařízení Pálenice

Kurz verbuňku - 27. 8. - 31. 8. 2007 denně pro děti 9:00 - 11:00 pro dospělé 18:00 - 21:00
Slovácká búda
Přehlídka verbuňků z Dolňácka a Horňácka - 31. 8. 2007 - 18:00, Letní areál Kunovice, hrají Mladí Burčáci
- předvedení jednotlivých figur s odborným výkladem - rozdíly v pojetí
- přehlídka verbuňků

Taneční dílna - 31. 8. 2007 - 20:00, Letní areál Kunovice, hrají Mladí Burčáci
- setkání tanečníků verbuňku z Dolňácka a Horňácka

Seminář pro vedoucí souborů - 15. 9. 2007 kulturní zařízení Pálenice 9:00 až 14:00
Kurz lidových tanců - 24. 9. do 28. 9. vždy od 18:00 hod., kulturní zařízení Pálenice, hraje CM Hora
- pro všechny, kteří mají rádi folklor, ale neměli možnost se jednotlivé tance naučit.

Po: tance z Uherskohradišťska
Út: tance z Uherskobrodska
St: horňácké sedlácké
Čt: čardáš
Pá: karičky - Kapušančan z Kapušan SR

Vyvrcholení školy lidových tanců

Hody s právem
29. - 30. září 2007
nebo v Městském informačním centru Kunovice, Na Rynku 886, tel.: 572 549 999, mic@mesto-kunovice.cz
Zveřejněno 20.08.2007 v 02:31 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA