PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

15. Sochovy národopisné slavnosti

Zpráva z 15. ročníku Sochových národopisných slavností, které se konaly 22. srpna 2009 ve Lhotce pod Ondřejníkem
Foto: Zdeněk Šrubař, Kunčice pod Ondřejníkem
Foto: Zdeněk Šrubař, Kunčice pod Ondřejníkem
U takovéto akce je vždy jedním z důležitých ukazatelů počasí - a předpověď nebyla nic moc. Ráno ale vypadalo nadějně, takže v pohodě proběhly dopolední zkoušky souborů. Ve 12.30 hod. začala recepce pro sponzory, hosty a zástupce zúčastněných souborů u starostky obce. Je nutno podotknout, že až na jednoho, který se omluvil ze zdravotních důvodů, se všichni garanti slavností zúčastnili - včetně předsedy FoS ČR pana Zdeňka Pšenici, který popřál pořadatelům k 15. výročí znovuobnovených slavností.

Po recepci následovala lašská hymna, kterou zazpíval Zdeňa Viluš I, zástupci místního národopisného souboru Pilky položili kytičku k pamětní desce p. Vincence Sochy a za vyhrávání muzik se dal průvod zúčastněných souborů se zpěvem a tancem do pohybu. V areálu slavností ve 14.30 hod. - po slavnostním nastoupení zástupců souborů na jeviště, kde jim byla předána kytička - byl zahájen pořad dětských souborů "Už umím tancovat", který připravila Kristýna Pavlíková. V 16.00 hod. následoval pořad dospělých souborů "Eště sobě poskočim, svoju robku vytočim, připravený Yvonou Voráčovou.
Během programu se po obloze honily dosti nebezpečné mraky a po 17. hodině začalo pokrapovat, nakonec se vše proměnilo ve vytrvalý déšť. Bylo rozhodnuto, že se všichni, které déšť neodradil, přesunou do sálu hospody Pod Ořechem a v 19.30 hod. tam předvedl soubor Jánošík ze Svitu (SR) svůj program - sice ve stísněném prostředí - ale přesto s obrovským úspěchem. Je nutno říci, že přivedli diváky do "varu", pak již následovaly písně a tance jeden za druhým až do ranních hodin.

V neděli proběhla v místní kapli mše za pana Sochu, kterou zpestřily kroje souboru Pilky.
Věříme, že diváci byli spokojeni, neboť kromě pěkného programu byly v nabídce i různé dobroty, jako masa na roštu, bramborové placky, srnčí guláš, tradiční vepřo-knedlo-zelo a pro milovníky sladkostí domácí koláče a cukroví. Ani pití nechybělo, muselo se dojídat a dopíjet i v neděli odpoledne!

Růžena Kopčáková, obec Lhotka
tel. 558 661 850
oulhotka@iol.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 23.08.2009 v 01:49 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA