PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Moravo, Moravo, Moravěnko milá

Já když slyším tuhle muziku, tak je mi hned dobře," svěřovala se paní, která stála přede mnou ve frontě u šatny, své kamarádce (omlouvám se, že poslouchám cizí rozhovory, ale patří to k mé profesi). Tou muzikou byla produkce cimbálové kapely, která vítala návštěvníky Národního domu na Smíchově v sobotu 22. února hned u vchodu. A nebyla zdaleka jediná.
Moravský ples 2003
Na programu tradičního MORAVSKÉHO PLESU jich byla celá řada. A nejen kapel, ale také tanečních folklorních souborů. Celou první hodinu patřil parket velkého sálu právě jim. V krátkém vystoupení se všechny soubory představily. Přijely na pražský Smíchov nejen z Moravy. Pokud to nevíte, tak i v Praze je několik folklorních moravských souborů a sdružení. Jedno z nich, Slovácký krúžek v Praze, byl již tradičně hlavním pořadatelem plesu. Spolupořadatelem pak členské sdružení NICEM - FoS ČR. Není tedy divu, že mezi čestnými hosty byl i předseda Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica. A bylo ho často vidět i na parketu. Je totiž původem z Valašska a před časem vedl folklorní soubor Beskyd. "Tancování mě vždycky bavilo a přivedlo mě vlastně až do Prahy,", řekl mi při našem setkání na Moravském plese. Zároveň ocenil úvodní vystoupení souboru Danaj ze Strážnice a souboru Rusava z Velké Bystřice. Trochu jsem se podivil, proč nemá Zdeněk Pšenica na sobě kroj.
Moravský ples 2003
Moravský ples patří nejvýznamnějším společenským akcím v České republice. Zdeněk Pšenica tvrdí, že i k nejpěknějším. Když jsem se ptal starosty pražského Slováckého krúžku pana Bruno Vogniče, zda mají dosavadní Moravské plesy spočítané, přiznal že ne. Ale podle toho, že krúžek už existuje 108 let, tak odhadl, že to může být tak asi šedesátý v pořadí (poznámka redakce: podle M.Říhy byly předchůdcem Moravského plesu tzv. Moravské věnečky - pokud je také započítáme, pak letošní ples byl 47). Na dotaz, jak se mu ten letošní líbí odpověděl: "Probíhá to klasicky, pohoda je, lidi se rozezpívali, roztancovali a věřím, že to vydrží až do rána."
Moravský ples 2003
Když jsem kolem půlnoci z plesu odcházel, pohoda skutečně byla, zpívalo a tancovalo se nejen na parketu, ale snad v každém koutě Národního domu. A skutečně to vypadalo, že dobrá nálada vydrží až do rána. Důkazem může i tato fotka, na které spokojenost vyzařuje z tváře herce Josefa Somra i jeho partnerky.
Moravský ples 2003

Slávek Hrzal,
www.adam.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Moravský ples
Zveřejněno 24.02.2003 v 19:15 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA