PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Říjnové Řemeslení Kovářovánku

Tisková zpráva...
Říjnové "Řemeslení" Kovářovánku
Členové dětského folklorního souboru Kovářovánek již od září připravují taneční i pěvecká vystoupení, která divákům přiblíží podzimní dětské hrátky, vzájemná žertování, říkadla, různé hádanky a mnoho jiného. Ve čtvrtek 18. října děti procvičovaly program s názvem Malí školáci, s nímž se Kovářovánek 29. října představí v kovářovském kinosále domácímu publiku a hostům z Anglie. Na zkoušce si všechny děti včetně "nováčků" zatančily v krojích, do kterých je pomáhali strojit jejich starší kamarádi. Děvčata hned ozkoušela, jak se točí sukně a jako správné "ženské" se hned prohlížely, co by krojované tanečnice, v zrdcadle. V připravovaném programu zazněla známá dětská říkadla, jimiž škádlívali starší školáci mladší, např. "První třída kašička, druhá třída růžička, třetí třída hodní žáci, čtvrtá třída darebáci ... a nechyběla, kromě jiného ani dětmi oblíbená písnička "Proč kopřiva pálí" v pěkném pěveckém provedení členy souboru Daniely Kutilové a podzimní hra Na paní tetu.
Po závěrečném zamávání, jímž se děti při vystoupení loučí s diváky, se všichni sesedli na koberci a začalo říjnové řemeslení, při kterém si děti ozkoušeli svoji rukodělnou dovednost a fantazii při výrobě podzimního šperku. Prvním úkolem bylo nejprve naměření správné délky nitě, navlečení do jehly, což pro některé, zejména prvňáčky, nebyla zrovna jednoduchá záležitost. Komu se i po několika pokusech nevedlo ouško jehly trefit, pomohly šikovnější ruce starších kamarádů a pak už se navlékala červená, žlutá, zelená, oranžová a růžová barevná papírová kolečka, které děti na niti tvarovaly do podoby korálků a vytvořily si tak vlastnoruční podzimní náhrdelník.
Kovářovánek, dětský foklorní soubor
momentky z "Řemeslení"
Kovářovánek, dětský foklorní soubor
Kovářovánek, dětský foklorní soubor
Při říjnovém řemeslení si mohly děti ověřit svoji šikovnost i nápaditost a samy poznaly, že výroba zdánlivě jednoduchého šperku stojí nejen úsilí, ale i značnou trpělivost, jenž posléze přinese výrobci radost ze svého díla.

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062
e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 21.10.2007 v 20:30 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA