PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vzácné setkání s valašskými legendami

Ve dnech 5. až 7. července 2013 proběhne ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm již 37. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Rožnovské slavnosti. V jeho rámci budou mít diváci možnost shlédnout i hudebně-dramatický pořad Vzácné setkání, věnovaný třem významným osobnostem Valašska.
Polášek a Kubeša
Jan Nepomuk Polášek a Arnošt Kubeša při sběru lidových písní ve Zděchově v roce 1942.
V pořadu věnovanému Františku Bayerovi, od jehož narození uplynulo v letošním roce 160 let, Janu Nepomuku Poláškovi, narozenému před 140 léty a Arnoštu Kubešovi, který opustil náš pozemský svět před rovnými 20 lety, vystoupí cimbálová muzika Pramínky z Kopřivnice spolu s ochotníky štramberského divadelního spolku Divadlo pod věží. Jana Nepomuka Poláška a Františka Bayera ztvární herci Mořic Jurečka a Aleš Švondrk, Arnošta Kubešu pak autor pořadu Vladan Jílek.
Vzácné setkání seznámí diváky s mnoha zajímavými střípky z životů těchto tří významných legend valašského folkloru a s jejich vztahem k lidové písni a Valašsku vůbec. Vzpomínky na putování životem s písničkou a za písničkou budou reflektovat a doprovázet muzikanti z cimbálové muziky Pramínky. A právě ti nabídnou divákům v závěru pořadu také jedinečnou možnost poslechnout si blok škádlivých písní o stavu manželském či blok písní darebných, věnujících se lechtivým erotickým oblastem života našich předků.
Arnošt Kubeša (*26. 1. 1905 †15. 12. 1993) zahořel pro národopis již na pomaturitním výletě v roce 1923. Absolvoval valašskomeziříčské gymnázium a Masarykovu univerzitu v Brně. Jako profesor dějepisu a zeměpisu vystřídal asi tucet míst a všude zakládal valašské krúžky, přednášel o valašské historii a hrál divadlo. Byl nadšeným sběratelem lidových písní. Odborná studia dovršil doktorátem filozofie na UK v Praze. Pracoval v muzeu ve Zlíně a v létech 1960-1964 byl prvním ředitelem Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Jan Nepomuk Polášek (*16. 4. 1873 † 3. 4. 1956) byl Janáčkovým žákem, hudebním skladatelem a neúnavným sběratelem lidových písní, které sbíral a zapisoval více jak padesát let. Spolu s Arnoštem Kubešou vydali z nasbíraného materiálu písňovou sbírku Valašské pěsničky, která je dodnes považována za základní studijní materiál ke studiu hudebního folkloru na Valašsku. Byl také muzikantem, zpěvákem, hercem a pedagogem. Napsal Stručné základy hudební teorie a 90 úloh, Studium výslovnosti, Popěvky, písničky, říkadla a také 152 hudebních děl.
František Bayer (*29. 3. 1853 †12. 9. 1925), rodák z Rožnova, učil v Rožnově, Olomouci, Hlinsku, Jeříně a Přerově. Navázal na činnost F. Sušila a B. M. Kuldy, sbíral valašská přísloví a pořekadla, ale také lidové písně a národní pohádky. Písně z Rožnovska vydal ve sborníku Radhošť. Vydání se dočkaly i Valašské národní pohádky a pověsti z okolí Rožnovského a také Zaškreme sa, humoresky, švandy, vtipy.
Komponovaný hodinový pořad Vzácné setkání bude mít svou premiéru v rámci Rožnovských slavností, a to v sobotu 6. července v komorním amfiteátru Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Začátek je naplánovaný na 18.00 hodin.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Cimbálová muzika Gajdušek
Zveřejněno 24.06.2013 v 21:42 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA