PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vinš Zdeňce z Horácka do Brna

Kamarádské blahopřání Zdence Jelínkové
Jistě mi uvěříš, že pro nás Horáky, je Tvé jméno - Zdeňka Jelínková - pojmem a trvale zůstává v našich srdcích. I proto mi dovol, abych jménem nás všech vděčných Horáků (tedy obyvatel Horácka) popřál k Tvým 85. narozeninám po našem - tedy: Aby Tě Pán Bůh ještě dlouhá léta zachovati ráčil, nám pro radost a celému Horácku ku prospěchu. A dovol, abych přidal ještě přání hodně zdraví, stálého životního elánu a současně Ti a Tvé celoživotní nezištné a záslužné práci složil hlubokou poklonu, neboť pro záchranu horáckého folkloru jsi učinila velmi mnoho užitečného.
V této souvislosti bych rád zavzpomínal. Mám tu čest s Tebou spolupracovat již více než půl století (přesně od roku 1953), kdy jsem začínal jako úplný neznalec. Přiznám se, nevěděl jsem ani to, že vůbec nějaké Horácko jako etnografická oblast existuje. Moje zaslepené oči jsi otevřela Ty a ukázala jsi mi všechnu tu krásu, která se skrývá v prostých horáckých písničkách, v našich tancích, které byly do té doby neprávem přehlíženy a neuznávány...
Na svoji chabou obranu musím uvést, že v podvědomí jsem mnoho znal, ale opravdu jsem věděl jen málo! I proto jsem rád, že se nám pod Tvým vedením a s Tvou opravdovou pomocí podařilo postavit na Horácku poradní sbory a s jejich pomocí organizovat první a pak další a další horácké soubory písní a tanců. Častá metodická školení, zpracování a vydání oblastních sbírek písní a tanců (v naší vzájemné spolupráci postupně vyšla skripta Telčska, Třešťska a Dačicka, Náměšťska a Oslavanska, Bystřicka, Žďárska, Velkomeziříčska, Tišnovska, Drahanské vysočiny a Kónicka a nakonec také Boskovicka a Kořenecka), a také soutěže vedly k zdokonalení horáckých kolektivů, k jejich růstu i umělecké jistotě i k uvedení regionálního pořadu Horácka na festivalu ve Strážnici, čímž vším si Horácko postupně vybudovalo uznání u našich folklorních odborníků, diváků i posluchačů. Získalo si respekt na domácích i zahraničních pódiích.
No, a nakonec díky Tvojí odborné spolupráci se strážnickým ústavem lidové kultury spatřil světlo světa (či spíše televizních obrazovek) klenot poslední - videozáznam a odborné popisy tanců všech oblastí Moravy a Slezska (Horácko nevyjímaje).
Milá Zdeničko, opravdu jen vše nejlepší Ti přejí Tvoji obdivovatelé, kteří Tě mají moc rádi: Květa a Míla I., Míla II. a III., Dana, Honza a Liba Brtníkovi a celá naše jihlavská horácká folklorní rodina se soubory: Vysočan, Pramínek, Šípek, Dřeváček a Jeřabinka. Na zdraví, milá Zdeničko!

Míla Brtník

DALŠÍ INFORMACE: JELÍNKOVÁ Zdena
Zveřejněno 01.06.2005 v 23:46 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA