PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Tisková zpráva MFSF Jánošíkov dukát 2016

Slovenský folklor ve Valašském muzeu v přírodě 5. – 7. srpna 2016 Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj
Jánošíkov dukát z.s, Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní spolek Púčik z Brna, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, a Svetové združenie Slovákov vo svete, pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě 5. – 7. srpna XVIII. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2016 - jediný menšinový festival u nás, věnovaný slovenské lidové kultuře.

Záštitu nad letošním festivalem převzali 1. místopředseda vlády a ministr financí ČR Andrej Babiš, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a predseda Úradu pre Slovákov žijúcích v zahraničí Ján Varšo.
V rožnovském Dřevěném městečku vystoupí přes dvacet folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisti ze Slovenska a také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Chorvátska, Srbska a Maďarska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Řekové, Bulkaři a Ukrajinci.
Ve výstavních prostorách Sušák bude od pátku probíhat výstava „SÚVISLOSTI – fotografie Karola Kállaya“.
Sobotní večerní pořad nazvaný „V Liptove na tanci“ je věnovaný regionu Liptova, ještě předtím ale návštěvníky čeká program dětských folklorních souborů „Zahrajme sa…“, tradiční program „Od Tatier k Šumave“, v němž se představí šest souborů z České republiky, které uchovávají a prezentují lidové tance, písně a melodie svých předků - Slováků, a program krajanských souborů a zástupců minorit „Aký kraj, taký mrav“. Festival pamatuje i na spoluobčany se zdravotním hendikepem - především pro ně a jejich kamarády je připraven sobotní odpolední pořad „Pesničky bez bariér“. V programové nabídce jsou i tři novinky škola pro muzikanty „Muzikantské cifry“ v letošním roce hudba a hudební cifry z Liptova, Pěvecký program venovaný ukážkam piesňovej tradície Liptova - k posluchu aj spevu pod názvem „Ozveny z malinových vrchov“. A do třetice chystáme pro návštěvníky malé krátkodobé odkladiště dětí pod názvem „Detský dvor“ kde se děti můžou něčemu přiučit v dětských dílničkách, zajezdit si na dřevěných koloběžkách nebo chodit na chůdách. V programu festivalu návštěvníci tradičně najdou také řadu zábavných a soutěžních pořadů: ať už je to 16. mezinárodní „Mistrovství Valašského království ve stloukání másla“, spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka, Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre), anebo Malá škola tanců z Liptova (pod vedením Michaely Košovej ve spolupráci s členy FS Váh Liptovský Mikuláš). V neděli určitě zaujme program pro muzikantské labužníky nazvaný “ NALADENÔ?” a všichni účinkující, hosté i diváci se rozloučí na galakoncertu “Z rodného kraja”. I na jarmarku lidových řemesel mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.
„Jánošíkov dukát patří dnes mezi významné festivaly nejenom v rámci Zlínského kraje, ale i celé republiky. Přijměte pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru,“ zve ředitel festivalu Vlastimil Fabišik.
Festival se koná za finanční podpory Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Ministerstva kultury ČR, Zlínského kraje, Jihomoravského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, Fondu na podporu umenia, společnosti Vahala s.r.o. a Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Významnými partnery jsou Svetové združenie Slovákov v zahraničí, Ochranný svaz autorský Praha, Slovenský institut v Praze, Rožnovské pivní lázně, Vinařství Nešpor a Rajský, Garmet Rožnov pod Radhoštěm, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG tisk Lanškroun a Folklórna únia na Slovensku.
Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Česká televize, Rozhlas a televízia Slovenska, Radio Proglas, TV NOE, Studio VEMORI Ostrava, KORENE – 1. slovenský časopis v ČR, časopis Folklór, Rádio Janko Hraško.sk a Rádio Slovakia international.

Vlastimil Fabišik
ředitel festivalu
Tel. 603 445 279, 724 716 651
E-mail: fabisik@atlas.cz
www.janosikovdukat.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 25.07.2016 v 20:55 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA