PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

38. Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti

Tisková zpráva
Liptál 22. - 27. 8. 2007
Slavnosti organizovalo Folklorní sdružení Lipta Liptál za účasti Obecního úřadu Liptál, Krajského úřadu Zlín a Folklorního sdružení ČR.
Záštitu nad festivalem převzali pan Jiří Čunek, 1. místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj ČR, pan Josef Smýkal, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, pan Libor Lukáš, hejtman Zlínského kraje, generálmajor Miroslav Štěpán, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR a pan Michael Vít, náměstek ministra zdravotnictví - hlavní hygienik České republiky.
let8k
Od středy vystupovaly zahraniční soubory v Parkhotelu Všemina, na Hovězí a na Vsetíně na náměstí a v parku U Rybníčka. Pořadatelé rovněž umožnili prohlídku skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm a výstup na vsetínskou věž.
V pátek 24. 8. 2007 od 19. 00 začal společný večer zahraničních souborů s domácím souborem Lipta. Jednotlivé soubory ukázaly, ale hlavně naučily část ze svého repertoáru ostatní nadšence folklóru a to nejen z řad tanečníků. muzikantů a zpěváků, ale také z řad návštěvníků.
V soboru 25. 8. 2007 v 10. 00 hod. byla zahájena výstava v zasedací místnosti Obecního úřadu Liptál s názvem Liptál, vesnice roku 2006 a Sto let evangelického chrámu Páně v Liptále. Společně s výstavou byly zahájeny také řezbářské a řemeslnické dny, které probíhaly po celý víkend v kulturním areálu.
V hlavním dětském pořadu pod názvem "My sme děcka z Liptála a okolí", který začal ve 14.oo hod. vystupovaly děti ze souboru Uralskaja Večora z Ruské federace a domácí soubor Malůšata a Malá Lipta.
V prvním okénku zahraničních souborů v 15.30 hod. s názvem "Obrázky ze světa I." se představil soubor Rossecker z Rakouska a soubor Lin´an Číny.
V 16.30 hod. začal program s názvem "Co nás spojuje". V něm se představily dva soubory, které udržují folklor v nejlepších vesnicích svého státu. Jednak soubor Lipta z Liptálu - Liptál - Vesnice roku 2006 a soubor Stromíš z Vlachova ze Slovenska - Vesnice roku 2005.
V druhém okénku zahraničních souborů s názvem "Obrázky ze světa II." se představil jihočeský soubor Úsvit z Českých Budějovic, Indonéská taneční skupina při Univerzitě v Jakartě a soubor Uralskaja Večora z Ruské federace.
V 18:30 hod. předvedli hasiči Zlínského záchranného sboru krátkou ukázku ze své činnosti.
V 19:00 hod. začalo poslední okénko zahraničních hostů "Obrázky ze světa III." Zde se nám představili poslední zahraniční hosté. Tím byl Folklorní soubor při Kostele sv. Georgea ze Srbska, italský soubor Gruppo Folk Vallemaio a soubor Siaudele z Litvy.
Ve 20:00 hod byl slavnostním ceremoniálem za účasti hlavních představitelů festivalu a významných hostů zahájen 38. MFF Liptálské slavnosti.
Po něm proběhla soutěž o nejlepšího tanečníka valašského odzemku v podání nejlepších valašských odzemkářů za doprovodu cimbálové muziky Jiřího Nechanického. Program byl zpestřen ukázkami jednoho z nejlepších moravsko - slováckých souborů Handrlák z Kunovic. V programu se také představil jeden z nejstarších odzemkářů na Valašsku a to Luboš Oravec z Liptálu.
V 21.15 začal sobotní galaprogram "Večer dobrých srdcí a dobré nálady". Tady měli diváci možnost zhlédnou všechny soubory s jejími krásnými tanci a jako bonbonek navíc i soubor Hueyitlatoani z Mexika.

Před půlnoci začal ohňostroj a pokračovalo se v tanci se Vsetínskou cimbálovou muzikou.
Nedělní program začal bohoslužbou v Římsko-katolickém a Českobratrském kostele v Liptále za účasti zahraničních souborů. Jako již tradičně ve 13.45 hod. vyšel slavnostní průvod krojovaných z horní části obce Liptál s tradičním žebřiňákem a za doprovodu hasičů v historických uniformách. Diváci v areálu během průvodu mohli poslouchat koncert dechové hudby Liptálanka z Liptálu. Přesně v 15.00 hod začal galaprogram 38. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Liptálské slavnosti a názvem "Tancuj, tancuj". Během dvou hodin se na pódiu vystřídaly opět soubory z Litvy, Srbska, Ruské federace, Slovenska, Číny, Mexika, Indonésie, Úsvit z Českých Budějovic, Handrlák z Kunovic a domácí soubor Lipta s ženským sborem Rokytenka..
Krásnou tečku za 38. ročníkem Liptálských slavností udělala hudební skupina "1+1" z Liptálu, které hrála k tanci a poslechu v kulturním areálu.
Velké poděkování patří programovému řediteli festivalu panu Miroslavu Ekartovi a všem pořadatelům v čele s panem Ladislavem Michálkem.

Andrea Čalová
Liptál 28.8. 2007

Některé fotografie z Liptálu
Některé fotografie z Liptálu
2007
2007
2007
2007
2007
2007
2007

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 28.08.2007 v 22:53 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA